Jak zatrzymać opaleniznę na dłużej? Sprawdzone sposoby



Piękna opalenizna to marzenie wielu z nas. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż lekko opalone ciało kojarzy się z latem, wakacjami, słońcem i piękną pogodą. Nie dziwi zatem fakt, iż wiele osób chce ten efekt zachować jak najdłużej, aby nawet w chłodniejszych miesiącach cieszyć się piękną skórą. Na szczęście jest to możliwe – wystarczy kilka podstawowych zasad przestrzeganych przed i podczas opalania oraz kilka sprawdzonych metod pielęgnacji w późniejszych miesiącach. Jak zatem zatrzymać opalenizną na dłużej? Przede wszystkim trzeba rozpocząć od odpowiedniego przygotowania.

W tym przypadku warto dostarczać organizmowi spore ilości beta karotenu, którego najbardziej popularnym źródłem jest sok marchwiowy. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie nawilżanie skóry oraz jej złuszczanie. Natomiast podczas samego opalania nie wolno zapominać o stosowaniu kosmetyków z filtrami, które ochronią skórę przed niebezpiecznym promieniowaniem. I co ważne – zastosowanie filtru nie tylko nie uniemożliwi opalenia się, ale jednocześnie zapewni zdrową i naturalną opaleniznę. A do jej utrzymania przez najdłuższy okres czasu wystarczy przestrzeganie kilku prostych zasad.

Letni prysznic

Opalona skóra nie lubi gorących i długich kąpieli. Dlatego też zdecydowanie lepszą opcją na lato jest letni prysznic – i to najlepiej przez całe wakacje. Dodatkowo podczas takiego prysznica warto zadbać o odpowiednie kosmetyki. Tutaj najlepiej sprawdzą się te produkty, które jednocześnie są myjące i pielęgnujące. Dlatego też warto w tym okresie zrezygnować z kosmetyków mocno oczyszczających, ale wybierać te delikatne, na bazie olejków oraz substancji nawilżających i odżywczych. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż opalony naskórek bywa mocno podrażniony, a gorąca woda i niektóre kosmetyki mogą podrażnić go jeszcze bardziej. W efekcie może dojść do zjawiska, którego nikt nie chce – a mianowicie złuszczenia się skóry. Wypróbuj Emolientowy nawilżający olejek do kąpieli i pod prysznic od GoCranberry.

Silne nawilżanie skóry

Niezwykle ważnym warunkiem zachowania pięknej opalenizny na dłużej jest regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry. W tym przypadku warto sięgać po odżywcze, nawilżające i silnie regenerujące kosmetyki, które są przeznaczone własnie do skóry po opalaniu. Substancje zawarte w takich kosmetykach nie tylko zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia skóry, ale także dodatkowo przedłużają trwałość opalenizny. Dlatego też warto sięgać po kosmetyki, które w swoim składzie posiadają masło kakaowe, masło shea, witaminę E, aloes, panthenol i olej makadamia. I co niezwykle istotne – taki kosmetyk warto stosować dwa razy dziennie. Zakochasz się w Balsamie do ciała – Grejpfrut i mandarynka od JOIK.

Stosowanie kosmetyków brązujących

Silne nawilżenie skóry to tylko jeden z elementów dbania o letnią opaleniznę. Dodatkowo warto zadbać o jej podkreślenie. W tym celu warto sięgnąć po balsamy rozświetlające, brązujące, a nawet samoopalacze. Stosowanie tych kosmetyków nie tylko pomoże wyrównać kolor naturalnej opalenizny, ale także podkreśli jej odcień. Dzięki temu naturalnie opalona skóra zyska blask, świeżość i promienny wygląd. Jednocześnie warto tu pamiętać, iż balsamy rozświetlające i brązujące są przeznaczone dla każdego, natomiast w przypadku aplikowania samoopalacza przyda się nieco wprawy. Warto też pamiętać o tym, aby wybierać takie kosmetyki, które oprócz przyciemniana skóry i wyrównywania jej kolorytu posiadają też właściwości nawilżające. Hitem wśród klientek drogerii Triny.pl jest Odżywczy samoopalacz do ciała – Marakuja od Mokosh.




Odpowiednia dieta

Jednym z ważnych elementów w procesie zachowywania letniej opalenizny jest odpowiednia dieta. Oczywiście powinna być ona zdrowa, zbilansowana i dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale jednocześnie bogata w produkty zawierające beta-karoten. To właśnie ta substancja gromadzi się w skórze i w sposób stopniowy nadaje jej naturalnie brązowy odcień. Dlatego też w codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców o czerwonej, żółtej lub pomarańczowej barwie – na przykład papryka, pomidor, marchewka, brzoskwinia, nektarynka, morela, dynia czy melon. Taka dieta jest nie tylko zdrowa, ale i bardzo smaczna.

Wypijanie odpowiedniej ilości wody

Jednym z warunków utrzymania letniej opalenizny jest regularne nawilżanie skóry za pomocą odpowiednich kosmetyków. Ale nie tylko. Równie istotne jest nawilżanie wewnętrzne. A najlepszym sposobem na to jest wypijanie odpowiedniej ilości wody. Standardowo przyjmuje się, iż jej codzienna porcja powinna wynosić około 2 – 3 litrów (podczas gorących dni więcej). Dzięki takiej ilości płynów skóra będzie nawadniana od środka. A letnia opalenizna najlepiej prezentuje się na gładkiej i nawilżonej skórze.

Zdrowy tryb życia

Spożywanie produktów bogatych w beta – karoten i wypijanie odpowiedniej ilości wody powinno być uzupełnione tak zwanych zdrowym trybem życia. Co to dokładnie oznacza? Otóż warto odstawić wszelkie używki (na przykład alkohol bądź papierosy), zredukować poziom stresu oraz wysypiać się. Wszystkie te czynniki powodują, iż skóra staje się matowa, szara i ziemista, a przez to opalenizna nie prezentuje się tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli.

Regularne spacery

Jednym z ważnych sposobów na zachowanie letniej opalenizny jest regularne spacerowanie. I chociaż taka forma aktywności fizycznej nie zastąpi właściwej pielęgnacji, to jednak zapewni regularny kontakt ze słońcem. A to pomaga w zachowaniu opalenizny. Dodatkowo spacer pomaga gromadzić witaminę D, podnosi endorfiny i poprawia samopoczucie oraz dobroczynnie wpływa na kondycję. A więc same korzyści. Jednak wybierając się na spacer – bez względu na jego miejsce, długość bądź porę dnia – warto pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów. Ich stosowanie uchroni przed niekorzystnym działaniem promieniowania UVA i UVB, a tym samym uchroni przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek lub przebarwień.

Ładnie opalone ciało to ozdoba każdej kobiety. Dzięki opaleniźnie skóra wygląda zdrowiej, młodziej i bardziej promiennie. Dlatego też tak bardzo zależy nam na tym, aby ten efekt zachować jak najdłużej. Na szczęście są sposoby na to, aby jeszcze przez wiele tygodni po urlopie cieszyć się tym efektem. Jednak trzeba zadbać o kilka podstawowych czynności – i to zarówno przed samym opalaniem i w jego trakcie, jak i po samym plażowaniu. Odpowiednia pielęgnacja, stosowanie delikatnych i aktywnych kosmetyków, używanie produktów podtrzymujących opaleniznę, stosowanie właściwej diety, nawadnianie organizmu od wewnątrz oraz zdrowy tryb życia – to sposoby na to, aby zdrowa i piękna opalenizna została z nami jak najdłużej.


Triny.pl to sklep internetowy oferujący kosmetyki naturalne, akcesoria less waste oraz ekologiczne środki czystości. Wyróżnia się bogatą ofertą i profesjonalną obsługą nastawioną na potrzeby klienta. Produkty pakowane są w sposób ograniczający produkcję odpadów. W paczkach nie znajdziesz zbędnego plastiku!

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ