Co trzecia Polka boi się menopauzy



Jak wynika z raportu przygotowane dla marki Jasnum, blisko 30% Polek odczuwa lęk przed menopauzą . Bo menopauza, jeszcze przed jej pojawieniem, wzbudza w kobietach przede wszystkim negatywne emocje takie jak niepewność, strach czy przygnębienie. Czy odczucia, o których mowa, zmieniają się, kiedy ten etap życia nadejdzie?

Menopauza obrosła w wiele mitów i od lat wywołuje wśród kobiet, które mają ją przed sobą, poczucie niepewności i dyskomfort psychiczny. Kojarzy się głównie z przekwitaniem, utratą młodości i atrakcyjności. To właśnie niepewność (40%), lęk (27%) i przygnębienie (27%) są najpowszechniejszymi emocjami, które towarzyszą Polkom mającym ten etap życia jeszcze przed sobą. Z czego może to wynikać, tłumaczy dr n. hum. Julita Czernecka, socjolożka:

Menopauza postrzegana jest w dość stereotypowy i negatywny sposób jako etap powodujący spadek atrakcyjności fizycznej; etap, który wiąże się z utratą części „kobiecej tożsamości”. Wiele kobiet przed wystąpieniem menopauzy utożsamia ją ze złym samopoczuciem, wahaniami nastroju, uderzeniami gorąca. Budzi ona na ogół lęk, niepewność, smutek, bezradność. Jest to związane z tym, że upatruje się w tym etapie dojrzałości utraty społecznej widoczności kobiet. A społeczna widoczność kobiet związana jest przede wszystkim z kultem młodości i atrakcyjności obowiązującym we współczesnej kulturze, przekazach medialnych czy mediach społecznościowych. W związku z tym wiele kobiet przechodząc ten proces dojrzałości zwraca uwagę na dyskomfort psychiczny, przyrost wagi czy zmiany samopoczucia – wyjaśnia socjolożka.

Najważniejsza jest wiedza

Kluczowym elementem zmierzającym do zmiany sposobu postrzegania menopauzy jest poszukiwanie i zdobywanie sprawdzonych informacji dotyczących tego okresu dojrzałości. Bo to właśnie brak wiedzy powoduje u kobiet uczucie lęku wywołane zbliżającym się, nowym etapem życia. A jak pokazują badania zrealizowane dla marki Jasnum, głównym źródłem wiedzy na temat menopauzy dla Polek są informacje od koleżanek, które ten etap życia mają już za sobą (32%). Równie często sięgamy do blogów oraz artykułów w Internecie – 31% . Najbardziej wiarygodne źródło informacji, czyli lekarz, znajduje się dopiero na trzecim miejscu wśród popularności źródeł wiedzy na temat tego okresu życia.

A jak tłumaczy dr n. hum. Julita Czernecka, to właśnie brak rzetelnych i sprawdzonych informacji powoduje, że czujemy strach przed menopauzą:

Negatywne emocje na ogół wywołuje brak wystarczającej wiedzy, domysły, „czarne scenariusze”, które nasz mózg wychwytuje z zasłyszanych historii, a także często wyrywkowych lub źle zinterpretowanych informacji. Im większe zrozumienie oraz dostęp do potwierdzonych źródeł, im lepsze przygotowanie do przejścia przez ten etap życia, tym poziom lęku i dyskomfortu związanego z tym, co nas czeka podczas menopauzy maleje. Istotne jest budowanie zrównoważonych, zbalansowanych oraz opartych na rzetelnej wiedzy przekazów na temat menopauzy w szeroko pojętej przestrzeni publicznej i medialnej – wyjaśnia socjolożka.




Przekazy medialne (publikacje w prasie) stanowią źródło wiedzy na temat menopauzy dla 18% Polek. Niestety, aż blisko co piąta kobieta nie szukała w ogóle informacji na temat tego etapu życia.

Akceptacja zastępuje lęk

Z raportu zrealizowanego dla marki Jasnum wyłania się także pozytywny obraz menopauzy. Polki biorące udział w badaniu, które mają już ten etap życia za sobą, mogły podzielić się swoimi radami z młodszymi koleżankami. Co im przekazały na temat menopauzy?

„Menopauza to naturalny proces w życiu każdej kobiety. Nie jest to nic strasznego i bolesnego. Można z tym żyć i cieszyć się życiem” a także: „Menopauza to nic strasznego. Trzeba porozmawiać z lekarzem i przyjąć ją jak coś, co musi przyjść, a wszystko będzie przebiegało dobrze” . Potwierdzają to także wyniki raportu: „Menopauza to nie pauza”

– Polki, które przechodzą menopauzę lub są po jej zakończeniu, czują przede wszystkim akceptację – 37%, spokój – 25%, a także równowagę – 20% oraz ulgę – 20% . To właśnie wraz z oswojeniem i akceptacją tego okresu życia pojawia się wewnętrzny spokój, a także chęć wprowadzenia nowych, dobrych zmian w życiu.

Wszystkie dane przytoczone w materiale pochodzą z raportu przygotowanego dla marki Jasnum przez Instytut Badawczy Zymetria. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w lutym 2022 roku na grupie 200 kobiet w trakcie i po przebytej menopauzie.

1. Raport marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza”, przygotowany przez Instytut Badawczy Zymetria, 2022 r.
2. Jak wyżej
3. Raport marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza”, przygotowany przez Instytut Badawczy Zymetria, 2022 r.
4. Jak wyżej,
5. Wypowiedź uczestniczki badania cytowana w raporcie: „Menopauza to nie pauza”, przygotowanego przez Instytut Badawczy Zymetria, 2022 r.
6. Wypowiedź uczestniczki badania cytowana w raporcie: „Menopauza to nie pauza”, przygotowanego przez Instytut Badawczy Zymetria, 2022 r.
7. Raport marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza” przygotowany przez Instytut Badawczy Zymetria, 2022 r.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ