Bezpieczna kąpiel latem z korzyścią dla naszego zdrowia



Aktywność fizyczna w wakacje? Doktor nauk medycznych, Bartosz Skwarna – kardiolog, ordynator oddziału Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu – w ramach akcji Grupy American Heart of Poland Serce kocha sport przedstawia powody, dla których warto wejść do wody oraz mówi o bezpiecznej kąpieli latem.

Ta dyscyplina sportu kojarzy się przede wszystkim z czasem letnim, nie jest jednak jedynie przyjemnym sposobem na ochłodę w czasie lata.

– Jak wiemy mięśnie lubią ruch, a serce to mięsień, dlatego ta dyscyplina jest nieoceniona dla poprawy pracy mięśnia sercowego. Obniża ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, obniża ciśnienie krwi. Poziome ułożenie ciała w czasie pływania powoduje, że serce tłoczy krew bez oporów wynikających z działania grawitacji, dzięki temu rośnie rozciągliwość mięśnia sercowego, objętość krwi wypływającej z serca przy jednym skurczu zwiększa się o 20%, a tętno spoczynkowe spada. Warto podkreślić, iż osoby regularnie uczęszczające na basen mają aż o 60% większe szanse na uniknięcie chorób serca w porównaniu z osobami nieuprawiającymi regularnie żadnej aktywności fizycznej – mówi dr n. med. Bartosz Skwarna – Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Grupa American Heart of Poland.




Jest również jednym z niewielu sportów, do których nie ma przeciwskazań.

– Środowisko wodne jest wskazane dla wszystkich grup wiekowych. Poprzez odciążenie stawów – ćwiczenia są bezpieczniejsze, a przy jednoczesnym stawianym przez wodę oporze, treningi są efektywniejsze. Ta dyscyplina sportowa wskazana jest jako forma rehabilitacji kardiologicznej np. po zawałach – wyjaśnia Skwarna.

Regularne pływanie zwiększa nie tylko pojemność płuc.

– Standardowa pojemność płuc to 5 litrów, natomiast u pływaka płuca mogą zwiększyć swoją pojemność nawet do 11 litrów. Ponadto pływanie angażuje wszystkie duże grupy mięśni. Można dzięki temu jednocześnie zadbać o plecy, nogi czy ramiona. Aby ciało pokonało jakiś odcinek, pracuje ponad 40 mięśni. Kształtuje sylwetkę – spala tkankę tłuszczową – koryguje postawę ciała. W ciągu godzinnego treningu tracimy od 400-800 kcal. Warto podkreślić, iż pływanie oddziałuje pozytywnie nawet na układ nerwowy: wydzielają się endorfiny, poprawiają się funkcje poznawcze, a jednocześnie zmniejsza się ilość bodźców, co przynosi ulgę i daje poczucie spokoju – oznajmia doktor B. Skwarna.

Doktor apeluje przy tym o rozsądek podczas zażywania kąpieli.

– Najlepiej korzystać wyłącznie z kąpielisk strzeżonych, dodatkowo o wejściu do wody powinniśmy kogoś poinformować. W lato należy stopniowo ochłodzić organizm przez ochlapanie wodą karku, klatki piersiowej, brzucha i nóg. Szok termiczny może wystąpić przy zanurzeniu nawet tylko jednej części ciała, na przykład nóg. Narażone są na to również osoby zdrowe, które mają bardzo dobrą kondycję fizyczną, oczywiście im powstaniom sprzyjają takie czynniki jak: zmęczenie, zmarznięcie, wpłynięcie w zimne prądy, kąpiel po obfitym posiłku, obecność alkoholu we krwi. W efekcie pływanie na krytych pływalniach jest nie tylko przyjemne, ale także bezpieczne. Tym bardziej, że ilość chloru, z jaką mamy do czynienia na basenie, nie jest szkodliwa dla zdrowia – oznajmia.

Latem doskonałą alternatywą może być otwarty basen – jednocześnie nie tracisz słońca i możesz cieszyć się bliskością wody. W ramach cyklu Serce kocha sport American Heart of Poland emituje bezpłatne porady ekspertów zachęcających do aktywności fizycznej. Publikujemy je w każdy piątek w mediach społecznościowych Grupy American Heart of Poland – na Facebooku, Instagramie, YouTubie, stronie internetowej www.ahop.pl oraz na Facebooku Liga AHoP – Serce kocha sport.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ