Henna do włosów – sposób na zdrową koloryzację włosów



Henna do włosów staje się coraz popularniejszym sposobem na koloryzację włosów wśród włosomaniaczek. Na czym polega hennowanie włosów, jakie mamy możliwości odcieni oraz przede wszystkim czy warto? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Czym jest henna?

Sama #henna to naturalny środek farbujący – sproszkowany barwnik, który pozyskiwany jest z liści i pędów lawsonii bezbronnej, czyli rosnącej w tropikach rośliny. Henna jest postrzegana jako zdrowy, bo całkowicie naturalny odpowiednik farb do włosów, który skutecznie pozwala na ich koloryzację. Co ważne, henna jest bezpieczna dla kobiet w ciąży.

Jednocześnie warto wspomnieć o dobroczynnym wpływie henny na włosy, ponieważ pielęgnuje je i poprawia ich wygląd. Wszystko dlatego, że zawiera wiele składników odżywczych, takich jak:

• witamina A, D i B,
• mikropierwiastki – cynk, miedź i żelazo,
• kwas oleinowy i linolowy,
• błonnik.

Dlatego przy okazji farbowania henną można odżywić swoje włosy. Istnieją dowody na to, że henna pozwala na zamykanie ich łusek, poprawianie ich struktury, wzmocnienie i ochronę fryzury przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Henna pomaga również w walce z łupieżem. Także przy pomocy henny jesteśmy w stanie odświeżyć kolor włosów, jak i również je wzmocnić i nadać im blask na wiele tygodni.

Czy henną pofarbujemy włosy na każdy kolor?

Musisz jednak wiedzieć, że naturalnie henna ma pomarańczowo-czerwony kolor. Używając prawidłowego nazewnictwa prawdziwa henna to wyłącznie zioło lawsonia bezbronna, czyli inaczej mówiąc henna ruda. Czy to oznacza, że tylko taki uzyskasz na swoich włosach? Nic podobnego! Wielu producentów henny do włosów, dodaję do lawsonii bezbronnej inne składniki pochodzenia roślinnego, jak np. indygo czy amla.

Dlatego henna pozwala na farbowanie włosów w szerokim zakresie – od jasnobrązowych kolorów, przez wszystkie odcienie rudego i czerwieni, aż po odcień kruczoczarny. Henna nie pozwala natomiast na rozjaśnianie włosów – uzyskanie więc pięknego, platynowego blondu nie będzie możliwe z wykorzystaniem tego środka.

“Dużą popularnością w naszym sklepie cieszą się henny premium VOONO.” – mówi Mariola Dabińska właścicielka sklepu Triny.pl. – “Numerem jeden jest klasyczna naturalna henna Copper, jednak naszym klientkom przypadły również niestandardowe odcienie henny, takie jak Wine Red, Rose Brown czy też Dark Ash Blonde”.

Jak mieszać kolory henny?

Henna przeznaczona do farbowania włosów dostępna jest w sproszkowanej formie. Zanim zostanie nałożona, musisz ją zmieszać z ciepłą wodą w ceramicznej bądź plastikowej misce. Brązowe i ciemne odcienie mieszamy z wodą o temperaturze 50°C, odcienie rudości z wodą o temperaturze 60-90°C.

Do mieszanki czerwonych odcieni możesz dodać sok z cytryny lub pomarańczy, który wzmocni jej działanie. Musisz wszystko dokładnie wymieszać aż do chwili, gdy uzyskasz mieszankę o gładkiej konsystencji przypominającej jogurt czy śmietanę. Możesz wymieszać kolory henny ze sobą nawet w przeddzień zaplanowanej koloryzacji, dzięki czemu składniki mieszanki będą miały wystarczająco dużo czasu na to, by się utlenić.
Samodzielne mieszanie ziół w celu uzyskania pożądanego efektu koloryzacji, może być ryzykowne, zwłaszcza dla osób zaczynających przygodę z hennowaniem. Poniżej przedstawiamy gotowe mieszanki henny w ciekawych kolorach.

Słoneczny blond od Khadi

Dla właścicielek jasnych włosów, henna o pięknym złocistym odcieniu blondu. Jak w przypadku każdej henny, efekt koloryzacji zależy od wyjściowego koloru włosów. Blondynki uzyskają ciepły odcień cynamonu.

Ciemny popielaty blond od Voono

Piękny popielaty, chłodny odcień dla blondynki. Popielaty blond to hit ostatnich sezonów w koloryzacji!

Ciemny blond od Sattva Ayurveda

Dla właścicielek jasnych włosów, które chcą delikatnie przyciemnić ich kolor.




Jasny brąz od Voono

Piękny, naturalny brąz z miodowymi refleksami.

Pomarańczowy rudy od Voono

Nieco ciemniejszy i bardziej intensywny odcień rudego od klasycznej henny Copper.

Popielaty brąz od Khadi

Chłodny, popielaty brąz bez czerwonych refleksów.

Karmelowy brąz od Orientana

Ciepły odcień brązu (od jasnego do średniego brązu), otrzymasz tą henną.

Różowy brąz od Voono

Ciekawa wariacja klasycznego odcienia brązu z żywymi czerwono-różowymi akcentami. Gwarantowany sposób na wyróżnienie się z tłumu.


Bordowa czerwień – Czerwone wino od Voono

Ciemny, głęboki odcień czerwieni. Bordowa barwa czerwonego wina cieszy się sporą popularnością wśród zwolenniczek henny do włosów.

Orzechowy brąz od Khadi

Za pomocą tej henny nadasz włosom odcień ciemnego, orzechowego brązu o chłodnym odcieniu.

Indigo od Voono

Kolor indygo to głęboka czerń z granatowym połyskiem.

Jak nakładać hennę?

Nakładanie henny wygląda nieco inaczej niż farbowanie dostępnymi w drogeriach farbami chemicznymi. Najpierw bowiem musisz umyć włosy szamponem, najlepiej bez SLS w składzie. Następnie na mokre rozprowadzasz hennę – pasmo po paśmie. W kolejnym kroku zabezpiecz włosy z wykorzystaniem folii spożywczej lub foliowego czepka. Owiń całą głowę ręcznikiem i nie zapomnij o tym, by umyć od razu uszy, szyję czy czoło, ponieważ w przeciwnym wypadku zostaną na skórze nieestetyczne plamy.

Hennę zaleca się trzymać na włosach od 1 do 2 godzin. Warto w tej kwestii sprawdzić zalecenia producenta. Następnie spłucz je dokładnie letnią wodą, bez użycia szamponu.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ