Dieta anti-aging – czy można spowolnić starzenie?



Długowieczność – marzymy o niej wszyscy. Jej sekret nie jest jeszcze w pełni znany, jednak wiadome jest, że styl życia i sposób odżywiania ma duży wpływ na wygląd skóry, zdrowie i samopoczucie. Czy jest coś takiego jak dieta anti-aging, na czym polega i jakie produkty powinniśmy spożywać, by cieszyć się dobrą formą i pełnią energii na długie lata?

Anti-aging jest pojęciem zaczerpniętym z medycyny estetycznej, gdzie odnosi się do zabiegów mających na celu powstrzymanie, a nawet odwrócenie procesów starzenia ciała. Termin ten znajduje jednak swoje zastosowanie także w obszarze żywienia. Nie trzeba przekonywać, że to, co trafia do naszego żołądka, wydatnie wpływa na kondycję organizmu – zarówno narządów wewnętrznych, jak też skóry, włosów, paznokci, a nawet na samopoczucie. Właściwy dobór składników odżywczych pozwala dostarczać do organizmu niezbędnych mikro i makroelementów.

Spowolnić starzenie dietą?

To możliwe. Najbardziej długowiecznym społeczeństwem na świecie są Japończycy. Średnia długość życia w Kraju Kwitnącej Wiśni wynosi blisko 84 lata, a populacja osób 100+ liczy kilkadziesiąt tysięcy. Absolutnie wyjątkowym zaś przypadkiem jest tamtejsza wyspa Okinawa, której mieszkańcom często udaje się dożyć nawet 115. urodzin. Geny? Nie tylko. Jednym z kluczowych czynników jest oczywiście dieta – japońska uchodzi za najzdrowszą na świecie, bowiem obfituje w owoce, warzywa, nieprzetworzoną żywność i małe spożycie mięsa. Niezwykle istotna jest także aktywność fizyczna i trenowanie sprawności umysłowej.

Jakie produkty warto włączyć do diety?

Dietę anti-aging komponuje się z produktów bogatych między innymi w witaminy E, A B i C oraz składniki mineralne takie jak selen i cynk. Źródłem pożądanych substancji są oleje roślinne, pełnoziarniste wyroby zbożowe, tran, orzechy, warzywa, czy rośliny strączkowe.

Pamiętajmy o niezbędnej roli kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, które wpływają na nawilżenie skóry i niwelują działanie wolnych rodników. Znajdziemy je np. w olejach roślinnych, awokado, pestkach czy orzechach.

Antyoksydanty i polifenole – to składniku odżywcze, które chronią nasz organizm przed działaniem wolnych rodników, są także podstawowymi produktami w diecie przeciwzapalnej i przeciwnowotworowej. Znajdziemy je przede wszystkim w papryce, marchewce, borówkach, czarnych jagodach, szpinaku, jarmużu czy w pestkach dyni.

Nawodnienie podstawą zdrowia – warto więc pamiętać o przyjmowaniu większych ilości wody (2,5 litra dziennie). Istotne jest też, by żywić się regularnie, ale niezbyt obficie, nie przejadając się i nie spiesząc, a przy tym kontrolując masę ciała.

Pamiętajmy także o umiejętnym radzeniu sobie ze stresem – w tym celu sprawdzą się np. regularne praktyki jogi czy medytacje, a także o aktywności fizycznej. Dalece niewskazane są natomiast w diecie przeciw-starzeniowej wszelkiego rodzaju fast foody, przekąski, dania gotowe, napoje gazowane, alkohol czy papierosy. Unikajmy także soli i cukru, bowiem nie wpływają one korzystnie zarówno na działanie organów, jak i wygląd skóry.




Wsparcie od wewnątrz – czy suplementacja ma znaczenie?

Często wraz z pożywieniem nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w takich sytuacjach kluczowa staje się suplementacja.

Jednym z niezwykle wartościowych składników jest cząsteczka 1-MNA, która występuje endogennie w organizmie ludzkim – jest metabolitem, czyli produktem przemiany witaminy B3 (niacyny) w wątrobie. Spełnia szereg kluczowych funkcji. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych, chroniąc je przed bakteriami i wirusami. Regulując pracę śródbłonka naczyniowego, wzmacnia jego funkcję wydzielniczą. Ma też właściwości przeciwzapalne, a także korzystnie wpływa na metabolizm energetyczny mięśni – komentuje dr nauk chemicznych Marzena Wieczorkowska, dyrektor ds. badań i rozwoju w łódzkiej firmie Pharmena.

Niestety z wiekiem spada jej naturalna produkcja przez nasz organizm, dlatego kluczowa staje się suplementacja. Duże ilości minerału można znaleźć w zielonej herbacie oraz algach Wakame, jednak, aby dostarczyć odpowiednią ilość 1-MNA do organizmu wraz z pożywieniem, należałoby zjadać około 2 kg alg wakame lub liści zielonej herbaty dziennie, dlatego pozostaje nam jedynie suplementacja.

Stosowanie się do powyższych porad to sposób, by kompleksowo dbać o swoje zdrowie i możliwie jak najbardziej efektywnie opóźniać procesy starzenia

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ