Trwa kryzys w Rogu Afryki. Już 2 miliony dzieci cierpią z głodu
W Somalii, Etiopii, Kenii – najbardziej dotkniętych przez suszę krajach Rogu Afryki, trwa największy kryzys od 40 lat. Z jego powodu cierpi 10 milionów dzieci, a 2 miliony są skrajnie niedożywione.
Kraje, które emitują najmniej dwutlenku węgla, najbardziej odczuwają skutki zmian klimatu. Mieszkańcy krajów w Rogu Afryki – Somalii, Etiopii, Kenii zmagają się z suszą, głodem i brakiem wody. Pory deszczowe nie przynoszą wystarczających opadów. Źródła wysychają, zwierzęta gospodarskie padają z pragnienia i głodu. Prognozy na kolejne lata są równie pesymistyczne.
Długotrwała susza w Rogu Afryki doprowadziła do jednej z największych katastrof humanitarnych od 40 lat. Rodziny z dziećmi opuszczają swoje domy i wyruszają w długą drogę, aby przeżyć. Aż 2 miliony dzieci cierpi z powodu skrajnego niedożywienia. Zmiany klimatu powodują, że warunki życia w tym regionie stają się ekstremalnie trudne. Sytuacja dzieci stale się pogarsza. Jeśli nie dostarczymy pomocy humanitarnej na czas, dzieci będą umierać z głodu.
– Takiej sytuacji w Rogu Afryki nie widzieliśmy od lat. Skutki suszy oraz wojny na Ukrainie dramatycznie wpływają na zdrowie i życie dzieci w tej części świata – ostrzega Rania Dagash, Zastępca Dyrektora Regionalnego UNICEF ds. Afryki Wschodniej i Południowej.
Inflacja w Somalii, Etiopii i Kenii sprawia, że ceny oleju, pieczywa, mąki osiągają rekordowy poziom. Wiele rodzin nie stać nawet na niezbędne artykuły spożywcze. Wzrost cen produktów odczuwają również organizacje pomocowe. UNICEF szacuje, że koszty żywności terapeutycznej, stosowanej w leczeniu niedożywiania, wzrośnie o 16 procent w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. To oznacza, że tylko na działania w Rogu Afryki będzie potrzebne 12 milionów dolarów więcej niż zakładano.
– Skala kryzysu jest ogromna, dlatego UNICEF Polska rozpoczyna kampanię na rzecz pomocy dzieciom w Rogu Afryki. Środki zostaną przeznaczone na żywność terapeutyczną stosowaną w leczeniu niedożywienia dzieci pochodzących m.in. z Somalii, Etiopii, Kenii. Jesteśmy wdzięczni naszym darczyńcom, którzy dołączą do tej akcji. – powiedziała Sylwia Nowik-Spiczonek, Dyrektor Fundraisingu UNICEF Polska.
UNICEF działa w Rogu Afryki od lat. Przez cały czas pomagamy dzieciom. Leczymy niedożywione dzieci, zapewniamy kompleksową opiekę medyczną i zdatną do picia wodę. Dzięki naszym darczyńcom głodujące dzieci otrzymują ratującą życie pomoc, ale też długofalowe wsparcie, które pomaga im wyzdrowieć i prawidłowo się rozwijać.
– Dzięki naszym darczyńcom głodujące dzieci otrzymają nie tylko najpilniejszą pomoc, ale też długofalowe wsparcie. Każdy z nas może uratować życie dziecka – dodaje Sylwia Nowik-Spiczonek, Dyrektor Fundraisingu UNICEF Polska.
Aby wesprzeć akcję UNICEF Polska, wystarczy wejść na stronę unicef.pl/rogafryki
Fot. UNICEF