Słońce, słona woda, upał, czyli czego nie lubią włosy



#Słońce, słona woda, #upał, czyli czego nie lubią #włosy. Włosy nie lubią słońca. Choć przed laty płowe refleksy na głowie bywały pożądaną pamiątką z wakacji, dziś już wiadomo, że ich jaśniejszy kolor jest przede wszystkim efektem uszkodzeń, do których dochodzi pod wpływem promieniowania UV. Destrukcyjny wpływ na kondycję włosów mają też wysokie temperatury oraz słona woda.

Choć w czasie letnich wojaży większość z nas pamięta o ochronie skóry, to niestety niewielu już poświęca uwagę włosom. A te są niezwykle podatne na zniszczenia na skutek działania różnego typu czynników środowiskowych.

Uwaga na słońce

Słońce to jeden z największych wrogów naszych włosów. Ciepło jego promieni powoduje rozchylanie łusek, będących integralną częścią otoczki, czyli zewnętrznej warstwy włosa. Ma to istotne konsekwencje estetyczne (utrata jedwabistego, lśniącego wyglądu), ale jeszcze poważniejszym następstwem jest otwarcie swego rodzaju wrót, przez które promieniowanie ultrafioletowe zaczyna przenikać do wewnątrz. W ten sposób dochodzi do uszkodzenia warstwy korowej włosów, która jest kluczowa dla ich kondycji.

Posiada ona zdolność magazynowania wody, przez co odpowiada za właściwe nawilżenie włosa. Tutaj też znajdują się włókna odpowiedzialne za sprężystość, a także cząstki melaniny, czyli barwnika od którego zależy kolor. Po uszkodzeniu tej struktury, włosy stają się suche, mniej elastyczne i łamliwe, a także wyraźnie jaśniejsze. Melanina jest substancją, która ma za zadanie chronić włosy i skórę przed działaniem słońca. Ulegając rozpadowi, absorbuje szkodliwe promieniowanie UV. O ile skóra, broniąc się, wytwarza duże ilości melaniny (tak właśnie powstaje opalenizna), o tyle zrogowaciałe, martwe komórki włosa nie posiadają takiej zdolności. Stąd też efekt płowienia.

Niekorzystnie na kondycję i zewnętrzny wygląd włosów działają też wysokie temperatury, które potęgują zjawisko rozchylania łusek i przyczyniają się do utraty wilgotności. Ten efekt potęguje także słona woda, która przyczynia się do gwałtownego wysuszania i niszczenia włosów.

I właśnie dlatego, przed wyjazdem na wakacje, warto zadbać o właściwe środki ochronne. Na rynku znajdziemy specjalne dermokosmetyki, stanowiące rozwiązanie dla włosów narażonych na działanie szkodliwych czynników, takich jak: promienie słoneczne, wysoka temperatura, suche powietrze, słona oraz chlorowana woda, silny wiatr czy nawiew z klimatyzacji.




Dermokosmetyki z linii Dermena Sun Protect chronią włosy, nawilżają i zapobiegają ich przesuszaniu. Powstrzymują blaknięcie i płowienie, a przy tym pozwalają zachować blask, sprężystość i zdrowy wygląd włosów. Zmniejszają efekt puszenia się, łamliwość i rozdwajanie końcówek, a także ułatwiają rozczesywanie i układanie. Produkty Zawierają molekułę Regen 7, będącą pochodną witaminy PP, która poprawia mikrokrążenie skóry głowy oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Wzmacnia też mieszki włosowe, efektem czego jest lepsze ich odżywienie, wydłużenie cyklu życia włosów w fazie anagenu oraz szybszy wzrost – mówi dr Marzena Wieczorkowska, dyrektor do spraw badań i rozwoju w łódzkiej firmie Pharmena.

Bezpieczne i skuteczne – te składniki warto znać

Latem, poza stosowaniem szamponu, warto korzystać także z dodatkowej ochrony dla naszych włosów. W tym przypadku sprawdzą się zarówno odżywki, jak i mgiełki. Odżywka, oprócz molekuły Regen 7, zawiera też takie składniki, jak ekstrakt z czerwonych wodorostów (działanie wzmacniające i naprawcze), hydrolizowane estry jojoba (budowa filtru ochronnego na powierzchni) oraz wyciągi z tamaryndowca, shikakai i kokosa (bogate źródło naturalnych antyoksydantów).

Natomiast poręczna mgiełka ochronna może być aplikowana na mokro lub sucho, tuż przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. W składzie preparatu znaleźć można ekstrakty z wodorostów, kiełków pszenicy i owsa oraz sok z aloesu. Razem zapewniają one działanie nawilżające, fotoprotekcyjne, łagodzące, regenerujące i antyoksydacyjne.

Skuteczność preparatów została potwierdzona w niezależnym laboratorium badawczym. Są one w pełni bezpieczne dla skóry głowy, zapewniając jej fizjologiczne pH i nie naruszając naturalnej warstwy hydrolipidowej naskórka. Co więcej, dodatkowo chronią skórę przed powstawaniem podrażnień i przesuszeń na skutek działania promieni słonecznych oraz innych obciążających czynników.

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa…
CZYTAJ

Jakość powietrza a czystość ulic: wpływ otoczenia miejskiego na zdrowie publiczne

Jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych rozważanych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego w XXI wieku. W miarę jak świadomość…
CZYTAJ

Otyłość – poważny problem współczesnego społeczeństwa. Czy można zapobiec tej chorobie?

4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. To schorzenie jest jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi dzisiejsze społeczeństwo. Otyłość…
CZYTAJ

4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwestią genów?…
CZYTAJ

Nawilżenie, antyoksydacja i odmłodzenie 3 potrzeby cery w oczekiwaniu na wiosnę

Koniec zimy to moment, w którym najbardziej pragniemy nowości w beauty-rutynie. Obserwujemy kondycję skóry, robimy podsumowania, ustalamy kosmetyczne strategie. Przygotowujemy…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat. Choć jeszcze niedawno była to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by…
CZYTAJ

Bezpieczne sporty zimowe – o czym pamiętać, by uniknąć kontuzji i cieszyć się dobrą kondycją?

Aktywność fizyczna to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Sporty zimowe to doskonały sposób…
CZYTAJ