Jak podróżują Polacy?



Choć Polacy coraz chętniej wprowadzają ekonawyki do swojego stylu życia to w kwestii transportu zmiany idą w wolniejszym tempie. Prawie 50 proc. rodaków wskazuje samochód jako najczęstszy środek transportu. Czy bardziej ekologiczne wybory, takie jak rower lub hulajnoga, mają szansę zdobyć większą popularność i stać się pierwszym wyborem Polaków?

W raporcie zrealizowanym w ramach kampanii „Nasz Klimat” zbadano postawy respondentów dotyczące odpowiedzialnego przemieszczania się. Ankietowanych zapytano m.in. o sposób podróżowania – 47 proc. badanych odpowiedziało, że samochód to ich podstawowy środek transportu. Na drugim miejscu (16 proc.) wskazano komunikację miejską, a następnie poruszanie się pieszo (12 proc). Co ciekawe, rowery i hulajnogi, szczególnie popularne w dużych miastach, wskazało jedynie 5 proc. badanych.

Jak podróżować ekologicznie?

Choć Polacy wydają się być bardzo przywiązani do tradycyjnych form transportu, wprowadzenie zmian w tym obszarze nie jest trudne, czego efekty już są widoczne. W dużych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców), z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się rowery czy hulajnogi elektryczne wynajmowane na minuty lub godziny. Wiele samorządów wprowadza je w przestrzeni miejskiej za sprawą głosowań w budżetach obywatelskich

– np. Łódź czy Kraków. Poruszanie się jednośladem zapewnia możliwość szybkiego pokonywania małych dystansów w często mocno zakorkowanym mieście, a także zmniejsza nie tylko hałas i zatłoczenie na drogach, ale także wpływa na redukcję gazów cieplarnianych.
Jeśli samochód jest koniecznym środkiem transportu, np. ze względu na odległości konieczne do pokonania, warto zastosować popularny na Zachodzie #carpooling. To metoda polegająca na wspólnych przejazdach autem w jednym kierunku. Z tego rozwiązania z powodzeniem mogą korzystać współpracownicy mieszkający na tym samym osiedlu lub rodzice, których dzieci uczęszczają do jednej szkoły.

#Carpooling, z którego wg badania korzysta już co 5 z nas, a co 4 chce spróbować, pozwala nie tylko zmniejszyć ilość emisji spalin przypadającą na jednego pasażera, ale także rozłożyć koszty dojazdów. Kolejnym sposobem na wdrożenie ekonawyków jest stosowanie tak zwanej ekonomicznej jazdy, która pozwala zoptymalizować zużycie paliwa i podzespołów samochodu. Jak wynika z badania, #ecodriving stosuje blisko 70 proc. Polaków, a ponad 40 proc. z nich stosuje ten styl jazdy na co dzień.




Dlaczego nadal samochód jest pierwszym wyborem?

Raport pokazuje, że rodzice dzieci w wieku 0-14 lat częściej niż ogół Polaków wybierają samochód jako środek transportu do pracy (52 proc. rodziców, 47 proc. grupy reprezentatywnej ogółu respondentów). Najprawdopodobniej jest to związane z odwożeniem przez nich pociech do szkół czy przedszkoli. Z maluchami w wieku przedszkolnym trudno podróżować np. hulajnogą, a droga pokonywana pieszo zajmuje zbyt dużo czasu, dlatego tę formę wybiera tylko 4 proc. rodziców.

Kobiety częściej wybierają komunikację miejską (20 proc.) niż mężczyźni (12 proc). Rzadziej niż inne grupy korzystają z samochodu podczas dojazdów do pracy również osoby z miast powyżej 500 tys. Mieszkańcy aglomeracji mają jednak łatwiejszy dostęp do komunikacji miejskiej i wydzielone buspasy, które pozwalają omijać korki. Młodzi dorośli (18-24 lata) najczęściej wybierają komunikację miejską, rower lub hulajnogę. Dlaczego? Często osoby w tym wieku nie mają jeszcze prawa jazdy lub kupno samochodu jest dla nich zbyt dużym wydatkiem, więc w wielu przypadkach ten ekologiczny wybór związany jest z życiową sytuacją.

Małe kroki – duże znaczenie

Kluczem do sukcesu działań na rzecz klimatu jest metoda małych kroków. Każdy z nas powinien w swoim codziennym życiu wprowadzać nawyki, które pozytywnie wpłyną na środowisko – w przypadku transportu wybór jest naprawdę prosty. Zabierzmy się z koleżanką do pracy, wybierzmy się na rynek rowerem, a na weekendowe spotkanie z przyjaciółmi pojedźmy hulajnogą. Małe zmiany mają wielkie znaczenie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Nasz Klimat”, której głównym celem jest podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu.
Więcej informacji na stronie naszklimat.gov.pl

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ