Wybierasz się nad Wisłę? Dzielnica Wisła przypomina o Kodeksie Dobrych Praktyk



Warszawska Wisła to miejsce, które tętni życiem szczególnie latem. Pozwala odetchnąć od miejskiego zgiełku, jest wybierana na spotkania towarzyskie czy rodzinny spacer, dlatego przyciąga nie tylko mieszkańców, ale również turystów. Urokliwe plaże, las łęgowy czy szeroka oferta żeglugowa to tylko fragment tego, co ma w ofercie. Aby zachęcić odwiedzających do dbania o tę wspólną przestrzeń, Dzielnica Wisła przypomina o Kodeksie Dobrych Praktyk. Poznaj obowiązujące zasady i wspólnie zatroszczmy się o Wisłę.

Kodeks Dobrych Praktyk to sposób na dbanie o Wisłę

Dzielnica Wisła to wyjątkowy obszar na mapie Warszawy – wizytówka i serce stolicy. Pełni funkcję rekreacyjną, rozrywkową i edukacyjną, ale również jest miejscem z bogatą historią i kulturą, dlatego tak ważne jest, aby o nią dbać i szanować jej walory. W tym celu, blisko 5 lat temu powstał Kodeks Dobrych Praktyk, w którym określone zostały zasady dotyczące funkcjonowania nad Wisłą. Reguły opracowane wspólnie z przedstawicielami klubokawiarni i mieszkańców skierowane są do wszystkich osób aktywnie odwiedzających tereny nadbrzeżne Wisły.

-Największą siłą zawartych w Kodeksie zasad jest ich uniwersalność. Sformułowane zostały podczas szerokiego forum dialogu i mimo że było to blisko 5 lat temu, nie straciły na znaczeniu i są wciąż aktualne. Widzimy, że pomimo zmian, które dokonały się na brzegach rzeki, osoby spędzające tam czas, pamiętają o nich i je respektują. Bardzo to doceniamy, bo dzięki temu, wszyscy możemy cieszyć się jej urokami – komentuje Jan Piotrowski, pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Wisły Jan Piotrowski.

Zasady, które obowiązują nad Wisłą

Kodeks Dobrych Praktyk składa się z 13 punktów. Jest zbiorem, który powinni nie tylko respektować, ale również propagować odwiedzający Wisłę. Za jej tworzenie odpowiadamy my wszyscy i to również od nas zależy, w jakim stanie pozostawimy ją kolejnym pokoleniom. Zaprezentowane w Kodeksie zasady dotyczą zarówno ochrony nadwiślańskich terenów, jak i zachowania wobec innych korzystających z tej przestrzeni. Ponadto obejmują one każdy ważny aspekt funkcjonowania, w tym troskę o dobro wspólne, czystość i bezpieczeństwo. A to wszystko z poszanowaniem potrzeb innych osób oraz praw przyrody i zwierząt.




-Całość Kodeksu oparta została na komunikatach o charakterze informacyjnym. Oznacza to, że Wisła jako przestrzeń wolności, nie wprowadza zakazów, a zachęca do określonych działań. Ważne w nim są punkty dotyczące wspólnej odpowiedzialności i wzajemnego szacunku, które wskazują, że to my wszyscy, działając i dając dobry przykład, dbamy o serce Warszawy i siebie nawzajem – podkreśla Magdalena Młochowska, Dyrektorka Koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

I Ty również tworzysz Wisłę

Kontekstem do przypomnienia o obowiązujących zasadach nad rzeką jest realizowana co roku kampania, która w tym sezonie przebiega pod hasłem re\Wisła. W ramach akcji, Dzielnica Wisła prowadzi szereg działań edukacyjnych i informacyjnych podkreślających unikalną tożsamość rzeki. Wisła to nasze wspólne dobro, tworzone przez zróżnicowaną społeczność mieszkańców Warszawy, dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy o nią dbali.

Ponadto Dzielnica Wisła prowadzi szereg aktywności towarzyszących, w tym organizuje akcje sprzątania w ramach Warszawskiego Plażowego, wolontariat, projekty edukacyjne w Pawilonie Edukacyjnym Kamień czy wspólne działania na rzecz poprawy estetyki przestrzeni międzywala. To element kompleksowej, wieloletniej strategii Dzielnicy Wisła.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ