Stres informacyjny a zdrowie – czy nadmiar informacji może być szkodliwy?



#Wojna, #inflacja, rosnące stopy procentowe, wizja powrotu pandemii, małpia ospa – tematów do stresowania się obecnie nie brakuje. Nietrudno nabawić się stresu informacyjnego – reakcji organizmu na nadmiar informacji. Czym się objawia i jak mu przeciwdziałać?

Każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami – nic dziwnego zatem, że coraz częściej mamy problem z ich przetworzeniem i interpretacją. Gdy dzieje się tak wiele, jak obecnie, nie mamy czasu na analizę, refleksję, niekiedy brakuje też umiejętności ich odpowiedniego zrozumienia – stąd tak wiele tzw. fake newsów.

Wtedy dopada nas stres informacyjny. Jest on formą stresu poznawczego, czyli zjawiska zbadanego w drugiej połowie XX wieku. Ma oczywiście związek z rozwojem źródeł informacji, w tym intensywnego rozpowszechnienia się mediów społecznościowych w ostatnich dwóch dekadach.

Powody do zmartwień

Jak się objawia? – Objawy somatyczne są podobne do klasycznej reakcji stresowej. Może to być sztywność ciała, napięcie, trudność w koncentracji, zaburzenia oddychania, np. niemożność złapania oddechu, ucisk w brzuchu, nierówna praca serca –
wymienia lek. Katarzyna Zydek-Świć, lekarz rodzinny, specjalistka medycyny stylu życia.

Niestety, na stres informacyjny jesteśmy narażeni wszyscy i to od ponad dwóch lat: najpierw niepokoiła nas pandemia COVID-19, później z przerażeniem obserwowaliśmy sytuację w Ukrainie, teraz stresujemy się podwyżkami cen i rosnącymi ratami kredytów. Nie zmniejszyły się także nasze codzienne niepokoje: o zdrowie bliskich, o pracę, stabilizację finansową, czy szczęście w relacjach. Czasem nawet tak prozaiczny powód jak organizacja dnia może być przyczynkiem do niemałego stresu.

Co z tym zrobić?

#Stres „codzienny” w połączeniu ze stresem informacyjnym mogą mieć już wyraźny, negatywny, wpływ na cały nasz organizm. Doprowadzać do osłabienia, powstawania stanów zapalnych, a nawet niszczyć neurony w mózgu, szczególnie w części odpowiedzialnej za emocje i pamięć.
Czy można temu zaradzić? Z pewnością tak – starając się wyeliminować przyczyny.

– Sposobów walki ze stresem może być wiele. Zacznijmy od stresu informacyjnego: tu na pewno warto dozować sobie newsy. Nieustające zamartwianie się, czy to wojną, czy sytuacją gospodarczą, jest niekorzystne dla zdrowia, a nie wiąże się w żaden sposób z działaniem. Racjonalizujmy to, co się dzieje, a także skupiajmy się na tym, co tu i teraz. Nie twórzmy negatywnych scenariuszy na przyszłość – radzi dr Katarzyna Zydek-Świć.




Na pewno dobrze poszukać w swoim życiu równowagi i harmonii: – Można zacząć od prostych ćwiczeń oddechowych, które są naprawdę skuteczne w przypadku objawów somatycznych stresu. Trening Schulza, mindfulness to sprawdzone sposoby na odzyskanie zdroworozsądkowego myślenia. Polecam także jogę, która znakomicie łączy dbanie o ciało i umysł – podsumowuje lekarz rodzinny.

Polskie odkrycie naukowe

Wiele dobrego w walce ze stresem przynieść może także suplementacja. Szczególnie w kontekście wzmacniania układów nerwowego i odpornościowego, które wyjątkowo silnie odczuwają skutki stresu. Odkryciem łódzkich naukowców z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego jest cząsteczka 1-MNA, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych, chroniących nasz organizm przed atakami bakterii i wirusów oraz posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe.

Jest to cząsteczka endogenna, czyli występująca fizjologicznie w organizmie człowieka. Nazywamy ją metabolitem witaminy B3, ponieważ powstaje na drodze przekształcania tej witaminy przez nasz organizm w niacynę. 60% niacyny przekształca się w 1-MNA. Jednak samo spożycie witaminy B3 nie zapewni właściwego poziomu endogennego 1-MNA.

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ