Na co zwrócić uwagę wybierając ubrania dla dziecka?



Dzieci uwielbiają skakać, turlać się, chodzić po kałużach – po prostu kochają zabawę. Jakie ubrania wybrać, aby dziecko czuło się w nich naprawdę dobrze i komfortowo? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czy jedynie na wygląd, a może na coś jeszcze?

Wygoda i komfort dziecka

Aby zapewnić dziecku komfort podczas zabawy wybierz ubrania, w których swobodnie może się poruszać. Warto kupować takie, które idealnie pasują lub są maksymalnie o rozmiar większe. Dla pewności poproś sprzedawcę o informacje na temat rzeczywistych wymiarów produktu. Następnie sprawdź, czy rękawki i nogawki nie są za ciasne.

Co może powodować dyskomfort?

Niektóre dzieci nie przepadają za drobnymi guziczkami. Przed zakupem sprawdź, czy szwy są odpowiednio schowane, zamki prosto wszyte, a aplikacje starannie wykonane. Wystające elementy mogą podrażniać wrażliwą skórę malucha. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko unika niektórych ubrań, denerwuje się przy zakładaniu koszulek z metką lub ze szwami wewnętrznymi – być może są to objawy nadwrażliwości dotykowej.

Warto w takim przypadku wybrać się do specjalisty zaburzeń integracji sensorycznej – terapeuty SI. Więcej na temat zmysłów dziecka przeczytasz na: https://modanaurode.pl/2019/03/18/jak-wykorzystac-zmysly-dziecka-do-maksimum/.

Materiały i tkaniny – jakie są najlepsze dla delikatnej skóry dziecka?

Dziecięca skóra jest niezwykle wrażliwa i podatna na alergie. Co może uczulać? Syntetyczne materiały, niklowane guziki oraz sztuczne barwniki. Ponadto poliester czy akryl mogą powodować u dziecka potówki. Dlatego warto wybierać ubrania uszyte z naturalnych materiałów. Ekologiczne tkaniny przepuszczają powietrze, a tym samym pozwalają utrzymywać prawidłową temperaturę ciała. Najlepiej sprawdza się bawełna organiczna, która zapobiega nadmiernemu poceniu się dziecka.

Jakie materiały wybrać dla alergika? W tym przypadku oprócz bawełny sprawdzi się bambus. Tkanina bambusowa bardzo dobrze pochłania wilgoć, a dodatkowo nie gromadzi kurzu i roztoczy. Ma również właściwości bakteriobójcze, antybakteryjne oraz przynosi ukojenie podrażnionej skórze dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Ważne! Zwróć uwagę, by kupować produkty z bawełny organicznej. Jest to tkanina w pełni bezpieczna, nie powoduje alergii oraz podrażnień skóry, a jej wyrób jest ściśle monitorowany.




Czym różni się bawełna od bio bawełny?

Bawełna jest wytwarzana na masową skalę. Plantatorzy, aby zwiększyć opłacalność upraw muszą stosować coraz więcej pestycydów oraz środków chemicznych i owadobójczych. Chemię stosuje się również podczas zbierania bawełny oraz wytwarzania przędzy bawełnianej. Nie jest to obojętne dla naszej skóry.

W przeciwieństwie do zwykłej bawełny, tkanina organiczna produkowana jest bez użycia środków chemicznych. Zamiast nawozów sztucznych do uprawiania organicznej bawełny wykorzystuje się naturalne nawozy. Zwraca się także uwagę na godne warunki pracy i wynagrodzenie pracowników. Również w późniejszych etapach produkcji wykorzystywane są jedynie środki i barwniki bezpieczne dla człowieka i przyjazne środowisku.

Bio bawełna posiada także inne zalety. Jest bardziej trwała od zwykłej bawełny, a do tego nie wyciera się i nie rwie nawet po wielokrotnym praniu.

Certyfikaty jakości

Kupując ubrania warto sprawdzić, czy na metce widnieje informacja na temat certyfikatów potwierdzających jakość tkanin.

GOTS (Global Organic Textile Standard) przyznawany jest firmom, dla których ważne są aspekty społeczne i środowiskowe. Wybierając produkty z tym oznaczeniem mamy pewność, że proces produkcji nie wpłynął negatywnie na środowisko, a pracownicy mieli godne warunki pracy i płacy.

OCS (Organic Content Standard) obejmuje ceryfikację całego łańcucha dostaw. Każdy etap pozyskiwania i przetwarzania surowca musi być prowadzony zgodnie z wymogami OCS.

Pierwsze modowe doświadczenia

Wybór ekologicznych materiałów nie oznacza rezygnacji z kolorów i aplikacji. Wręcz przeciwnie, dzieci uwielbiają postaci z bajek, takie jak: Myszka Minnie czy Świnka Peppa. Niska zawartość (do 30%) syntetycznych materiałów w ubraniu jest jak najbardziej dopuszczalna.

Każde pokolenie ma swoje ulubione postaci z bajek. Tradycja noszenia ich na koszulkach przekazywana jest już z pokolenia na pokolenie. Bajkowe postacie są miłe dla oka i wspierają dziecięcą zabawę. Dziewczynki mogą później wspominać swoją ulubioną sukienkę z Myszką Minnie, a chłopcy bluzę ze SpongeBobem Kanciastoportym.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ