Od kardiologa do psychologa: kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna, czyli jak szybko wrócić do zdrowia po zawale?



Od kardiologa do psychologa: kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna, czyli jak szybko wrócić do zdrowia po zawale? – Wyjaśnia Adam Rybicki, ekspert z Grupy American Heart of Poland. Choroba serca, a w szczególności zawał, to sytuacja, która wpływa bardzo negatywnie na wiele aspektów naszego życia – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Rozwiązaniem, które jest w stanie umożliwić nam powrót do pełnej sprawności po jej przebyciu, jest kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna, prowadzona nie tylko z udziałem lekarzy różnych specjalności, ale też pielęgniarek i opiekunów medycznych oraz dietetyka, fizjoterapeuty, a nawet psychologa.

Tymczasem wielu Pacjentów nie zdaje sobie sprawy nie tylko z tego, jak ważna jest taka rehabilitacja, ale również że całość tego typu świadczeń można otrzymać bezpłatnie, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak istotna jest taka specjalistyczna rehabilitacja, na czym dokładnie polega i jak można z niej skorzystać wyjaśnia Adam Rybicki, wiceprezes Zarządu ds. medycznych Uzdrowiska Ustroń, należącego do Grupy American Heart of Poland.

Wsparcie dla ciała i ducha

Według WHO rehabilitacja to kompleksowe i skoordynowane stosowanie środków medycznych, socjalnych, wychowawczych i zawodowych w celu przystosowania chorego do nowego trybu życia i umożliwienia mu uzyskania jak największej sprawności. W przypadku kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej będzie to zatem nie tylko dobranie odpowiednich leków czy fizjoterapia, ale też np. wsparcie psychologiczne, dzięki któremu chory nauczy się, jak akceptować swoje własne ograniczenia i jak radzić sobie w sytuacjach stresowych.

– Na kompleksową rehabilitację kardiologiczną składają się zawsze: ocena stanu klinicznego chorego w badaniu wstępnym przez lekarza specjalistę kardiologii i rehabilitacji medycznej, optymalizacja leczenia farmakologicznego, rehabilitacja ruchowa, rehabilitacja psychospołeczna, diagnostyka i zwalczanie czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca, edukacja w zakresie zdrowego trybu życia oraz monitorowanie efektów rehabilitacji na podstawie testów wysiłkowych i echokardiografii – tłumaczy Adam Rybicki.

– W ten sposób możemy zadbać o wszystkie aspekty niezbędne przy pełnym powrocie do zdrowia, nie tylko pod kątem fizycznym, ale również psychicznym. Bardzo ważne jest przy tym, by Pacjent nauczył się, w jaki sposób zmodyfikować swój dotychczasowy tryb życia, aby minimalizować ryzyko ponownego wystąpienia choroby w przyszłości – zaznacza.

Czas ma kluczowe znaczenie

Przy podejmowaniu rehabilitacji bardzo ważnym czynnikiem pozostaje moment, w którym zostanie ona wdrożona – oczywiście im szybciej to nastąpi, tym lepiej. W Uzdrowisku Ustroń kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna wdrażana jest bezzwłocznie, co oznacza przyjęcie Pacjenta często „z łóżka do łóżka”, zazwyczaj w terminie maksymalnie 14 dni od wyjścia Pacjenta z oddziału kardiologicznego.

Dzięki temu chory ma zapewnioną pełną opiekę specjalistów, którzy od samego początku czuwają nad bezpiecznym przejściem przez okres pozawałowy. Pacjent na oddziale regularnie zażywa leki, monitorowana jest akcja i wydolność serca. Możliwa jest szybka reakcja i pomoc przy pojawieniu się niepokojących objawów takich jak na przykład zaburzenia rytmu.

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb – Z sercem do Pacjenta

Drugim istotnym czynnikiem, o którym trzeba pamiętać przy podejmowaniu rehabilitacji, jest odpowiednie dopasowanie poszczególnych jej elementów do stanu zdrowia Pacjenta.

– Kompleksowa rehabilitacja jest zawsze realizowana w sposób ciągły i dostosowana do indywidualnych potrzeb chorego w zależności od jego stanu klinicznego, wg modelu A, B, C lub D, rekomendowanych przez sekcję rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Oznacza to, że Pacjent na podstawie wyników testu wysiłkowego, po ocenie wydolności serca w badaniu echokardiograficznym i ocenie ryzyka sercowego, jest przydzielany do grupy Pacjentów realizujących program rehabilitacji wg tego samego modelu. W miarę postępu rehabilitacji monitorujemy jej efekty i dostosowujemy wysiłek Pacjenta do jego możliwości. W każdym indywidualnym przypadku podchodzimy z sercem do Pacjenta – wyjaśnia Adam Rybicki.




Dlaczego warto?

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna, dzięki temu, że jest prowadzona w sposób holistyczny, przynosi pozytywne efekty w wielu dziedzinach życia. Znajdzie się wśród nich m.in.: zwiększenie aktywności fizycznej, zaprzestanie palenia tytoniu, obniżenie wartości ciśnienia tętniczego, zmniejszenie masy ciała, poprawa profilu lipidowego i metabolizmu węglowodanów, zmniejszenie insulinoodporności oraz zahamowanie rozwoju, a nawet regresja miażdżycy i jej klinicznych konsekwencji. W całościowym ujęciu rehabilitacja kardiologiczna będzie się przekładać na poprawę naszej wydolności ruchowej oraz krążeniowo-oddechowej, a także ogólnej sprawności psychofizycznej.

– Efektem tego jest zmniejszenie śmiertelności z powodu ostrych incydentów sercowych, opóźnienie rozwoju choroby, skrócenie czasu leczenia po ostrych incydentach sercowych i zaostrzeniach, co umożliwia z kolei realizację dwóch podstawowych celów postępowania lekarskiego, którymi są poprawa jakości życia oraz wydłużenie życia – mówi ekspert z Grupy American Heart of Poland.

– Badania wskazują, że kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna u osób po zawale wiąże się z redukcją ryzyka śmiertelności nawet o 30 – 45 procent. Znacząco przyspiesza ona również powrót do normalnej aktywności życiowej – przekonuje.

Skorzystaj ze świadczeń w ramach NFZ

Realizowanie takiej kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej pozornie może nam się wydawać bardzo skomplikowane i wymagające odrębnych konsultacji z różnego rodzaju specjalistami – a co za tym idzie czasochłonne i kosztowne. Nic bardziej mylnego. Jest to bowiem możliwe do realizacji w ramach jednego skierowania i w sposób bezpłatny – na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Pacjent może się zgłosić do nas na rehabilitację nie tylko bezpośrednio po zawale, ale również np. po zabiegu wszczepiania stenów i bypassów. Proces kwalifikacji na rehabilitację przebiega w prosty i szybki sposób. Wystarczy, by lekarz ze szpitala kardiologicznego, bądź poradni kardiologicznej wystawił odpowiednie skierowanie, a następnie Uzdrowisko Ustroń wpisuje Pacjenta w kolejkę oczekujących i wyznacza termin rehabilitacji. Rozpoczęcie takiej rehabilitacji następuje w ciągu maksymalnie 56 dni od daty wyjścia ze szpitala. Całość świadczeń jest refundowana przez NFZ. Warto zatem poprosić o takie skierowanie swojego lekarza prowadzącego – wyjaśnia Adam Rybicki.

– Korzyści płynące z rehabilitacji kardiologicznej będzie odczuwać przez całe nasze życie, we wszystkich jego aspektach. Naprawdę jest o co walczyć –
podsumowuje.

Grupa American Heart of Poland (Grupa AHoP) zapewnia pacjentom w ponad 20 ośrodkach medycznych w całym kraju kompleksową, ciągłą, wielospecjalistyczną i nowoczesną opiekę medyczną, integrującą edukację prozdrowotną, profilaktykę, diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację w zakresie chorób cywilizacyjnych. Jest obecnie liderem na rynku usług sercowo-naczyniowych w Centralnej Europie, zapewniając ponad 175 tysiącom pacjentów rocznie na terenie całego kraju dostęp do najwyższej klasy procedur medycznych, również w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Należące do nas podmioty realizują 50 tysięcy hospitalizacji rocznie, związanych z zabiegami wieńcowymi, co plasuje nas na pierwszym miejscu w kraju.

Uzdrowisko Ustroń, należące do Grupy American Heart of Poland jest największym i najbardziej znanym kompleksem uzdrowiskowym w Europie. Uzdrowisko Ustroń to doświadczona kadra, w tym lekarze światowej sławy, współpracujący z Polsko-Amerykańskimi Klinikami Serca. Przygotowaliśmy dla naszych pacjentów specjalne programy rehabilitacyjne ze względu na najczęściej występujące problemy zdrowotne oraz choroby cywilizacyjne. W Medical & Spa Prestige Club oferujemy również profesjonalne zabiegi leczniczo-pielęgnacyjne.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ