Jak wybrać dobry krem z filtrem do opalania i nie ryzykować?



O tym, jak ważna jest ochrona przed słońcem, nikogo nie trzeba dziś chyba przekonywać. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być również to, że ryzyko poparzenia można zmniejszyć stosując odpowiednie kosmetyki. Jak jednak wybrać odpowiedni produkt, jeżeli wybór jest tak duży? Śpieszymy z przewodnikiem po różnych rodzajach filtrów przeciwsłonecznych.

Filtry mineralne i ich specyfika

Modne od przynajmniej kilku lat filtry mineralne to przede wszystkim tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu. Zwolennicy filtrów mineralnych doceniają to, że są one łagodne oraz bezpieczne dla skóry. Nie powodują reakcji alergicznych, stosując je można mieć też pewność, że nie narazimy skóry na podrażnienia. To idealna opcja dla delikatnej skóry dziecka, nie pogardzą nią jednak również osoby dorosłe, zwłaszcza jeśli ich skóra jest szczególnie wrażliwa.

Niestety, kosmetyki przeciwsłoneczne z filtrami mineralnymi nie są wolne od wad.

Osoby kupujące je po raz pierwszy muszą być więc świadome choćby tego, że po ich użyciu na skórze można zaobserwować biały film. Także samo ich rozsmarowywanie nie jest najłatwiejsze. Są gęste i dość tłuste, co nie każdemu może się podobać. Często można więc usłyszeć, że może minąć sporo czasu, zanim uda się nam znaleźć taki mineralny kosmetyk przeciwsłoneczny, który przypadnie nam do gustu. Poniżej znajdziesz najlepiej oceniane i najczęściej kupowane kremy z filtrem przez klientki sklepu Triny.pl.

Filtry chemiczne w kosmetykach

Omówmy pokrótce wady i zalety filtrów chemicznych. Nie ulega więc wątpliwości, że są one znacznie łatwiejsze w użytkowaniu niż filtry mineralne. Co więcej, zdecydowana większość oferuje także dużą stabilność i pełen zakres ochrony. Także mówiąc o ich bezpieczeństwie należy przyznać, że nie budzi ono już tak dużych wątpliwości, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat wcześniej. Jeśli wybierzemy kosmetyk z dobrym, krótkim składem, obecność filtrów chemicznych nie powinna nas niepokoić.

Dobry skład – jak wybrać krem z filtrem i nie ryzykować?

Bez względu na to, czy stawiamy na filtry mineralne, czy też na chemiczne, musimy pamiętać o tym, że nie są one jedynymi składnikami kremów z filtrem UV. Skuteczność ochrony przed słońcem jest przecież uzależniona także od kilku innych składników. Tu na pierwszy plan wysuwają się antyoksydanty na czele z witaminą C oraz E. To właśnie one wzmacniają ochronę skóry przed wolnymi rodnikami, a tym samym opalanie nie grozi przyspieszonym fotostarzeniem się.

Jeśli zależy nam na opalaniu, na którym nie ucierpi nasza skóra, z pewnością powinny zainteresować nas także naturalne oleje roślinne. Przynajmniej część z nich ma w swoim składzie naturalne filtry ochronne. Stosowanie olejków jako jedynego zabezpieczenia, jest kategorycznie odradzane jako działanie niedostatecznie skuteczne. Jeśli jednak myślimy o nich jako o dodatkowej ochronie, możemy mieć pewność, że wiele zyskamy na takim rozwiązaniu.

Mówiąc o składzie kremów z filtrami UV, warto też poświęcić chwilę uwagi tym składnikom, których należy unikać. Tu warto wspomnieć o barwnikach, syntetycznych substancjach zapachowych, a także o PEG-ach. Osoby, które są świadome szczególnej wrażliwości swojej skóry, powinny podchodzić ostrożnie także do tych kosmetyków, w których składzie znajduje się alkohol. Ten może nie tylko podrażniać skórę, ale również przesuszać ją.

Sprawdzone kremy z filtrem, które pokochasz

Poniżej znajdziesz popularne kremy spf 50. Są one w pełni bezpieczne dla skóry i mogą być stosowane zarówno na ciało, jak i na twarz.

Aloe Waterproof Sun Gel od Holika Holika.

Daily Go-To Sunscreen SPF 50+ PA++++ od Purito.




Mineralny krem z filtrem w sztyfcie SPF50 Pro-Active od Madara.

Ochronny krem transparentny z filtrem mineralnym SPF 50 PA +++ od ASOA.

Lekki, ultranawilżający krem z filtrem chemicznym SPF 50+ PA+++ od ASOA.

Triny.pl to sklep internetowy oferujący kosmetyki naturalne, akcesoria less waste oraz ekologiczne środki czystości. Wyróżnia się bogatą ofertą i profesjonalną obsługą nastawioną na potrzeby klienta. Produkty pakowane są w sposób ograniczający produkcję odpadów. W paczkach nie znajdziesz zbędnego plastiku!

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ