Trwa kryzys w Rogu Afryki. Już 2 miliony dzieci cierpią z głodu



W Somalii, Etiopii, Kenii – najbardziej dotkniętych przez suszę krajach Rogu Afryki, trwa największy kryzys od 40 lat. Z jego powodu cierpi 10 milionów dzieci, a 2 miliony są skrajnie niedożywione.

Kraje, które emitują najmniej dwutlenku węgla, najbardziej odczuwają skutki zmian klimatu. Mieszkańcy krajów w Rogu Afryki – Somalii, Etiopii, Kenii zmagają się z suszą, głodem i brakiem wody. Pory deszczowe nie przynoszą wystarczających opadów. Źródła wysychają, zwierzęta gospodarskie padają z pragnienia i głodu. Prognozy na kolejne lata są równie pesymistyczne.

Długotrwała susza w Rogu Afryki doprowadziła do jednej z największych katastrof humanitarnych od 40 lat. Rodziny z dziećmi opuszczają swoje domy i wyruszają w długą drogę, aby przeżyć. Aż 2 miliony dzieci cierpi z powodu skrajnego niedożywienia. Zmiany klimatu powodują, że warunki życia w tym regionie stają się ekstremalnie trudne. Sytuacja dzieci stale się pogarsza. Jeśli nie dostarczymy pomocy humanitarnej na czas, dzieci będą umierać z głodu.

– Takiej sytuacji w Rogu Afryki nie widzieliśmy od lat. Skutki suszy oraz wojny na Ukrainie dramatycznie wpływają na zdrowie i życie dzieci w tej części świata – ostrzega Rania Dagash, Zastępca Dyrektora Regionalnego UNICEF ds. Afryki Wschodniej i Południowej.

Inflacja w Somalii, Etiopii i Kenii sprawia, że ceny oleju, pieczywa, mąki osiągają rekordowy poziom. Wiele rodzin nie stać nawet na niezbędne artykuły spożywcze. Wzrost cen produktów odczuwają również organizacje pomocowe. UNICEF szacuje, że koszty żywności terapeutycznej, stosowanej w leczeniu niedożywiania, wzrośnie o 16 procent w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. To oznacza, że tylko na działania w Rogu Afryki będzie potrzebne 12 milionów dolarów więcej niż zakładano.




– Skala kryzysu jest ogromna, dlatego UNICEF Polska rozpoczyna kampanię na rzecz pomocy dzieciom w Rogu Afryki. Środki zostaną przeznaczone na żywność terapeutyczną stosowaną w leczeniu niedożywienia dzieci pochodzących m.in. z Somalii, Etiopii, Kenii. Jesteśmy wdzięczni naszym darczyńcom, którzy dołączą do tej akcji. – powiedziała Sylwia Nowik-Spiczonek, Dyrektor Fundraisingu UNICEF Polska.

UNICEF działa w Rogu Afryki od lat. Przez cały czas pomagamy dzieciom. Leczymy niedożywione dzieci, zapewniamy kompleksową opiekę medyczną i zdatną do picia wodę. Dzięki naszym darczyńcom głodujące dzieci otrzymują ratującą życie pomoc, ale też długofalowe wsparcie, które pomaga im wyzdrowieć i prawidłowo się rozwijać.

– Dzięki naszym darczyńcom głodujące dzieci otrzymają nie tylko najpilniejszą pomoc, ale też długofalowe wsparcie. Każdy z nas może uratować życie dziecka –
dodaje Sylwia Nowik-Spiczonek, Dyrektor Fundraisingu UNICEF Polska.

Aby wesprzeć akcję UNICEF Polska, wystarczy wejść na stronę unicef.pl/rogafryki
Fot. UNICEF

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ