Zmiany klimatu i degradacja środowiska zagrażają zdrowiu, życiu i przyszłości dzieci. Podpisz się pod apelem UNICEF Polska



Zdrowe i bezpieczne środowisko jest niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dzieci. Niestety postępujące zmiany klimatu oraz degradacja środowiska sprawiają, że pogarsza się jakość życia dzieci, a ich przyszłość jest zagrożona. UNICEF Polska wystosował apel o podjęcie natychmiastowych działań dla ochrony najmłodszych przed tragicznymi skutkami zanieczyszczenia środowiska. Każdy może się pod nim podpisać na stronie: www.unicef.pl/apel-srodowisko.

O zmianach klimatu napisano i powiedziano już wiele. Degradacja środowiska jest czymś, co widzimy na własne oczy, a nie tylko abstrakcyjnym pojęciem dotyczącym odległej przyszłości. Dotyka ona dzieci tu i teraz. Najmłodsi oddychają zanieczyszczonym powietrzem, mają kontakt z toksycznymi substancjami, skażoną wodą i żywnością. Tak dzieje się nie tylko w odległych krajach rozwijających się, ale także i w Polsce. Zanieczyszczone środowisko często nieodwracalnie uszkadza organizmy dzieci i prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Dzieci są najbardziej narażone na skutki degradacji środowiska i najdłużej borykać się będą z nasilającymi się problemami ekologicznymi, jednocześnie mając najmniejszą możliwość wpływania na bieg wydarzeń. Badania przeprowadzone w sześciu wysokorozwiniętych krajach pokazują, że prawie połowa młodych ludzi odczuwa niepokój związany ze środowiskiem w stopniu wpływającym na ich codzienne funkcjonowanie.

Jaka przyszłość czeka następne pokolenia dzieci w Polsce i na świecie?

Spojrzenie w przyszłość zdecydowanie nie napawa optymizmem. Większość młodych ludzi uważa, że rządy ich państw zawiodły w kwestii środowiska. Dwie osoby na pięć, ze względu na kryzys klimatyczny, mają wątpliwości, czy w przyszłości zostaną rodzicami. To katastrofalna wiadomość.

Jednym z największych zagrożeń środowiskowych jest zanieczyszczenie powietrza. Obecnie w Europie odpowiada ono za więcej zgonów niż tytoń! Pośród krajów wysokorozwiniętych Polska znajduje się tutaj w niechlubnej czołówce. Na 43 kraje bogate, Polska pod względem czystości powietrza zajmuje 40. miejsce. Podobnie jest w przypadku skażenia niezwykle niebezpiecznymi dla dziecięcych organizmów pestycydami i zatruciem ołowiem. Co 10 dziecko w Polsce mieszka na terenach o wysokim ryzyku zanieczyszczenia pestycydami – pod tym względem gorzej jest jedynie w Czechach. Z kolei aż 260 tys. dzieci w Polsce ma podwyższony poziom ołowiu we krwi.

Wraz z degradacją środowiska i zmianami klimatu, cierpią także dzieci w krajach rozwijających się, w których klęski żywiołowe nie tylko bezpośrednio zagrażają życiu najmłodszych, ale również prowadzą do długofalowych skutków, jak głód, niepokoje społeczne i konieczność migracji. Jest to realne, codzienne zagrożenie.




UNICEF Polska apeluje

Naprawienie szkód i niesprawiedliwości oraz realizacja środowiskowych praw dziecka wymaga pilnych i zdecydowanych działań politycznych na wszystkich szczeblach. Konieczna jest też skuteczna współpraca międzynarodowa oraz indywidualne zaangażowanie każdego z nas. Należy podjąć znacznie większy od dotychczasowego wysiłek, aby skutecznie chronić dzieci dziś i zapobiec najbardziej tragicznym skutkom zanieczyszczenia środowiska, z którymi dzieciom przyjdzie się mierzyć w przyszłości. Dlatego UNICEF Polska przygotował apel do władz krajowych, regionalnych i lokalnych o podjęcie działań w następujących obszarach:

1. Skoncentrowanie się na dzieciach teraz, ochrona ich przyszłości;
2. Poprawa warunków życia dzieci najbardziej narażonych na zagrożenia środowiskowe;
3. Zapewnienie, aby polityka środowiskowa uwzględniała potrzeby dzieci;
4. Zaangażowanie dzieci, głównych interesariuszy przyszłości;
5. Przyjmowanie globalnej odpowiedzialności, teraz i w przyszłości.

Każdy może się podpisać pod apelem UNICEF Polska za pośrednictwem strony www.unicef.pl/apel-srodowisko. Nie mamy czasu do stracenia. Ocalmy zdrowie i przyszłość naszych dzieci!

###

O UNICEF
UNICEF od 75 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy!
Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ