Czy Polacy wybierają ekologiczne kosmetyki?



Szampony, żele pod prysznic czy kremy do twarzy to tylko część produktów, które zazwyczaj wypełniają nasze łazienkowe szafki. Wielu producentów oferuje ekologiczne produkty kosmetyczne wysokiej jakości, które oprócz swoich właściwości są neutralne dla środowiska. Jak możemy dowiedzieć się z badania „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków” , przygotowanego w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nasz Klimat”, blisko 40 proc. naszego społeczeństwa nie zwraca uwagi na to, czy wybierane kosmetyki są ekologiczne. Zatem jakie czynniki przeważają nad zakupem konkretnego produktu?

Stosunek Polaków do ekologicznych kosmetyków

W związku z coraz szerszą edukacją w zakresie dbania o środowisko jesteśmy w stanie dostrzec zachodzące na świecie zmiany, które dotyczą również przemysłu kosmetycznego. Z roku na rok, na drogeryjnych półkach przybywa ekologicznych kosmetyków oraz produktów higienicznych, które wspierają prośrodowiskowy styl życia. Najczęściej możemy spotkać się z ekoopakowaniami, wykonanymi z materiałów z recyklingu, które po zużyciu produktu będą mogły zostać ponownie wykorzystane. Jednak to nie zawsze jedyna zaleta ekologicznych kosmetyków. W większości charakteryzują je naturalne formuły, które zostały pozbawione konserwantów, parabenów, a także sztucznych substancji konserwujących i zapachowych.

Według badania „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków” co czwarty badany sięga po proekologiczne kosmetyki ze względu na to, że są przyjazne dla środowiska. 33 proc. respondentów deklaruje korzystanie z ekologicznych kosmetyków, jednak z innych ważnych dla nich względów, aniżeli sama prośrodowiskowa postawa.

Sytuacja wygląda korzystniej w przypadku rodziców wychowujących dzieci w przedziale wiekowym 0-14 lat. W tym przypadku grupa ankietowanych, która przy wyborze produktów kosmetycznych stawia na ekologię, to 35 proc. Ważnym kryterium dla tej grupy respondentów jest natomiast hipoalergiczność produktów (48 proc. zwraca na to szczególną uwagę) oraz prosty skład (42 proc.).

Zróżnicowanie wyników można zauważyć także w przypadku podziału badanych ze względu na płeć. Kobiety są bardziej wrażliwe na ekologię przy wyborze kosmetyków niż mężczyźni. Jedynie 20 proc. mężczyzn sięga po te przyjazne dla środowiska, w przypadku kobiet są to aż 32 proc.




Dlaczego ekologiczne i naturalne kosmetyki są droższe?

Zdarza się, że producenci wykorzystują nasze ekologiczne nawyki i traktują je jako trend marketingowy, aby zwiększać swoje dochody ze sprzedaży. Natomiast na rynku istnieje także wiele kosmetyków, które pomimo niskiej ceny są przyjazne dla środowiska. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet produktów, z których powinniśmy się dowiedzieć, jaką filozofią kieruje się dana marka. Na cenę kosmetyków ekologicznych wpływ ma naturalny skład pochodzenia roślinnego, który jest bardziej kosztowny przy produkcji. Wtedy surowce, z których dany kosmetyk jest wykonany, są pozyskiwane z kontrolowanych upraw i charakteryzują się najwyższą jakością, co często potwierdzane jest przez producentów stosownym certyfikatem, np. EcoCert.

Jak wynika z badania „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków”, aspekt ekonomiczny jest mniej ważny dla mieszkańców miast powyżej 500 tys. – ich sytuacja materialna bywa lepsza, mają też większy dostęp do wiedzy na temat ekologii i łatwiej im uwzględniać kwestie ekologiczne w swoich codziennych wyborach. 27 proc. respondentów zamieszkałych na obszarach wiejskich i 42 proc. respondentów z dużych miast wybiera ekologiczne kosmetyki ze względu na reprezentowane przez siebie postawy proekologiczne.

Jak możemy zauważyć w raporcie, wybór ekologicznych produktów kosmetycznych jest jednym z najmniej popularnych ekonawyków wśród badanej grupy Polaków. Natomiast jest to czynnik równie istotny, jak oszczędność energii czy wody, dlatego wciąż powinniśmy edukować się w temacie dbania o nasz wspólny klimat.

1. Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków i w grupie rodziców dzieci w wieku 0-14 lat. Badanie jest zrealizowane przez firmę badawczo-rozwojową Zymetria w marcu 2022.

Instrukcja obsługi malkontenta – jak nie dać się jesienno-zimowej chandrze

Spadek energii, obniżony nastrój, senność – to tylko kilka charakterystycznych objawów, które często pojawiają się na przełomie jesieni i zimy.…
CZYTAJ

Nie daj się zimie – zatroszcz się o dłonie 
z nowym kremem do rąk z serii Epoch od Nu Skin®

Zima to trudny czas dla naszych dłoni. Mróz, wiatr, różnice temperatur i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach powodują, że skóra…
CZYTAJ

OnlyBio otworzyła strefę fryzjerską w Be Happy Museum w Warszawie 
i Krakowie

Gdzie marzenia stają się rzeczywistością? Gdzie możemy poczuć się jak w świecie szczęścia i iluzji? Na kulturalnej mapie Warszawy i…
CZYTAJ

Nagłe Zatrzymanie Krążenia – śmiertelne niebezpieczeństwo. Jakie mogą być przyczyny? Kto jest narażony? Jak działać w krytycznej chwili?

Szacuje się, że każdego dnia w Polsce aż 90 osób traci życie z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Na temat…
CZYTAJ

Mapa do lepszej przyszłości

Jak grupa rodziców tworzy system wsparcia dla ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami i ich bliskich, pomagając im odnaleźć się w Polsce.…
CZYTAJ

Niedobory witamin i minerałów

Czy odpowiednio dużo przebywałeś na słońcu? Czy wystarczająco korzystałeś z dobrodziejstw sezonowych warzyw i owoców? Słońce stymuluje produkcję witaminy D,…
CZYTAJ

Czy można pozbyć się blizny? Rodzaje blizn i sposoby ich leczenia

Blizny są powszechnym problemem skórnym, który będąc defektem wizualnym może wpływać na poczucie pewności siebie, ale często także wiązać się…
CZYTAJ

Rehabilitacja onkologiczna – istotny etap powrotu do zdrowia

Leczenie nowotworowe niesie ze sobą znaczne obciążenia dla organizmu pacjenta, porównywalne do intensywnego wysiłku fizycznego, towarzyszącego maratonowi. Proces terapeutyczny jest…
CZYTAJ

Ponad 60% Polek nie monitoruje swojego cyklu menstruacyjnego. Co to oznacza dla ich zdrowia?

– Aż 40% polskich kobiet nie zna dokładnej daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki, a 63% w ogóle nie monitoruje swojego cyklu…
CZYTAJ

Na co zwrócić uwagę przy wyborze metody spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci?

Nawet połowa światowej populacji do 2050 roku będzie zmagała się z krótkowzrocznością – wadą wzroku, która w skrajnych przypadkach może…
CZYTAJ

Proteiny i wysoka jakość odżywcza. Specyfika suplementów diety

Dwie trzecie młodych Polaków uznaje swoje nawyki żywieniowe za zdrowe, a jednocześnie tylko co czwarty Polak odżywia się zgodnie z…
CZYTAJ

Rozmowa z Dr Franciszkiem Strzałkowskim, założycielem Kliniki Strzałkowski

DR FRANCISZEK STRZAŁKOWSKI - po powrocie z zagranicy 5 lat temu , założył Klinikę Strzałkowski. Lekarz medycyny estetycznej, anestezjolog, członek…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Instrukcja obsługi malkontenta – jak nie dać się jesienno-zimowej chandrze

Spadek energii, obniżony nastrój, senność – to tylko kilka charakterystycznych objawów, które…
CZYTAJ

Nagłe Zatrzymanie Krążenia – śmiertelne niebezpieczeństwo. Jakie mogą być przyczyny? Kto jest narażony? Jak działać w krytycznej chwili?

Szacuje się, że każdego dnia w Polsce aż 90 osób traci życie…
CZYTAJ

Niedobory witamin i minerałów

Czy odpowiednio dużo przebywałeś na słońcu? Czy wystarczająco korzystałeś z dobrodziejstw sezonowych…
CZYTAJ

Rehabilitacja onkologiczna – istotny etap powrotu do zdrowia

Leczenie nowotworowe niesie ze sobą znaczne obciążenia dla organizmu pacjenta, porównywalne do…
CZYTAJ

Ponad 60% Polek nie monitoruje swojego cyklu menstruacyjnego. Co to oznacza dla ich zdrowia?

– Aż 40% polskich kobiet nie zna dokładnej daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki,…
CZYTAJ