Byłeś przeziębiony? Zmień szczoteczkę do zębów



Choć informacja wiele osób może zaskoczyć, żywotność szczoteczki wynosi maksymalnie… 2-3 miesiące. A nawet jeśli o tym wiemy… to czy naprawdę tak często wymieniamy swoje szczotki do zębów? Niestety, nie wszyscy robią to co rekomendowane 8-12 tygodni. Ponadto, według raportu pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci”, tylko 62% respondentów zgadza się z tym, że należy ją wymienić także po chorobie. Dlaczego to takie ważne i jak powinna wyglądać odpowiednia higiena zębów? Odpowiada lek. stom. Patryk Kononowicz z Medicover Stomatologia Gdańsk.
Aby mieć pewność, że higiena naszych zębów jest utrzymana na odpowiednim poziomie, powinniśmy przestrzegać kilku prostych zasad.

Twoja szczoteczka – nie zapomnij jej wymienić

Regularne mycie zębów (dwa razy dziennie) wcale nie oznacza, że to wystarczająca troska o higienę jamy ustnej. Ważne są także akcesoria, których na co dzień używamy, a najistotniejsza wydaje się szczoteczka do zębów. By spełniała ona swoją funkcję, musimy o nią także odpowiednio dbać. Jak?

Szczoteczkę do zębów powinniśmy wymieniać co 3 miesiące oraz po każdej przebytej chorobie zębów i dziąseł. Ale czy zawsze stosujemy się do tych zasad? Jak wynika z przeprowadzonego przez Medicover Stomatologia badania pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci”, 13 proc. rodziców wymienia swoją szczoteczkę co miesiąc, a 58 proc. co trzy miesiące. Aż 92 proc. badanych deklaruje, że głównym powodem jej wymiany jest zużycie – komentuje lek. stom. Patryk Kononowicz z Medicover Stomatologia Gdańsk.

W większości przypadków uznajemy, że szczoteczka jest zużyta, gdy widzimy to gołym okiem. Jest to duży błąd. Okazuje się, że nawet gdy wygląda ona na niezniszczoną, w mikrouszkodzeniach włókien zbierają się szkodliwe bakterie. Płucząc szczoteczkę nie usuniemy z niej wszystkich drobnoustrojów, a wówczas przy każdym kolejnym myciu, bakterie trafiają do naszej jamy ustnej. Dlatego nawet jeśli wydaje nam się, że włókna są „jeszcze dobre” to i tak należy taki egzemplarz wymienić po upływie 8-12 tygodni.

Miękkie, średnie, a może twarde?

Jakie włosie szczoteczki powinniśmy wybrać? Jak w wielu przypadkach, tutaj także może paść odpowiedź: „to zależy”. Od czego? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę zdrowie naszych dziąseł. Zbyt twarda szczoteczka może je drażnić, powodując krwawienie, cofanie się, a w ostateczności odsłanianie szyjek zębowych. To dość realny scenariusz zwłaszcza w przypadku, gdy zbyt mocno przykładamy szczoteczkę do zębów i dziąseł.

Wiele osób wybiera bezpieczne rozwiązanie – na pierwszy rzut oka – czyli szczoteczkę o średniej twardości włosia. Taką odpowiedź w przeprowadzonym przez Medicover Stomatologia badaniu pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci” deklaruje aż 70% rodziców.

Pamiętajmy jednak, że to nie zawsze oznacza najlepszą opcję. O radę w tej kwestii najlepiej zapytać podczas kolejnej wizyty lekarza stomatologa (np. periodontologa, specjalistę zajmującego się chorobami dziąseł), który podpowie nam, jaki rodzaj szczoteczki w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej (dzięki czemu unikniemy uszkodzeń tzw. tkanek miękkich i nadmiernego starcia zębów). Specjalista może doradzić również stosowanie szczoteczki elektrycznej lub sonicznej, pozwalającej na dokładniejsze doczyszczanie zębów w porównaniu ze szczoteczkami manualnymi.




Trochę techniki… i zęby są czyste

Szczotkowanie szczotkowaniu nierówne, więc przekonajmy się na czym polega to wzorcowe. Odpowiedni kąt nachylenia szczoteczki w stosunku do zęba to ok. 45 st. Ząb czyścimy ruchem obrotowym od strony dziąsła w kierunku zęba (wymiatanie) – taki sposób jest najbezpieczniejszy dla naszych dziąseł. Czyścimy każdą powierzchnię każdego zęba. Po wyczyszczeniu powierzchni zębowych powinniśmy zająć się oczyszczeniem języka. Szczoteczką ułożoną poziomo należy przesuwać po powierzchni języka w przód i w tył kilkukrotnie.

Prawidłowe szczotkowanie zębów przez minimum 2 minuty dwa razy dziennie jest podstawową sprawą. Warto też pamiętać, że bardzo ważne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych – wyjaśnia lek. stom. Patryk Kononowicz z Medicover Stomatologia Gdańsk. Na rynku dostępne są specjalne irygatory, szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki do języka i wiele innych pomocnych akcesoriów, które mogą usprawnić naszą codzienną higienę jamy ustnej – dodaje ekspert.

Jeśli na co dzień zadbamy o wzmacnianie szkliwa, odpowiednią higienę prowadzącą do eliminowania bakterii próchnicotwórczych oraz będziemy dbać o swoją szczoteczkę do zębów – skutecznie ochronimy zęby przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W trosce o zdrowe i piękne żeby nie zapominajmy także, aby raz na pół roku udać się na przegląd do stomatologa. Pomocne będzie także skorzystanie z zabiegu higienizacji dentystycznej, która pozwala na oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego, będącego głównym siedliskiem bakterii i podstawowym czynnikiem powodującym stany zapalne dziąseł i przyzębia.

Medicover Stomatologia – lider opieki dentystycznej w Polsce

Medicover Stomatologia to sieć ponad 40 nowoczesnych klinik, które oferują kompleksowy zakres usług dentystycznych. Opiekę nad pacjentami zapewnia profesjonalny zespół specjalistów – stomatologów, higienistek, asystentów stomatologicznych i recepcjonistów. Oferta Medicover Stomatologia odpowiada na potrzeby całych rodzin, obejmując usługi z zakresu m.in. stomatologii zachowawczej, implantologii, protetyki, ortodoncji czy stomatologii dziecięcej. Stomatologia w Medicover dostępna dla pacjentów zarówno w ramach abonamentów medycznych, jak i na zasadzie płatności za pojedyncze usługi. Kliniki zlokalizowane są w największych miastach na terenie całej Polski.

Medicover Stomatologia jest częścią Medicover – wiodącej międzynarodowej spółki świadczącej usługi z zakresu opieki zdrowotnej oraz diagnostycznej od 1995 r. Medicover posiada centra medyczne, szpitale, specjalistyczne placówki opiekuńcze i laboratoria. Firma najszerszą działalność realizuje w Polsce i w Niemczech. W 2018 roku Medicover wygenerował przychody w wysokości 672 milionów euro oraz zatrudniał 20 970 pracowników. Więcej informacji na stronie www.medicover.com.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ