Świadoma pielęgnacja w zgodzie z naturą: Włosy kochają równowagę PEH



Świadoma pielęgnacja w zgodzie z naturą: Włosy kochają równowagę PEH. Dowiedz się na czym polega pielęgnacja PEH i jak się do niej przygotować. Gładkie i lśniące, czyli włosy jak z reklamy. Która z nas o takich nie marzy? Są wśród nas szczęściary, które z dumą noszą na głowie burzę pięknie skręconych loków lub cudownie gładką taflę błyszczących kosmyków. Co robią, że ich włosy wyglądają tak obłędnie? Dlaczego Twoje wciąż się puszą lub przetłuszczają? Dlaczego stając przed wyborem kosmetyku do pielęgnacji włosów zaczyna kręcić Ci się w głowie od tych wszystkich fachowych nazw, określeń i składników?

Dziś zdradzimy Ci pewien sekret… ten sekret to #PEH! Wytłumaczymy czym jest równowaga PEH i jak zapewnić ją włosom, aby były piękne i zdrowe. Zapraszamy.

Równowaga PEH – o co w tym chodzi?

#RównowagaPEH to metoda świadomej pielęgnacji włosów. Świadomej, ponieważ wymaga obserwacji, poznania ich potrzeb oraz dostarczania im dokładnie takich składników jakich potrzebują w określonych ilościach. Dobrze dobrane pod kątem PEH kosmetyki gwarantują sukces w postaci doskonale wyglądających włosów. Dobór kosmetyków o niewłaściwych składach skutkuje niestety pogłębieniem problemu puszenia, przetłuszczania czy braku objętości. Cała zabawa polega na zachowaniu równowagi pomiędzy trzema rodzajami składników dostarczanych włosom: proteinami, emolientami i humektantami.

Proteiny budują i wygładzają

Włos zbudowany jest z keratyny, czyli białka zwanego też proteiną. A zatem proteiny są składnikami budulcowymi włosa. Porównuje się je do cegiełek, które uzupełniają ubytki w strukturze włosa, sprawiając, że jest gładki, lśniący i zdrowy. Proteiny to składniki budulcowe, bez których nasze włosy nie osiągną równowagi PEH, nie będą zatem pięknie się układały i wyglądały zdrowo. W kosmetykach do pielęgnacji włosów możemy znaleźć zarówno proteiny roślinne jak i zwierzęce. Decydując się na proteinowanie włosów, zwłaszcza jeśli jesteśmy na początku naszej przygody z osiąganiem równowagi PEH, zdecydowanie warto sięgnąć po proteiny roślinne. Doskonale sprawdza się keratyna roślinna ekstrahowana z konopii i ryżu. Delikatnie wnika w strukturę włosa, odbudowując ją. Wykazuje zatem działanie wzmacniające, ale nie obciąża włosów, co może się wydarzyć po użyciu protein pochodzenia zwierzęcego.” – wyjaśnia Aneta Chachuła, ekspert marki Equilibra, producenta linii naturalnych dermokosmetyków do pielęgnacji włosów Tricologica.

Włosy, którym brakuje protein są pozbawione objętości i matowe. Włosy przeproteinowane natomiast łatwo się elektryzują, puszą i trudno je rozczesać.

#Emolienty to składniki tworzące na włosach warstwę okluzyjną. Otoczka hydrofobowa, jaką wytwarzają, chroni włosy przed czynnikami zewnętrznymi i zatrzymuje wewnątrz włosa dostarczane mu proteiny i humektanty. Emolienty są więc niezwykle ważnym składnikiem kosmetyków przywracających włosom równowagę PEH. Najczęściej są to: oleje, masła, alkohole tłuszczowe, silikony, woski czy parafina. Jeśli decydujemy się na pielęgnację włosów zgodną z równowagą PEH, emolienty muszą stanowić ważny jej element. Chronią włosy i wspomagają działanie pozostałych składników zawartych w kosmetyku. Nie wszystkie emolienty są jednak takie same. Warto postawić na te naturalne, które skutecznie działają na włosy, ale jednocześnie są bezpieczne i ich nie obciążają. Doskonałym emolientem jest olej arganowy, znany i ceniony w kosmetologii od wielu lat. O jego dobroczynnych właściwościach zarówno dla skóry jak i włosów można mówić wiele. Olej arganowy przede wszystkim zmiękcza włosy, nadaje im blasku i zmniejsza puszenie. Idealnie sprawdza się w pielęgnacji włosów o średniej porowatości. – tłumaczy Aneta Chachuła.

Włosy, którym brakuje emolientów są suche, puszą się, elektryzują i plączą. Gdy natomiast włosy mają ich nadmiar są obciążone, wyglądają na przetłuszczone i zdecydowanie brak im objętości.

Humektanty nawilżają

#Humektanty przyciągają i wiążą wodę, dzięki czemu nawilżają włosy. Idealnie współpracują z emolientami, które „domykają” wilgoć w łusce włosa. Do najpopularniejszych humektantów używanych w kosmetykach do włosów należą kwas hialuronowy, mocznik, pantenol, gliceryna, siemię lniane czy aloes. Aloes jest doskonałym humektantem, czyli składnikiem nawilżającym. Ma naturalną zdolność wiązania i zatrzymywania wody. Nie obciąża włosów, dlatego uwielbiają go panie o każdej porowatości, ale szczególnie te o włosach niskoporowatych. Wybierając kosmetyk z aloesem warto jednak wybrać taki, do którego aloes został pozyskany w odpowiedni sposób, czyli na drodze ekstrakcji na zimno z dojrzałych liści rośliny. Tylko tak pozyskany żel aloesowy zachowuje w pełni swoje dobroczynne właściwości nawilżające i łagodzące dla skóry głowy. – wyjaśnia Aneta Chachuła, ekspert Equilibra.

Humektanty równoważą się w proteinami. Ich nadmiar oznacza puszenie się i plątanie włosów, niedobór natomiast to brak objętości i połysku.




Jak pielęgnować włosy, aby osiągnąć równowagę PEH?

Wiesz już co oznacza skrót PEH i za co odpowiadają poszczególne składniki. Ale to dopiero początek. Musimy to podkreślić – zachowanie równowagi PEH nie jest łatwe. Najważniejszą rolę odgrywają tu maski i odżywki, gdyż to w nich zawarta jest skondensowana ilość składników i to one pozostają na włosach znacznie dłużej niż szampon. Jednak wybór odpowiedniego szamponu również ma znaczenie. Dopełnia pielęgnację włosa i skóry głowy. Podejmując wyzwanie zachowania równowagi PEH musisz zatem poznać swoje włosy i zrozumieć ich potrzeby, a nie jest to łatwe, bo czasem wysyłają one niejednoznaczne sygnały… Oto nasza propozycja: powiemy Ci kilka słów na temat porowatości włosów, a później mamy dla Ciebie niespodziankę.

Porowatość włosów – czym jest i jak ją określić?

Włosy mogą mieć jedną z trzech porowatości. Porowatość to stopień odchylenia łuski od kory włosa. Wyróżniamy włosy: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Najłatwiej mają te pierwsze, które z natury są gładkie i lśniące.

Włosy niskoporowate
nie mają szczególnych wymagań, a stosowanie masek i odżywek można ograniczyć do co drugiego mycia.

Włosy średnioporowate ma najwięcej z nas. Zdrowe i gładkie, łatwo się układają, jednak mają tendencję do przesuszania i puszenia.

Włosy wysokoporowate są bardzo przesuszone, pozbawione blasku, plączą się i trudno je rozczesać. Maski lub odżywki używa się po każdym myciu.

Do pielęgnacji każdego z tych trzech rodzajów włosów potrzebujemy emolietnów, humektantów i protein, tylko w zmiennych proporcjach. Nadmiar emolientów może obciążyć i przetłuścić włosy nisko- i średnioporowate, zbyt dużo protein zaszkodzi z kolei włosom wysokoporowatym i tak bez końca…

Co zatem zrobić, jeśli nie masz cierpliwości i czasu na testowanie, obserwowanie, zapamiętywanie i wnioskowanie? W tym miejscu czas na niespodziankę: kosmetyki 3w1.

Wiele kosmetyków, czy kosmetyk zbilansowany?

Mówi się, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, jednak w przypadku zachowania równowagi PEH stosowanie kosmetyków 3w1 jest jak najbardziej uzasadnione. Dlaczego? Bo ich skład już sam w sobie jest zrównoważony. Skomponowany jest w taki sposób, aby dostarczał włosom odpowiednią dla zachowania równowagi ilość emolientów, humektantów i protein.

Pielęgnacja włosów zapewniająca równowagę PEH złożona z odrębnych kosmetyków P,E,H nie należy do najłatwiejszych i trzeba być nieco ostrożnym, gdyż można przedobrzyć z którąś grupą składników, osiągając efekt dokładnie odwrotny do pożądanego. Warto więc wypróbować produkty o specjalnie zbilansowanym pod kątem PEH składzie. Doskonałym przykładem jest tu kompleks oleju arganowego, aloesu i roślinnej keratyny. Naturalne składniki w odpowiednich proporcjach przywracają włosom równowagę, a tym samym zdrowy i piękny wygląd. Dodatkową zaletą kosmetyków o zbilansowanym pod względem PEH składzie jest fakt, że możemy dobierać je do konkretnych potrzeb włosów. Kompleks zapewniający równowagę PEH wzbogacony o dodatkowe naturalne substancje nawilżające zawarte w odżywce świetnie sprawdza się w pielęgnacji włosów wymagających silnego nawilżenia. Włosom suchym i łamliwym polecam stosowanie maski wzbogaconej o białka pszenne nadające objętości, oraz olej kokosowy o silnych właściwościach naprawczych i odżywiających włókno włosa. – wyjaśnia Aneta Chachuła.

Wynika z tego, iż stosowanie kosmetyków o zbilansowanej ilości protein, emolientów i humektantów ściąga z nas ciężar samodzielnego komponowania pielęgnacji zgodnej z równowagą PEH. Robi to za nas produkt 3w1, który zapewnia włosom balans, a naszym zadaniem jest już tylko dobranie preparatu dostosowanego do potrzeb naszych włosów.

Równowaga PEH w ekologicznym wydaniu


Zwrócenie uwagi na zachowanie równowagi PEH w pielęgnacji włosów to stosunkowo nowy trend. Wiesz już jak w łatwy sposób można wdrożyć te metodę stosując kosmetyki zawierające odpowiednią zbilansowane proteiny, humektanty i emolienty. Zachęcamy jednak, abyś pamiętała jeszcze o czymś – naturalność i bezpieczeństwo stosowania. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji włosów warto zwrócić uwagę na ich skład nie tylko pod kątem zawartych substancji aktywnych, ale również dodatków. Bezpieczne do codziennego stosowania będą tylko te pozbawione parabenów, barwników, SLES i SLS. Świadome konsumentki wybierają również kosmetyki przyjazne środowisku naturalnemu, czyli takie, których skład to niemal 100% naturalnych składników, a opakowania powstają z recyklingu i mogą być mu ponownie poddane. –
przypomina Aneta Chachuła, ekspert Equilibra.

Wiemy, że utrzymanie równowagi PEH nie jest łatwe. Ale jest możliwe i znacznie prostsze, gdy zdecydujesz się na stosowanie kosmetyków, których skład jest odpowiednio zbilansowany.

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ