Po 100 dniach wojny w Ukrainie 5,2 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej



Od 24 lutego 2022 r. co najmniej 262 dzieci zostało zabitych, a 415 rannych na skutek ataków na Ukrainie. Sto dni wojny przyniosły katastrofalne skutki dla dzieci na skalę niespotykaną od czasów II wojny światowej, alarmuje UNICEF.

Trzy miliony dzieci na Ukrainie i ponad dwa miliony najmłodszych w krajach przyjmujących uchodźców potrzebują teraz pomocy humanitarnej. Ponadto, prawie dwoje na troje dzieci musiało opuścić swoje domy na skutek toczących się walk.

Według danych OHCHR każdego dnia na Ukrainie średnio dwoje dzieci traci życie, a czworo zostaje rannych głównie w wyniku ataków z wykorzystaniem broni palnej i materiałów wybuchowych na zaludnionych obszarach. Obiekty infrastruktury cywilnej, w tym 256 ośrodków medycznych i co szósta szkoła wspierana przez UNICEF na wschodzie kraju, zostały zdewastowane. Setki innych placówek edukacyjnych na obszarze całego kraju również są zniszczone. Warunki życia dzieci we wschodniej i południowej Ukrainie, gdzie walki są najcięższe, są coraz bardziej rozpaczliwe.

1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka na Ukrainie i w całym regionie. Zamiast świętować tę okazję, mamy setny dzień wojny, która zniszczyła życie milionów dzieci. Bez natychmiastowego zawieszenia broni i wynegocjowanego pokoju, najmłodsi nadal będą cierpieć, a skutki wojny dotkną bezbronne dzieci na całym świecie, powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

UNICEF
alarmuje, że wojna na Ukrainie spowodowała poważny kryzys w zakresie ochrony dzieci. Najmłodsi uciekający przed przemocą są narażeni na rozdzielenie z rodziną, przemoc, nadużycia, wykorzystanie seksualne i handel ludźmi. Większość z nich była świadkami traumatycznych wydarzeń. Dzieci pilnie potrzebują bezpieczeństwa i wsparcia psychologicznego, zwłaszcza te rozdzielone z rodzinami i przemieszczające się bez opieki. Ponad wszystko potrzebują jednak pokoju.

Wojna i masowe przesiedlenia spowodowały, że wiele rodzin straciło źródło utrzymania i nie ma dochodów wystarczających na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Rodziny nie są też w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia swoim dzieciom.

UNICEF ponawia apel o natychmiastowe zakończenie walk na Ukrainie i ochronę wszystkich dzieci przed skrzywdzeniem. Apel organizacji obejmuje wstrzymanie używania materiałów wybuchowych na obszarach zaludnionych i ataków na infrastrukturę cywilną. UNICEF apeluje także o umożliwienie pełnego dostępu organizacji humanitarnych do potrzebujących dzieci, gdziekolwiek się znajdują.




UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi jest obecny na Ukrainie i w krajach ościennych niosąc pomoc humanitarną dzieciom i ich rodzinom. Priorytetem jest zapewnienie ochrony, czystej wody, pomocy medycznej, żywnościowej i edukacyjnej. Na Ukrainie UNICEF i partnerzy:

• dostarczyli ratującą życie pomoc medyczną dla niemal 2,1 mln ludzi;
• umożliwili dostęp do czystej wody dla ponad 2,1 mln ludzi;
• objęli pomocą psychologiczną ponad 610 000 dzieci i opiekunów;
• dostarczyli materiały edukacyjne dla niemal 290 000 dzieci.

Ponadto 300 000 rodzin zarejestrowało się do programu wsparcia finansowego realizowanego przez Ministerstwo Polityki Społecznej na Ukrainie przy wsparciu UNICEF.

Z kolei w państwach przyjmujących uchodźców UNICEF wspiera krajowe, miejskie i lokalne systemy, które zapewniają podstawowe usługi dla dzieci, szczególnie tych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. Działania organizacji obejmują:

• szkolenia w zakresie zwalczania handlu ludźmi dla funkcjonariuszy straży granicznej;
• poszerzanie możliwości edukacyjnych i integracyjnych dla dzieci-uchodźców w szkołach;
• zakup szczepionek i artykułów medycznych;
• tworzenie miejsc do nauki i zabawy, które zapewniają małym dzieciom poczucie normalności.

W Mołdawii, Rumunii, Polsce, Włoszech, Bułgarii i Słowacji UNICEF wraz z UNHCR uruchomili łącznie 25 tzw. Blue Dots, czyli Ośrodków Wsparcia Dziecka i Rodziny. Blue Dots ulokowane są wzdłuż głównych szlaków tranzytowych i zapewniają podstawowe wsparcie dla przemieszczających się dzieci i rodzin. W Mołdawii ponad 52 000 uchodźców, zostało objętych programem pomocy finansowej realizowanym przez #UNICEF i #UNHCR.

UNICEF
zaapelował do społeczności międzynarodowej o 624,2 mln dolarów, aby dostarczyć pomoc humanitarną osobom poszkodowanym na Ukrainie oraz o 324,7 mln dolarów na pomoc uchodźcom z Ukrainy w krajach ościennych. Pomóc można przekazując darowiznę przez stronę UNICEF Polska: www.unicef.pl/ukraina.

###

O UNICEF
UNICEF od 75 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy!
Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ