23 czerwca Dzień Świadomości Raka Prostaty. Ten nowotwór można skutecznie leczyć nowoczesnymi metodami



23 czerwca obchodzimy nie tylko Dzień Ojca, ale także Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. W Polsce choruje na niego co roku ponad 16 tys. mężczyzn, z czego ok. 5 tys. nie udaje się pomóc. Tymczasem diagnostyka i metody leczenia tego nowotworu są bardzo nowoczesne i – zastosowane w odpowiednim czasie – dają szansę na szybkie wykrycie zagrożenia i całkowite wyleczenie.

Rak prostaty to dla wielu osób wciąż temat tabu, a mężczyźni, nawet obserwując u siebie niepokojące objawy, nie zgłaszają się do specjalisty po pomoc. Jednym z powodów jest strach przed badaniem lub wstyd, który niejednokrotnie jest podstawowym argumentem przeciwko wizycie u urologa. A akurat w przypadku tego schorzenia, zarówno diagnostyka, jak i leczenie są niezwykle skuteczne i zaawansowane technologicznie. Operacja robotem da Vinci – od niedawna refundowana – to z reguły finał leczenia, natomiast nowe technologie są obecne już na etapie bardzo wczesnej diagnostyki.

Badanie jak wróżka – przewiduje przyszłość

Nie od dziś wiadomo, że profilaktyka ratuje życie. Jednak już nie wszyscy wiedzą o innowacyjnym badaniu – płynnej biopsji z moczu SelectMDx. – Jeśli w rodzinie występowały przypadki nowotworów w przeszłości, ryzyko zachorowania wzrasta wtedy 2-3 krotnie. Jeżeli choroba wystąpiła u przynajmniej dwóch lub trzech krewnych pierwszego stopnia, to ryzyko wzrasta nawet 11 razy. Warto zatem zdecydować się na takie badanie, jeśli stężenie PSA przekracza 1ng/ml (w 40 roku życia) lub 2ng/ml (w 60 roku życia) by ocenić ryzyko zachorowania na raka prostaty z dokładnością 95-98% – zachęca dr Stefan W. Czarniecki, ordynator urologii z HIFU CLINIC w Szpitalu św. Elżbiety w Warszawie (Grupa LUX MED).

Badanie to wykonuje się z próbki moczu u osób, u których może być rozważana pierwsza lub kolejna biopsja prostaty. Pozwala określić ryzyko wykrycia istotnego klinicznie nowotworu i uzasadnia (bądź nie) przeprowadzenie biopsji w danym przypadku.




Rezonans i USG, by precyzyjniej diagnozować

Gdy #biopsja prostaty jest konieczna, warto zdecydować się na nowoczesną biopsję fuzyjną przezkroczową. Polega na połączeniu silnych stron ultrasonografii (USG) i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI), w którym radiolog dokładnie opisuje granice gruczołu krokowego i miejsca, które są podejrzane o rozrost nowotworowy. Ten obraz jest następnie przenoszony do aparatu do biopsji fuzyjnej, który w trakcie zabiegu „na żywo” scala aktualny obraz USG z obrazem rezonansu magnetycznego. Dzięki głowicy USG możliwe jest przesuwanie dopasowanego obrazu z rezonansu, a urolog może pobrać wycinki z niezwykłą dokładnością.

– Największą zaletą tego badania jest zminimalizowanie ryzyka powikłań, a także – co może być istotne dla pacjentów – fakt, że biopsję fuzyjną wykonuje się przez skórę krocza, a nie przez odbyt – informuje ekspert HIFU CLINIC.

Wykonanie rezonansu magnetycznego przed biopsją fuzyjną pozwala, w niektórych przypadkach, bezpiecznie uniknąć zabiegu – jeśli wyniki badania jednoznacznie wskazują na bardzo niskie ryzyko rozrostu nowotworowego.

Nowe technologie, które leczą

Równie nowoczesne metody oferowane są pacjentom, przystępującym do leczenia. Warto wspomnieć choćby o Robotic HIFU, czyli niszczeniu komórek nowotworowych za pomocą wysokoskoncentrowanej fali ultradźwiękowej (high intensity focused ultrasound). Wśród jej zalet jest niska inwazyjność, krótka hospitalizacja (24 h) oraz możliwość przeprowadzenia tego zabiegu nawet u pacjentów obciążonych innymi, poważnymi schorzeniami, które wykluczają np. przeprowadzenie zabiegów pod narkozą. W tym wypadku podawanej jest znieczulenie dolędźwiowe. – Jest to też metoda stosowana w przypadku wznowy raka prostaty po leczeniu innymi metodami, np. radioterapią – dodaje specjalista urolog.

Znaną metodą operacji raka prostaty jest wykorzystywanie robota da Vinci – jego skuteczność jest zagwarantowana dzięki obrazowi 3D i 10-krotnemu powiększeniu obrazu, a także wyjątkowej precyzji. Oczywiście do skuteczności robota przyczynia się sprawny operator –
specjalista urolog.

– Nowoczesna chirurgia z wykorzystaniem robotów daje niższe ryzyko powikłań, krótszy i bardziej przyjazny okres rekonwalescencji, co obserwujemy na co dzień w leczeniu naszych pacjentów, a leczymy z wykorzystaniem technologii da Vinci już 5 lat – podsumowuje dr Czarniecki.

Jak widać, specjaliści-urolodzy dysponują szerokim wachlarzem możliwości diagnostycznych, a także innowacyjnych metod leczenia. Miejmy nadzieję, że nowoczesne technologie i sukcesywne oswajanie pacjentów z problematyką raka prostaty sprawią, że niechlubne statystyki znacząco się poprawią.

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Programie „Prześlij wynik” w tamach którego lekarze HIFU CLINIC udzielają bezpłatnych wstępnych konsultacji medycznych przesłanych niepokojących wyników badań, takich jak podwyższone stężenie PSA we krwi, nieprawidłowy obrazu rezonansu magnetycznego prostaty, lub w przypadku nowego rozpoznania raka prostaty.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ