Zdrowie? Teoretycznie Polki wiedzą o nim dużo. W praktyce dbają głównie o najbliższych



Najpierw rodzina, później ja – kobiety w Polsce wciąż na pierwszym miejscu stawiają troskę o swoich najbliższych, na zajęcie się własnym zdrowiem zwyczajnie brakuje im czasu. Ponad połowa nie wykonuje systematycznie badań profilaktycznych.

Zaradne, zorganizowane, troszczące się o najbliższych. Wciąż w większości rodzin to na barkach kobiet spoczywa wychowanie dzieci i zajmowanie się domem.

– Jesteśmy dość konserwatywnym społeczeństwem, w dużym stopniu przywiązanym do tradycji –
mówi Justyna Mieszalska, prezes CM WUM Sp. z o.o. – Wprawdzie w pokoleniu 20+ dostrzegamy zmiany w podejściu do, na przykład, równego dzielenia obowiązków domowych, ale przekonanie, że Polka jest „kobietą pracującą, która żadnej pracy się nie boi”, wciąż jest silne – dodaje.

Dla Polek ważne jest również zdrowie, zarówno ich, jak i ich najbliższych. – Świadomość tego jest coraz większa, mamy jednak do czynienia z pewnym paradoksem – mówi prezes Mieszalska. – Wiemy doskonale, jak istotna jest profilaktyka, dieta, aktywność fizyczna, ale z tą wiedzą nic nie robimy. Brakuje nam na to czasu, bo ważniejsza jest rodzina, praca, obowiązki – wyjaśnia.

Niesie to poważne konsekwencje: śmiertelność z powodu raka szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż średnia w Unii Europejskiej, a choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów kobiet.

Profilaktyka – dużo o niej wiemy.

Główną przyczyną prowadzącą do utraty zdrowia i życia jest u kobiet nadciśnienie tętnicze – według danych statystycznych choroby układu krążenia odpowiadają aż za 35% zgonów kobiet w grupie wiekowej 40+.

Podstawowe czynniki ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego, poza predyspozycjami genetycznymi, to przede wszystkim: nieprawidłowy styl życia (tj. dieta, brak regularnego wysiłku fizycznego), stres, palenie papierosów, dość częste stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty, a także nadciśnienie tętnicze związane z ciążą lub stosowaniem antykoncepcji czy hormonalnej terapii zastępczej.

Alarmujący jest fakt, że kobiety w wieku 30+ z jednej strony zdają sobie sprawę ze znaczenia profilaktyki, wiedzą, jaki wpływ na zdrowie ma właściwa dieta, badania okresowe czy systematyczny wysiłek fizyczny, ale z drugiej strony nie wcielają tej wiedzy w życie.

– Kobietom zwyczajnie brakuje czasu i wsparcia partnerów. Wciąż większa część obowiązków związanych z wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu spoczywa na barkach kobiet. Można powiedzieć, że wiedzą wszystko, ale nie robią nic – konstatuje kardiolog Urszula Cwyl. Trzeba podkreślić, że dążenie do osiągnięcia wysokiego statusu społecznego nadal wiąże się z koniecznością zarabiania więcej, co naturalnie wymaga pracy nawet po 12 godzin dziennie. W efekcie u młodych kobiet coraz częściej dochodzi do rozwoju zespołu metabolicznego.

– Niezdrowa dieta, brak ruchu, wysoko przetworzona żywność, nadwaga, zanieczyszczenie środowiska to tylko niektóre czynniki sprawiające, że kobiety chorują coraz częściej – mówi kardiolog i pyta retorycznie: – Kto teraz systematycznie je posiłki w domu? Która z nas ma czas, by, podobnie jak nasze mamy, codziennie gotować obiady i wyjść z rodziną na spacer?

– Do klasycznych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych należą także wysoki wskaźnik masy ciała i wysoki poziom cholesterolu LDL, a w przypadku kobiet powyżej 40. roku życia to również przedwczesna menopauza – wyjaśnia Urszula Cwyl. – Inną kwestią jest wpływ depresji, na którą kobiety cierpią częściej niż mężczyźni, a narażona jest na nią nawet co trzecia z nas. Młode kobiety dłużej ją ukrywają, a pamiętajmy, że ma to wpływ na jeszcze mniejszą aktywność, odczuwane zmęczenie i obniżony nastrój. To też negatywnie wpływa na ogólny stan zdrowia – dodaje kardiolog.

Badania ginekologiczne? Sporadycznie.

Blisko 3 miliony Polek chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku. Niestety, są również kobiety, które tego specjalisty nie odwiedzają wcale, ponieważ nie widzą takiej potrzeby. Wiele młodych dziewcząt, według różnych analiz to nawet 25%, podczas pierwszej wizyty w gabinecie dowiaduje się, że jest w ciąży.

– Wynika to wciąż z niskiej wiedzy o antykoncepcji – mówi lekarz ginekolog Aleksandra Gałązka-Gajko. – Młode kobiety są wiadomością zaskoczone, bo najczęściej są to „wpadki”, a nie planowane ciąże – dodaje.

Kolejną grupę stanowią kobiety mające wiedzę i stosujące antykoncepcję hormonalną, ale pojawiające się w gabinecie ginekologicznym tylko po to, by dostać następną receptę.

– Antykoncepcja hormonalna wymaga konsultacji z lekarzem – mówi dr Gałązka-Gajko. – W trakcie jej stosowania raz w roku konieczna jest wizyta kontrolna, podczas której lekarz, poza badaniem ginekologicznym, powinien wykonać badanie palpacyjne piersi, a nawet zlecić badania obrazowe piersi – wyjaśnia. – Obowiązkowe jest również wykonywanie cytologii co najmniej raz na trzy lata. Kobiety z obciążeniami, a do nich należą: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, migreny, padaczka i inne, lub palące papierosy wymagają częstszych konsultacji – dodaje.




Co dziesiąta Polka nigdy nie robiła badań cytologicznych. Duża część nie miała ginekologicznego badania ultrasonograficznego. Konsekwencją braku badań jest wysoka śmiertelność Polek związana z chorobami nowotworowymi. Każdego roku rak trzonu macicy, rak jajnika, rak szyjki macicy zabija ok. 5 tysięcy kobiet, a choroby ginekologiczne to nie tylko nowotwory, o czym rzadko się mówi.

– Teoretycznie o tym wiemy, ale w praktyce wypieramy problem. Wierzymy, że choroba dotyczy innych – mówi ginekolog. – Pamiętajmy jednak i o tym, że wciąż dostęp do lekarza w placówce NFZ jest ograniczony, a kolejki w przychodniach są długie – mówi.

Mamy też dobre przykłady. – W gabinetach pojawiają się mamy, które przychodzą z nastoletnimi córkami, ponieważ chcą, by dziewczynka poznała lekarza ginekologa i oswoiła się z sytuacją, być może dla niej trudną, czy zwyczajnie wstydliwą – mówi Aleksandra Gałązka-Gajko. – Jeżeli nastolatka nie prowadzi życia seksualnego, nie zgłasza dolegliwości, badanie ginekologiczne nie jest wtedy konieczne, wystarczy rozmowa – dodaje.

Bolące kręgosłupy, nasilające się migreny.

Co prawda, sytuacja wraca do „normalności”, ale powoli, ponieważ nawyki wytworzone przez dwa lata nie tak łatwo wyeliminować. Pandemia COVID-19 wymusiła zmianę charakteru pracy, modyfikując jednocześnie sposób spędzania czasu wolnego – wykonywana zdalnie praca niejednokrotnie wydłużyła czas spędzany przed komputerem lub z telefonem komórkowym w ręku w warunkach nieprzystosowanych do pracy biurowej. Negatywna zmiana trybu życia wpłynęła między innymi na wzrost ryzyka otyłości – w ciągu dwóch lat pandemii COVID-19 średnia masa ciała mieszkańców Europy wzrosła od 4,5 do 6 kg – ale również spowodowała, że coraz więcej pacjentek skarży się na dolegliwości ze strony kręgosłupa.

– W pracy miałyśmy przerwy, wstawałyśmy, rozmawiałyśmy, dziś często tkwimy w tej samej pozycji przez cały dzień, mając w domu do dyspozycji całkowicie nieergonomiczne stanowisko pracy, czyli kuchnię lub salon – mówi neurolog, dr n. med. Marta Durka-Kęsy.

– Co gorsza, często na tej samej kanapie, w identycznej pozycji wieczorem odpoczywamy, a to wpływa nie tylko na nasz kręgosłup, ale także na narządy wewnętrzne. Są także osoby, które całymi dniami trwają z głową niewygodnie pochyloną, trzymając telefon komórkowy w ręce, co jest przyczyną dolegliwości ze strony stawów łokciowych i nadgarstków – uzupełnia pani doktor.

Przed pandemią na epizody bólu kręgosłupa skarżyło się ponad 70% kobiet, teraz stały się one jeszcze powszechniejsze.

– Należy zwrócić uwagę na to, że dyskopatia jest chorobą, która samoistnie się nie wycofa i z czasem problemy narastają, natomiast u części chorych, u których pojawia się niedowład lub ból uniemożliwiający funkcjonowanie, konieczna jest interwencja neurochirurgiczna – dodaje neurolog.

Innymi dolegliwościami, na które uskarża się coraz więcej młodych kobiet, są bóle głowy i migreny.

– Przyczyną mogą być obciążenia genetyczne, ale też czynniki środowiskowe, czyli napięcie emocjonalne, zaburzenia rytmu snu, dieta, zawierająca na przykład czerwone wino, kakao, owoce morza. Pozostawanie w niewygodnej pozycji w trakcie pracy może spowodować napięcie mięśni karku, co również wpływa na to, że głowa może boleć coraz częściej – wyjaśnia doktor Durka-Kęsy.

Zdrowie? Teoretycznie tak.

Polki, bez względu na wiek, deklarują, że jedną z najważniejszych wartości jest dla nich zdrowie. Mimo to mniej niż połowa bada się cyklicznie. W czasie pandemii, w przeciwieństwie do mężczyzn, blisko jedna trzecia kobiet ograniczyła swoją aktywność fizyczną. Co druga ma świadomość, że nieprawidłowo się odżywia. Kobiety nie potrafią też odpoczywać – częściej niż mężczyźni odczuwają chroniczne zmęczenie.

– Wiele zaburzeń zdrowotnych rozpoczyna się w naszej głowie – mówi psycholog, dr Monika Whiteman. – Troska o równowagę psychiczną jest podstawą profilaktyki zdrowotnej. Jeżeli jesteśmy w ciągłym napięciu, możliwość zapadnięcia, na przykład, na choroby nowotworowe czy układu krążenia niebezpiecznie rośnie – dodaje.

Problem zapadalności na depresję, na którą w ogóle kobiety cierpią częściej niż mężczyźni, dodatkowo nasiliła pandemia.

– Pacjentki skarżą się, że czują smutek i przygnębienie. Nie tylko rano nie mają siły wstać z łóżka, ale, co gorsza, mówią, że nie chciałyby się obudzić. Wyjątkowo groźne jest to, że kobiety dość długo starają się radzić sobie same, wypierając problem –
mówi psycholog. A przecież diagnoza i leczenie daje szansę na remisję choroby i normalne funkcjonowanie.

Obserwowane na świecie dążenie do równouprawnienia kobiet w życiu społecznym i kulturowym to doskonały moment, aby z równą energią działać na rzecz poprawy ich zdrowia.

O CM WUM sp. z o.o.

Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sp. z o.o. jest spółką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, uczelni z ponad 200-letnią tradycją i doświadczeniem w kształceniu najlepszych specjalistów w dziedzinie medycyny. Powstanie w 2001 roku Centrum Medycznego to odpowiedź na potrzebę świadczenia usług na wysokim poziomie przez wykwalifikowany zespół specjalistów wywodzących się ze środowiska akademickiego WUM, w szczególności kadry medycznej pracującej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM.
W ramach działalności leczniczej CM WUM sp. z o.o. realizuje komercyjne usługi medyczne oraz świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, w których zakres wchodzi podstawowa opieka zdrowotna, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, stomatologia oraz diagnostyka obrazowa. Szeroki wachlarz oferowanych przez Centrum usług zapewnia skuteczną i nowoczesną diagnostykę oraz leczenie najbardziej złożonych chorób.

Niebieska żywność – poznaj najciekawsze przepisy z różnych zakątków świata! – Mule w śmietanie po norwesku

Niebieska żywność – wbrew nazwie nie oznacza jedzenia w odcieniach błękitu. To termin odnoszący się do pożywienia pochodzącego z mórz,…
CZYTAJ

Niebieska żywność – poznaj najciekawsze przepisy z różnych zakątków świata! – Morszczuk po baskijsku

Niebieska żywność – wbrew nazwie nie oznacza jedzenia w odcieniach błękitu. To termin odnoszący się do pożywienia pochodzącego z mórz,…
CZYTAJ

Niebieska żywność – poznaj najciekawsze przepisy z różnych zakątków świata! – Pieczony sandacz

Niebieska żywność – wbrew nazwie nie oznacza jedzenia w odcieniach błękitu. To termin odnoszący się do pożywienia pochodzącego z mórz,…
CZYTAJ

Niebieska żywność – poznaj najciekawsze przepisy z różnych zakątków świata! – Smażone krewetki królewskie

Niebieska żywność – wbrew nazwie nie oznacza jedzenia w odcieniach błękitu. To termin odnoszący się do pożywienia pochodzącego z mórz,…
CZYTAJ

Lato pod znakiem Gatta z nową kolekcją strojów kąpielowych

Dla mniejszego i większego biustu, figury w rozmiarze S oraz XL, fanek minimalistycznych rozwiązań i bardziej wyraźnych, wzorzystych printów -…
CZYTAJ

Torebki by Eva Opłotny – tak wyjątkowe, jak Ty!

Chcesz wyróżnić się w tłumie podobnie ubranych osób? Przed Tobą ważna uroczystość i chcesz zaskoczyć gości swoim wyczuciem stylu i…
CZYTAJ

Zawał serca: 60 minut, które decydują o życiu! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zawale serca

Na zawał serca każdego roku umiera w Polsce ok. 15 tys. osób. Z roku na rok zagrożenie to dotyka coraz…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na aromatyczny, koktajl z truskawkami i słonecznikiem – dla mocnych i zdrowych zębów

Chcąc zadbać o zdrowie swoich zębów, warto włączyć do swojej diety koktajle z owoców i warzyw bogatych w witaminy i…
CZYTAJ

Jestem mamą alergika – jak mogę pomóc swojemu dziecku?

Choroby alergiczne dołączyły do niechlubnego grona chorób cywilizacyjnych. W ciągu ostatnich 40 lat widać znaczący wzrost odsetka osób cierpiących chociażby…
CZYTAJ

Wcierki w pielęgnacji PEH Proteiny i humektanty w naturalnych mgiełkach

Rynek beauty oszalał na punkcie świadomej pielęgnacji włosów. Skrót PEH pojawia się w wypowiedziach trychologów i kosmetologów ekstremalnie często. I…
CZYTAJ

Rusza Private Sale we Wrocław Fashion Outlet. Skorzystaj z wyjątkowych okazji i wygraj wyjazd do Toskanii

Nadchodzi szczególny czas dla wszystkich członków Fashion Clubu, programu lojalnościowego Wrocław Fashion Outlet. Od 22 do 27 maja będą oni…
CZYTAJ

Upalne lato to wyzwanie dla organizmu. Czy wiesz na co narażone są Twoje oczy?

Na wakacyjne miesiące czekamy z utęsknieniem. W końcu to czas pięknej pogody, wyczekiwanych urlopów, a także weekendowych wyjazdów w góry…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zawał serca: 60 minut, które decydują o życiu! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zawale serca

Na zawał serca każdego roku umiera w Polsce ok. 15 tys. osób.…
CZYTAJ

Upalne lato to wyzwanie dla organizmu. Czy wiesz na co narażone są Twoje oczy?

Na wakacyjne miesiące czekamy z utęsknieniem. W końcu to czas pięknej pogody,…
CZYTAJ

„Czarne złoto” dla zdrowia i urody – skarb polskiej natury. Co warto wiedzieć o borowinie?

#Borowina nazywana niekiedy „czarnym złotem” należy do jednego ze skarbów polskiej przyrody.…
CZYTAJ

Rodzina – cichy bohater dla osoby dializowanej. Jak wspierać chorujących bliskich?

Diagnoza schyłkowej niewydolności nerek oznacza zmianę życia pacjenta o 180 stopni –…
CZYTAJ

Chirurgia robotyczna rewolucjonizuje leczenie raka trzonu macicy

Rak trzonu macicy, czyli nowotwór błony śluzowej macicy (rak endometrium) diagnozowany jest…
CZYTAJ