Dekoloryzacja to długofalowy proces. Jak przez niego przejść, aby zachować zdrowie włosów? Podpowiada Łukasz Szymczak



Zbliżające się lato i wakacje nastrajają do zmiany fryzury, z reguły na dużo lżejszą i… jaśniejszą. Jak wygląda dekoloryzacja włosów, jeśli jeszcze niedawno cieszyłaś się z ciemnobrązowych kosmyków? Proces zmiany koloru na jaśniejszy to złożona procedura, podczas której w pierwszej kolejności należy zadbać o kondycję włosów. Jak przejść przez dekoloryzację bez uszczerbku na zdrowiu włosów – doradza Łukasz Szymczak, stylista fryzur.

NA CZYM POLEGA DEKOLORYZACJA WŁOSÓW?

#Dekoloryzacjawłosów to zabieg, którym poddaje się włosy farbowane i z reguły ciemne. Dlaczego? Ponieważ usuwa on ciemne barwniki z włosów, które wcześniej były farbowane (preparaty usuwają jedynie sztuczne barwniki z łodygi włosa). Jeśli zabiegi były przeprowadzane w salonie fryzjerskim, to proces ściągania koloru będzie łatwiejszy. Drogeryjne farby do włosów posiadają w swoich składach często niepożądane składniki, np. metale ciężkie, po których ciężko oczekiwać zawsze tego samego zachowania pod rozjaśniaczem. Bo to właśnie przy użyciu rozjaśniacza z dodatkiem oksydantu lub dekoloryzatora dokonuje się zmiany koloru, co najwyżej o parę tonów podczas jednego zabiegu.

– Jeśli włosy są w dobrej kondycji, prawdopodobnie dekoloryzacja potrwa od 2 do 3 wizyt w salonie. Oczywiście w zależności od tego, do jak jasnego koloru klientka chce sprowadzić swoje włosy –
mówi Łukasz Szymczak, stylista fryzur i właściciel sieci salonów Luisse.

Jak wygląda to w praktyce? Włosy czarne rozjaśnia się do ciemnego brązu, a następnej wizycie ciemny brąz do rudawych odcieni. Dopiero w następnej kolejności można myśleć o ciemnych blondach. Czy to sprawia, że klientka skazana jest na niechciany u siebie kolor rudości?

ŚCIĄGNIĘCIE KOLORU TO NIE WSZYSTKO

W momencie uzyskania pożądanej jasności włosów fryzjer nakłada na włosy koloryzację. Dlaczego? Wybawione włosy najczęściej mają żółtawo-pomarańczowo-zielony odcień. Niekiedy włosy rozjaśniają się nierówno, na co może zaradzić jedynie stylista nakładając farbę zgodnie ze sztuką. Idealnie sprawdzają się tutaj także tonery. W procesie dekoloryzacji, kiedy barwnik może dosyć szybko się wypłukiwać, toner położony na włosy nadaje im konkretny odcień (np. chłodny), przy czym jednocześnie położony razem z maską – nawilża włosy.

– Zawsze proponuję jak najbardziej zbliżone naturze rozwiązania, z zachowaniem odrostu w kolorze włosów klientki. Dekoloryzacja może osłabiać włosy, dlatego ważne jest, aby poddawać włosy odpowiedniej pielęgnacji dostosowanej do konkretnego typu włosów oraz pozwolić im odżyć – dodaje stylista. Zdarza się, że kobieta przychodzi do salonu fryzjerskiego chcąc poprawić kolor włosów po wizycie w innym miejscu.

– Kluczem do uniknięcia takich sytuacji jest odpowiednio przeprowadzona konsultacja fryzjerska. Oczywiście chęć zmiany koloru to nie zawsze wynik niezadowolenia z farbowania u innego fryzjera, jednak zdarza się tak, że efekt końcowy nie jest tym, którego klientka oczekiwała na wizycie w innym salonie – podsumowuje.






Poznaj bliżej Łukasza Szymczaka – stylistę fryzur oraz jego autorski concept Luisse.

Wszystko zaczęło się właściwie od marzeń. Już w szkole wiedziałem, że chcę zostać fryzjerem. Często swoje wolne popołudnia spędzałem w zaprzyjaźnionym salonie. Sama tam obecność, klimat miejsca, atmosfera i ludzie sprawiły, że moje marzenie stało się czymś realnym i prawdziwym. Rozbudziło też we mnie myśl, aby pewnego dnia stworzyć miejsce, które będzie wyrażało moją miłość do piękna, odzwierciedlało mój styl oraz przywiązanie do detalu i wysmakowanych wnętrz. Tak właśnie narodziło się Luisse.

Moje marzenie udało się spełnić jedenaście lat temu. Przy ul. Kilińskiego 25 w Łodzi założyłem pierwszy Salon fryzjerski. Luisse symbolizuje lekkość, różnorodność, subtelność, ale też indywidualizm i perfekcjonizm. Łączymy tu klasyczny fryzjerski warsztat z nowoczesnymi technikami. Stawiamy na edukację, poznawanie trendów i korzystanie z najnowszych rozwiązań w dziedzinie fryzjerstwa i pielęgnacji włosów. Nasze usługi i kosmetyki to wyselekcjonowana gama najlepszych produktów dopasowanych do potrzeb klientów i ich włosów. Zdobyte doświadczenie i wyznawane przez nas wartości sprawiły, że powstały kolejno trzy nowe Salony dla kobiet i mężczyzn w Łodzi i Zgierzu.

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ