Pyszny smak zdrowia: Przepis na aksamitny koktajl herbaciany z mango i truskawkami – dla mocnych i zdrowych zębów!



#Lato – idealna pora na pyszne koktajle, które nie tylko orzeźwią w gorący dzień ale dostarczą także moc składników odżywczych. Są doskonałym pomysłem na drugie śniadanie, podwieczorek lub zdrową przekąskę. Świeże, odpowiednio dobrane składniki koktajlu mogą mieć niebagatelny wpływ na zdrowie. Mixowane w odpowiednich proporcjach mogą służyć jako pyszne naturalne suplementy wspierające funkcjonowanie całego organizmu oraz poszczególnych jego potrzeb, takich jak na przykład lśniące włosy, mocne paznokcie czy też gładka skóra. Poniżej propozycja smakowitego koktajlu odżywczego dla zdrowych i mocnych zębów.

Składniki na 2 porcje:

2 mango – ok 400 g – 260
6 truskawek – ok 100 g – 33
Pół szklanki jogurtu – ok 100 g – 60
Pół szklanki naparu z zielonej herbaty – o
1 łyżka tartych migdałów lub płatków migdałowych – 10g – 60 kcal
Ksylitol – opcjonalnie

Sposób przygotowania:

Zieloną herbatę zaparzyć i ostudzić, truskawki umyć i obrać z szypułek, mango obrać ze skórki. Wszystkie składniki miksować przez ok 1 minutę. Można dosłodzić ksylitolem.

Wartość odżywcza: 1 porcji ok 210 kcal




Wskazówka: Aby utrzymać zęby w optymalnej formie, konieczne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich mikroelementów. Najważniejsze z nich to wapń i fosfor. Wapnia dostarczymy poprzez spożywanie mleka i przetworów mlecznych, takich jak na przykład jogurty naturalne, oraz migdały. Ważne dla zdrowia zębów są również witaminy – głównie C i A.

Pierwsza z nich działa bakteriobójczo oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Dużą ilość witaminy C zawierają na przykład truskawki. Witamina A bierze natomiast udział w produkcji śliny, gojeniu ran i wielu innych ważnych procesach zachodzących w jamie ustnej. Bardzo dużo witaminy A znajdziemy na przykład w mango. Picie koktajli jest doskonałym i smacznym sposobem na dostarczenie organizmowi, w tym również zębom odpowiednich składników odżywczych w naturalnej, wartościowej formie.

Przygotowując koktajl należy pamiętać o trzech sprawach – nie dosładzajmy koktajli cukrem, ewentualnie ksylitolem. Pijmy takie napoje tylko przez słomkę, wówczas cukry i enzymy trawienne będą miały znacznie ograniczony kontakt ze szkliwem. Zęby można umyć dopiero ok 30 minut po wypiciu koktajlu. – zaleca dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Warto wspomnieć także o przeciwpróchniczych właściwościach ksylitolu i zielonej herbaty, które poprzez działanie zasadotwórcze mogą ograniczać rozwój bakterii odpowiadających za próchnicę. Co więcej, zielona herbata zawiera niezbędny dla zębów fluor.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ