Co trzecia Polka boi się menopauzy



Jak wynika z raportu przygotowane dla marki Jasnum, blisko 30% Polek odczuwa lęk przed menopauzą . Bo menopauza, jeszcze przed jej pojawieniem, wzbudza w kobietach przede wszystkim negatywne emocje takie jak niepewność, strach czy przygnębienie. Czy odczucia, o których mowa, zmieniają się, kiedy ten etap życia nadejdzie?

Menopauza obrosła w wiele mitów i od lat wywołuje wśród kobiet, które mają ją przed sobą, poczucie niepewności i dyskomfort psychiczny. Kojarzy się głównie z przekwitaniem, utratą młodości i atrakcyjności. To właśnie niepewność (40%), lęk (27%) i przygnębienie (27%) są najpowszechniejszymi emocjami, które towarzyszą Polkom mającym ten etap życia jeszcze przed sobą. Z czego może to wynikać, tłumaczy dr n. hum. Julita Czernecka, socjolożka:

Menopauza postrzegana jest w dość stereotypowy i negatywny sposób jako etap powodujący spadek atrakcyjności fizycznej; etap, który wiąże się z utratą części „kobiecej tożsamości”. Wiele kobiet przed wystąpieniem menopauzy utożsamia ją ze złym samopoczuciem, wahaniami nastroju, uderzeniami gorąca. Budzi ona na ogół lęk, niepewność, smutek, bezradność. Jest to związane z tym, że upatruje się w tym etapie dojrzałości utraty społecznej widoczności kobiet. A społeczna widoczność kobiet związana jest przede wszystkim z kultem młodości i atrakcyjności obowiązującym we współczesnej kulturze, przekazach medialnych czy mediach społecznościowych. W związku z tym wiele kobiet przechodząc ten proces dojrzałości zwraca uwagę na dyskomfort psychiczny, przyrost wagi czy zmiany samopoczucia – wyjaśnia socjolożka.

Najważniejsza jest wiedza

Kluczowym elementem zmierzającym do zmiany sposobu postrzegania menopauzy jest poszukiwanie i zdobywanie sprawdzonych informacji dotyczących tego okresu dojrzałości. Bo to właśnie brak wiedzy powoduje u kobiet uczucie lęku wywołane zbliżającym się, nowym etapem życia. A jak pokazują badania zrealizowane dla marki Jasnum, głównym źródłem wiedzy na temat menopauzy dla Polek są informacje od koleżanek, które ten etap życia mają już za sobą (32%). Równie często sięgamy do blogów oraz artykułów w Internecie – 31% . Najbardziej wiarygodne źródło informacji, czyli lekarz, znajduje się dopiero na trzecim miejscu wśród popularności źródeł wiedzy na temat tego okresu życia.

A jak tłumaczy dr n. hum. Julita Czernecka, to właśnie brak rzetelnych i sprawdzonych informacji powoduje, że czujemy strach przed menopauzą:

Negatywne emocje na ogół wywołuje brak wystarczającej wiedzy, domysły, „czarne scenariusze”, które nasz mózg wychwytuje z zasłyszanych historii, a także często wyrywkowych lub źle zinterpretowanych informacji. Im większe zrozumienie oraz dostęp do potwierdzonych źródeł, im lepsze przygotowanie do przejścia przez ten etap życia, tym poziom lęku i dyskomfortu związanego z tym, co nas czeka podczas menopauzy maleje. Istotne jest budowanie zrównoważonych, zbalansowanych oraz opartych na rzetelnej wiedzy przekazów na temat menopauzy w szeroko pojętej przestrzeni publicznej i medialnej – wyjaśnia socjolożka.




Przekazy medialne (publikacje w prasie) stanowią źródło wiedzy na temat menopauzy dla 18% Polek. Niestety, aż blisko co piąta kobieta nie szukała w ogóle informacji na temat tego etapu życia.

Akceptacja zastępuje lęk

Z raportu zrealizowanego dla marki Jasnum wyłania się także pozytywny obraz menopauzy. Polki biorące udział w badaniu, które mają już ten etap życia za sobą, mogły podzielić się swoimi radami z młodszymi koleżankami. Co im przekazały na temat menopauzy?

„Menopauza to naturalny proces w życiu każdej kobiety. Nie jest to nic strasznego i bolesnego. Można z tym żyć i cieszyć się życiem” a także: „Menopauza to nic strasznego. Trzeba porozmawiać z lekarzem i przyjąć ją jak coś, co musi przyjść, a wszystko będzie przebiegało dobrze” . Potwierdzają to także wyniki raportu: „Menopauza to nie pauza”

– Polki, które przechodzą menopauzę lub są po jej zakończeniu, czują przede wszystkim akceptację – 37%, spokój – 25%, a także równowagę – 20% oraz ulgę – 20% . To właśnie wraz z oswojeniem i akceptacją tego okresu życia pojawia się wewnętrzny spokój, a także chęć wprowadzenia nowych, dobrych zmian w życiu.

Wszystkie dane przytoczone w materiale pochodzą z raportu przygotowanego dla marki Jasnum przez Instytut Badawczy Zymetria. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w lutym 2022 roku na grupie 200 kobiet w trakcie i po przebytej menopauzie.

1. Raport marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza”, przygotowany przez Instytut Badawczy Zymetria, 2022 r.
2. Jak wyżej
3. Raport marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza”, przygotowany przez Instytut Badawczy Zymetria, 2022 r.
4. Jak wyżej,
5. Wypowiedź uczestniczki badania cytowana w raporcie: „Menopauza to nie pauza”, przygotowanego przez Instytut Badawczy Zymetria, 2022 r.
6. Wypowiedź uczestniczki badania cytowana w raporcie: „Menopauza to nie pauza”, przygotowanego przez Instytut Badawczy Zymetria, 2022 r.
7. Raport marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza” przygotowany przez Instytut Badawczy Zymetria, 2022 r.

Instrukcja obsługi malkontenta – jak nie dać się jesienno-zimowej chandrze

Spadek energii, obniżony nastrój, senność – to tylko kilka charakterystycznych objawów, które często pojawiają się na przełomie jesieni i zimy.…
CZYTAJ

Nie daj się zimie – zatroszcz się o dłonie 
z nowym kremem do rąk z serii Epoch od Nu Skin®

Zima to trudny czas dla naszych dłoni. Mróz, wiatr, różnice temperatur i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach powodują, że skóra…
CZYTAJ

OnlyBio otworzyła strefę fryzjerską w Be Happy Museum w Warszawie 
i Krakowie

Gdzie marzenia stają się rzeczywistością? Gdzie możemy poczuć się jak w świecie szczęścia i iluzji? Na kulturalnej mapie Warszawy i…
CZYTAJ

Nagłe Zatrzymanie Krążenia – śmiertelne niebezpieczeństwo. Jakie mogą być przyczyny? Kto jest narażony? Jak działać w krytycznej chwili?

Szacuje się, że każdego dnia w Polsce aż 90 osób traci życie z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Na temat…
CZYTAJ

Mapa do lepszej przyszłości

Jak grupa rodziców tworzy system wsparcia dla ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami i ich bliskich, pomagając im odnaleźć się w Polsce.…
CZYTAJ

Niedobory witamin i minerałów

Czy odpowiednio dużo przebywałeś na słońcu? Czy wystarczająco korzystałeś z dobrodziejstw sezonowych warzyw i owoców? Słońce stymuluje produkcję witaminy D,…
CZYTAJ

Czy można pozbyć się blizny? Rodzaje blizn i sposoby ich leczenia

Blizny są powszechnym problemem skórnym, który będąc defektem wizualnym może wpływać na poczucie pewności siebie, ale często także wiązać się…
CZYTAJ

Rehabilitacja onkologiczna – istotny etap powrotu do zdrowia

Leczenie nowotworowe niesie ze sobą znaczne obciążenia dla organizmu pacjenta, porównywalne do intensywnego wysiłku fizycznego, towarzyszącego maratonowi. Proces terapeutyczny jest…
CZYTAJ

Ponad 60% Polek nie monitoruje swojego cyklu menstruacyjnego. Co to oznacza dla ich zdrowia?

– Aż 40% polskich kobiet nie zna dokładnej daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki, a 63% w ogóle nie monitoruje swojego cyklu…
CZYTAJ

Na co zwrócić uwagę przy wyborze metody spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci?

Nawet połowa światowej populacji do 2050 roku będzie zmagała się z krótkowzrocznością – wadą wzroku, która w skrajnych przypadkach może…
CZYTAJ

Proteiny i wysoka jakość odżywcza. Specyfika suplementów diety

Dwie trzecie młodych Polaków uznaje swoje nawyki żywieniowe za zdrowe, a jednocześnie tylko co czwarty Polak odżywia się zgodnie z…
CZYTAJ

Rozmowa z Dr Franciszkiem Strzałkowskim, założycielem Kliniki Strzałkowski

DR FRANCISZEK STRZAŁKOWSKI - po powrocie z zagranicy 5 lat temu , założył Klinikę Strzałkowski. Lekarz medycyny estetycznej, anestezjolog, członek…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Instrukcja obsługi malkontenta – jak nie dać się jesienno-zimowej chandrze

Spadek energii, obniżony nastrój, senność – to tylko kilka charakterystycznych objawów, które…
CZYTAJ

Nagłe Zatrzymanie Krążenia – śmiertelne niebezpieczeństwo. Jakie mogą być przyczyny? Kto jest narażony? Jak działać w krytycznej chwili?

Szacuje się, że każdego dnia w Polsce aż 90 osób traci życie…
CZYTAJ

Niedobory witamin i minerałów

Czy odpowiednio dużo przebywałeś na słońcu? Czy wystarczająco korzystałeś z dobrodziejstw sezonowych…
CZYTAJ

Rehabilitacja onkologiczna – istotny etap powrotu do zdrowia

Leczenie nowotworowe niesie ze sobą znaczne obciążenia dla organizmu pacjenta, porównywalne do…
CZYTAJ

Ponad 60% Polek nie monitoruje swojego cyklu menstruacyjnego. Co to oznacza dla ich zdrowia?

– Aż 40% polskich kobiet nie zna dokładnej daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki,…
CZYTAJ