Od kardiologa do psychologa: kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna, czyli jak szybko wrócić do zdrowia po zawale?



Od kardiologa do psychologa: kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna, czyli jak szybko wrócić do zdrowia po zawale? – Wyjaśnia Adam Rybicki, ekspert z Grupy American Heart of Poland. Choroba serca, a w szczególności zawał, to sytuacja, która wpływa bardzo negatywnie na wiele aspektów naszego życia – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Rozwiązaniem, które jest w stanie umożliwić nam powrót do pełnej sprawności po jej przebyciu, jest kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna, prowadzona nie tylko z udziałem lekarzy różnych specjalności, ale też pielęgniarek i opiekunów medycznych oraz dietetyka, fizjoterapeuty, a nawet psychologa.

Tymczasem wielu Pacjentów nie zdaje sobie sprawy nie tylko z tego, jak ważna jest taka rehabilitacja, ale również że całość tego typu świadczeń można otrzymać bezpłatnie, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak istotna jest taka specjalistyczna rehabilitacja, na czym dokładnie polega i jak można z niej skorzystać wyjaśnia Adam Rybicki, wiceprezes Zarządu ds. medycznych Uzdrowiska Ustroń, należącego do Grupy American Heart of Poland.

Wsparcie dla ciała i ducha

Według WHO rehabilitacja to kompleksowe i skoordynowane stosowanie środków medycznych, socjalnych, wychowawczych i zawodowych w celu przystosowania chorego do nowego trybu życia i umożliwienia mu uzyskania jak największej sprawności. W przypadku kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej będzie to zatem nie tylko dobranie odpowiednich leków czy fizjoterapia, ale też np. wsparcie psychologiczne, dzięki któremu chory nauczy się, jak akceptować swoje własne ograniczenia i jak radzić sobie w sytuacjach stresowych.

– Na kompleksową rehabilitację kardiologiczną składają się zawsze: ocena stanu klinicznego chorego w badaniu wstępnym przez lekarza specjalistę kardiologii i rehabilitacji medycznej, optymalizacja leczenia farmakologicznego, rehabilitacja ruchowa, rehabilitacja psychospołeczna, diagnostyka i zwalczanie czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca, edukacja w zakresie zdrowego trybu życia oraz monitorowanie efektów rehabilitacji na podstawie testów wysiłkowych i echokardiografii – tłumaczy Adam Rybicki.

– W ten sposób możemy zadbać o wszystkie aspekty niezbędne przy pełnym powrocie do zdrowia, nie tylko pod kątem fizycznym, ale również psychicznym. Bardzo ważne jest przy tym, by Pacjent nauczył się, w jaki sposób zmodyfikować swój dotychczasowy tryb życia, aby minimalizować ryzyko ponownego wystąpienia choroby w przyszłości – zaznacza.

Czas ma kluczowe znaczenie

Przy podejmowaniu rehabilitacji bardzo ważnym czynnikiem pozostaje moment, w którym zostanie ona wdrożona – oczywiście im szybciej to nastąpi, tym lepiej. W Uzdrowisku Ustroń kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna wdrażana jest bezzwłocznie, co oznacza przyjęcie Pacjenta często „z łóżka do łóżka”, zazwyczaj w terminie maksymalnie 14 dni od wyjścia Pacjenta z oddziału kardiologicznego.

Dzięki temu chory ma zapewnioną pełną opiekę specjalistów, którzy od samego początku czuwają nad bezpiecznym przejściem przez okres pozawałowy. Pacjent na oddziale regularnie zażywa leki, monitorowana jest akcja i wydolność serca. Możliwa jest szybka reakcja i pomoc przy pojawieniu się niepokojących objawów takich jak na przykład zaburzenia rytmu.

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb – Z sercem do Pacjenta

Drugim istotnym czynnikiem, o którym trzeba pamiętać przy podejmowaniu rehabilitacji, jest odpowiednie dopasowanie poszczególnych jej elementów do stanu zdrowia Pacjenta.

– Kompleksowa rehabilitacja jest zawsze realizowana w sposób ciągły i dostosowana do indywidualnych potrzeb chorego w zależności od jego stanu klinicznego, wg modelu A, B, C lub D, rekomendowanych przez sekcję rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Oznacza to, że Pacjent na podstawie wyników testu wysiłkowego, po ocenie wydolności serca w badaniu echokardiograficznym i ocenie ryzyka sercowego, jest przydzielany do grupy Pacjentów realizujących program rehabilitacji wg tego samego modelu. W miarę postępu rehabilitacji monitorujemy jej efekty i dostosowujemy wysiłek Pacjenta do jego możliwości. W każdym indywidualnym przypadku podchodzimy z sercem do Pacjenta – wyjaśnia Adam Rybicki.




Dlaczego warto?

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna, dzięki temu, że jest prowadzona w sposób holistyczny, przynosi pozytywne efekty w wielu dziedzinach życia. Znajdzie się wśród nich m.in.: zwiększenie aktywności fizycznej, zaprzestanie palenia tytoniu, obniżenie wartości ciśnienia tętniczego, zmniejszenie masy ciała, poprawa profilu lipidowego i metabolizmu węglowodanów, zmniejszenie insulinoodporności oraz zahamowanie rozwoju, a nawet regresja miażdżycy i jej klinicznych konsekwencji. W całościowym ujęciu rehabilitacja kardiologiczna będzie się przekładać na poprawę naszej wydolności ruchowej oraz krążeniowo-oddechowej, a także ogólnej sprawności psychofizycznej.

– Efektem tego jest zmniejszenie śmiertelności z powodu ostrych incydentów sercowych, opóźnienie rozwoju choroby, skrócenie czasu leczenia po ostrych incydentach sercowych i zaostrzeniach, co umożliwia z kolei realizację dwóch podstawowych celów postępowania lekarskiego, którymi są poprawa jakości życia oraz wydłużenie życia – mówi ekspert z Grupy American Heart of Poland.

– Badania wskazują, że kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna u osób po zawale wiąże się z redukcją ryzyka śmiertelności nawet o 30 – 45 procent. Znacząco przyspiesza ona również powrót do normalnej aktywności życiowej – przekonuje.

Skorzystaj ze świadczeń w ramach NFZ

Realizowanie takiej kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej pozornie może nam się wydawać bardzo skomplikowane i wymagające odrębnych konsultacji z różnego rodzaju specjalistami – a co za tym idzie czasochłonne i kosztowne. Nic bardziej mylnego. Jest to bowiem możliwe do realizacji w ramach jednego skierowania i w sposób bezpłatny – na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Pacjent może się zgłosić do nas na rehabilitację nie tylko bezpośrednio po zawale, ale również np. po zabiegu wszczepiania stenów i bypassów. Proces kwalifikacji na rehabilitację przebiega w prosty i szybki sposób. Wystarczy, by lekarz ze szpitala kardiologicznego, bądź poradni kardiologicznej wystawił odpowiednie skierowanie, a następnie Uzdrowisko Ustroń wpisuje Pacjenta w kolejkę oczekujących i wyznacza termin rehabilitacji. Rozpoczęcie takiej rehabilitacji następuje w ciągu maksymalnie 56 dni od daty wyjścia ze szpitala. Całość świadczeń jest refundowana przez NFZ. Warto zatem poprosić o takie skierowanie swojego lekarza prowadzącego – wyjaśnia Adam Rybicki.

– Korzyści płynące z rehabilitacji kardiologicznej będzie odczuwać przez całe nasze życie, we wszystkich jego aspektach. Naprawdę jest o co walczyć –
podsumowuje.

Grupa American Heart of Poland (Grupa AHoP) zapewnia pacjentom w ponad 20 ośrodkach medycznych w całym kraju kompleksową, ciągłą, wielospecjalistyczną i nowoczesną opiekę medyczną, integrującą edukację prozdrowotną, profilaktykę, diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację w zakresie chorób cywilizacyjnych. Jest obecnie liderem na rynku usług sercowo-naczyniowych w Centralnej Europie, zapewniając ponad 175 tysiącom pacjentów rocznie na terenie całego kraju dostęp do najwyższej klasy procedur medycznych, również w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Należące do nas podmioty realizują 50 tysięcy hospitalizacji rocznie, związanych z zabiegami wieńcowymi, co plasuje nas na pierwszym miejscu w kraju.

Uzdrowisko Ustroń, należące do Grupy American Heart of Poland jest największym i najbardziej znanym kompleksem uzdrowiskowym w Europie. Uzdrowisko Ustroń to doświadczona kadra, w tym lekarze światowej sławy, współpracujący z Polsko-Amerykańskimi Klinikami Serca. Przygotowaliśmy dla naszych pacjentów specjalne programy rehabilitacyjne ze względu na najczęściej występujące problemy zdrowotne oraz choroby cywilizacyjne. W Medical & Spa Prestige Club oferujemy również profesjonalne zabiegi leczniczo-pielęgnacyjne.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ