Trwa kryzys w Rogu Afryki. Już 2 miliony dzieci cierpią z głodu



W Somalii, Etiopii, Kenii – najbardziej dotkniętych przez suszę krajach Rogu Afryki, trwa największy kryzys od 40 lat. Z jego powodu cierpi 10 milionów dzieci, a 2 miliony są skrajnie niedożywione.

Kraje, które emitują najmniej dwutlenku węgla, najbardziej odczuwają skutki zmian klimatu. Mieszkańcy krajów w Rogu Afryki – Somalii, Etiopii, Kenii zmagają się z suszą, głodem i brakiem wody. Pory deszczowe nie przynoszą wystarczających opadów. Źródła wysychają, zwierzęta gospodarskie padają z pragnienia i głodu. Prognozy na kolejne lata są równie pesymistyczne.

Długotrwała susza w Rogu Afryki doprowadziła do jednej z największych katastrof humanitarnych od 40 lat. Rodziny z dziećmi opuszczają swoje domy i wyruszają w długą drogę, aby przeżyć. Aż 2 miliony dzieci cierpi z powodu skrajnego niedożywienia. Zmiany klimatu powodują, że warunki życia w tym regionie stają się ekstremalnie trudne. Sytuacja dzieci stale się pogarsza. Jeśli nie dostarczymy pomocy humanitarnej na czas, dzieci będą umierać z głodu.

– Takiej sytuacji w Rogu Afryki nie widzieliśmy od lat. Skutki suszy oraz wojny na Ukrainie dramatycznie wpływają na zdrowie i życie dzieci w tej części świata – ostrzega Rania Dagash, Zastępca Dyrektora Regionalnego UNICEF ds. Afryki Wschodniej i Południowej.

Inflacja w Somalii, Etiopii i Kenii sprawia, że ceny oleju, pieczywa, mąki osiągają rekordowy poziom. Wiele rodzin nie stać nawet na niezbędne artykuły spożywcze. Wzrost cen produktów odczuwają również organizacje pomocowe. UNICEF szacuje, że koszty żywności terapeutycznej, stosowanej w leczeniu niedożywiania, wzrośnie o 16 procent w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. To oznacza, że tylko na działania w Rogu Afryki będzie potrzebne 12 milionów dolarów więcej niż zakładano.




– Skala kryzysu jest ogromna, dlatego UNICEF Polska rozpoczyna kampanię na rzecz pomocy dzieciom w Rogu Afryki. Środki zostaną przeznaczone na żywność terapeutyczną stosowaną w leczeniu niedożywienia dzieci pochodzących m.in. z Somalii, Etiopii, Kenii. Jesteśmy wdzięczni naszym darczyńcom, którzy dołączą do tej akcji. – powiedziała Sylwia Nowik-Spiczonek, Dyrektor Fundraisingu UNICEF Polska.

UNICEF działa w Rogu Afryki od lat. Przez cały czas pomagamy dzieciom. Leczymy niedożywione dzieci, zapewniamy kompleksową opiekę medyczną i zdatną do picia wodę. Dzięki naszym darczyńcom głodujące dzieci otrzymują ratującą życie pomoc, ale też długofalowe wsparcie, które pomaga im wyzdrowieć i prawidłowo się rozwijać.

– Dzięki naszym darczyńcom głodujące dzieci otrzymają nie tylko najpilniejszą pomoc, ale też długofalowe wsparcie. Każdy z nas może uratować życie dziecka –
dodaje Sylwia Nowik-Spiczonek, Dyrektor Fundraisingu UNICEF Polska.

Aby wesprzeć akcję UNICEF Polska, wystarczy wejść na stronę unicef.pl/rogafryki
Fot. UNICEF

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ