Dieta przy chorej wątrobie – co powinna jeść osoba z uszkodzoną wątrobą



Współczesna wątroba nie ma z nami lekko. Każdego dnia nadwyrężamy jej stan poprzez różne szkodliwe nawyki żywieniowe, stosowanie silnych leków i nadużywanie alkoholu. Nurtuje Was pytanie, jaką dietę powinniście wprowadzić, by ulżyć chorej wątrobie? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Najczęstsze przyczyny powodujące uszkodzenia wątroby:

• przebyte w przeszłości wirusowe zapalenie wątroby,
• dieta obfitująca w szkodliwe tłuszcze trans, konserwanty, sztuczne polepszacze smaku i posiłki typu fast food,
• stosowanie silnych leków o działaniu hepatotoksycznym,
• choroba alkoholowa,
• nowotwory wątroby,
• zatrucie lekami lub trującymi grzybami,
• zaburzenia aktywności enzymów wątrobowych,
• zaburzenia metaboliczne takie jak na przykład choroba Wilsona.

Czego absolutnie nie wolno jeść osobom cierpiącym z powodu chorej wątroby?

By odciążyć uszkodzony organ, specjaliści zalecają unikanie smażenia (zwłaszcza w głębokim tłuszczu!), tłustych sosów, ostrych przypraw (pieprz, chili, ostra papryka, gorczyca) i tak zwanych zupek „chińskich”. Warto wypracować nawyk czytania składów kupowanych produktów. Powinno się odstawić wszystko, co zawiera sztuczne barwniki (np. popularne kolorowe oranżady) oraz niepokojące ilości innej zbędnej chemii.

Na jakiś czas trzeba będzie pożegnać się z tłustym mięsem (tłusta wieprzowina i mięso wołowe, gęsina, baranina, tłuste wędliny), mocną kawą i herbatą, słodkimi napojami gazowanymi, alkoholem oraz tłustym nabiałem (tłuste mleko, sery pleśniowe, serki topione, sery żółte i twarogowe o wysokiej zawartości tłuszczu).

Z diety wyrzucić należy także niektóre warzywa, które wykazują niekorzystny wpływ na wątrobę (np. cebula, czosnek, por, fasola, rzodkiewka, kalarepa, zielony groszek, kapusta), owoce (agrest, porzeczki, winogrona, śliwki, gruszki), a nawet produkty zbożowe (chleb razowy, chleb żytni, otręby pszenne, bułki maślane itd.). Wystrzegać się trzeba także tłustych ryb (makrela, sardynki, tuńczyk).

Zwłaszcza w pierwszej fazie zmiany jadłospisu lub wyjątkowo ostrych stanach chorobowych pomocne może okazać się wspomaganie się specjalnie opracowanymi, wysokoenergetycznymi napojami. Świetnym przykładem tego typu żywności zastępczej są produkty Fresubin Hepa Drinkhttps://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/fresubin-hepa-drink/.




Produkty żywnościowe polecane przy uszkodzonej wątrobie

Spokojnie! Lista przyjaznej wątrobie żywności jest naprawdę długa. Nikomu nie będzie grozić śmierć głodowa. #Dieta osób borykających się z problemami wątrobowymi powinna opierać się w głównej mierze na produktach jak najmniej przetworzonych. Dozwolone jest chude mięso (przede wszystkim drób, cielęcina, jagnięcina, mięso z królika), chude ryby (morszczuk, dorsz, mintaj, szczupak), zupy na wywarach warzywnych, świeżo wyciskany sok z buraka, ogórki, seler, pietruszka, gotowane lub pieczone ziemniaki, cukinia, sałaty, pomidory obrane ze skórki. Zdrowe oleje roślinne (oliwa, olej lniany), łagodne przyprawy (oregano, majeranek, goździki), świeże owoce (banany, brzoskwinie, morele, jabłka, mandarynki, pomarańcze), chudy nabiał (kefir, maślanka, odtłuszczony jogurt naturalny i chude mleko) oraz lekkostrawne pieczywo pszenne.

Dozwolona jest także kasza jaglana i manna. Więcej przydatnych wskazówek na temat diety wątrobowej znaleźć można w artykule: Dieta na wątrobę – co powinien jeść chory?

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ