Alergiczne zapalenie spojówek – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć



Swędzące, piekące i zaczerwienione spojówki, a także nadmierne łzawienie zauważa u siebie bardzo wiele osób, jednak czy wszyscy wiedzą, że to objawy alergicznego zapalenia spojówek? Jak rozpoznać u siebie tę dolegliwość, co zastosować, by zmniejszyć dolegliwości oraz kiedy zgłosić się do specjalisty?

Sezon alergii trwa. Szacuje się, że już blisko 1/3 Polaków zmaga się z uciążliwymi dolegliwościami związanymi z alergią1 Nadwrażliwość na alergeny jest najbardziej odczuwalna dla nosa i oczu: wodnisty katar, uciążliwe kichanie, a także łzawiące, swędzące oczy to typowe objawy alergii.

– Dodatkowo oczy alergików często są przekrwione, a na powiekach występuje charakterystyczny obrzęk – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”. Zdecydowanie najczęstszą postacią jest sezonowe alergiczne zapalenie spojówek – zwykle w formie łagodnej, w związku z silną ekspozycją na pyłki.

Dzień dobry, bolą mnie oczy

Na opuchnięte, łzawiące oczy wiele osób skarży się od samego rana. Czy rzeczywiście poranki są trudniejsze niż pozostała część dnia? – Może tak się zdarzyć. Wynika to często z niedostatecznej higieny oczu przed snem – przestrzega ekspertka. Dlatego tak ważna jest higiena oczu. Jak prawidłowo zadbać o narząd wzroku przed snem? Należy solidnie przepłukać oczy, najlepiej kroplami nawilżającymi bez konserwantów (np. Hyal-Drop Multi) lub przeznaczonymi dla alergików kroplami z ektoiną (np. EKTIN), czyli naturalną substancją, która tworzy niewidzialną tarczę na powierzchni oka, chroniącą przed wnikaniem alergenów.

– W przeciwnym razie, gdy alergen nie zostanie wypłukany, będzie przez całą noc czynnikiem drażniącym spojówkę. W dodatku, podczas snu, zamknięte powieki uniemożliwiają łzom usunięcie alergenów, tak jak to ma miejsce w trakcie dnia – wyjaśnia alergolog.

Podobnie rano należy powtórzyć tę procedurę, wówczas oczy będą w lepszej formie przez resztę dnia.

Kiedy do lekarza?

By zminimalizować objawy alergicznego zapalenia spojówek najczęściej stosuje się właśnie wspomniane wcześniej krople – np. z ektoiną i kwasem hialuronowym. Warto je stosować w razie odczuwania dyskomfortu.

Jednak są sytuacje, w których konieczna będzie wizyta u specjalisty.

– Na szczęście bardzo rzadko diagnozujemy tzw. wiosenne zapalenie spojówek i rogówki, czyli najcięższą postać alergicznego zapalenia spojówek, w którym na skutek bardzo nasilonego stanu chorobowego dochodzi do uszkodzenia rogówki, czasami z wytworzeniem trwałych blizn. By do tego nie dopuścić, trzeba zgłosić się wcześniej d specjalisty przestrzega dr M. Kołacińska-Flont.




Co więc powinno skłonić alergika do pilnej wizyty?

kiedy oczy są mocno przekrwione przez kilka dni
kiedy każde mrugnięcie sprawia ból
kiedy pacjent odczuwa światłowstręt
kiedy pacjent ma problemy z ostrością widzenia
kiedy powieki są tak mocno obrzęknięte, że nie można otworzyć oka
kiedy codziennie rano powieki sklejone są bardzo gęstą, lepką, ciągnącą się wydzieliną.

Na szczęście takie sytuacje są niezwykle rzadkie, jednak warto być czujnym i w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistą.

1: Badanie „Chroń oczy przed alergią” Zymetria, marzec 2021

Wyrób medyczny EKTIN to innowacyjne krople do oczu stworzone z myślą o alergikach. Pomagają zapobiegać objawom uczulenia i wspomagają leczenie alergicznego zapalenia spojówek. Krople zawierają unikatową substancję: Ectoin® oraz kwas hialuronowy. Ectoin® to naturalna cząsteczka, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Wspólnie z kwasem hialuronowym tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów. Dzięki bezpiecznemu składowi bez konserwantów oraz naturalnym substancjom aktywnym, EKTIN może być stosowany u kobiet w ciąży, małych dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami.

Krople chronią oko przed szkodliwym wpływem alergenów, a także wspierają proces regeneracji podrażnionej i wrażliwej spojówki. Przynoszą natychmiastową ulgę swędzącym, podrażnionym, suchym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom. Preparat dostępny bez recepty

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ