Alergiczne zapalenie spojówek – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć



Swędzące, piekące i zaczerwienione spojówki, a także nadmierne łzawienie zauważa u siebie bardzo wiele osób, jednak czy wszyscy wiedzą, że to objawy alergicznego zapalenia spojówek? Jak rozpoznać u siebie tę dolegliwość, co zastosować, by zmniejszyć dolegliwości oraz kiedy zgłosić się do specjalisty?

Sezon alergii trwa. Szacuje się, że już blisko 1/3 Polaków zmaga się z uciążliwymi dolegliwościami związanymi z alergią1 Nadwrażliwość na alergeny jest najbardziej odczuwalna dla nosa i oczu: wodnisty katar, uciążliwe kichanie, a także łzawiące, swędzące oczy to typowe objawy alergii.

– Dodatkowo oczy alergików często są przekrwione, a na powiekach występuje charakterystyczny obrzęk – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”. Zdecydowanie najczęstszą postacią jest sezonowe alergiczne zapalenie spojówek – zwykle w formie łagodnej, w związku z silną ekspozycją na pyłki.

Dzień dobry, bolą mnie oczy

Na opuchnięte, łzawiące oczy wiele osób skarży się od samego rana. Czy rzeczywiście poranki są trudniejsze niż pozostała część dnia? – Może tak się zdarzyć. Wynika to często z niedostatecznej higieny oczu przed snem – przestrzega ekspertka. Dlatego tak ważna jest higiena oczu. Jak prawidłowo zadbać o narząd wzroku przed snem? Należy solidnie przepłukać oczy, najlepiej kroplami nawilżającymi bez konserwantów (np. Hyal-Drop Multi) lub przeznaczonymi dla alergików kroplami z ektoiną (np. EKTIN), czyli naturalną substancją, która tworzy niewidzialną tarczę na powierzchni oka, chroniącą przed wnikaniem alergenów.

– W przeciwnym razie, gdy alergen nie zostanie wypłukany, będzie przez całą noc czynnikiem drażniącym spojówkę. W dodatku, podczas snu, zamknięte powieki uniemożliwiają łzom usunięcie alergenów, tak jak to ma miejsce w trakcie dnia – wyjaśnia alergolog.

Podobnie rano należy powtórzyć tę procedurę, wówczas oczy będą w lepszej formie przez resztę dnia.

Kiedy do lekarza?

By zminimalizować objawy alergicznego zapalenia spojówek najczęściej stosuje się właśnie wspomniane wcześniej krople – np. z ektoiną i kwasem hialuronowym. Warto je stosować w razie odczuwania dyskomfortu.

Jednak są sytuacje, w których konieczna będzie wizyta u specjalisty.

– Na szczęście bardzo rzadko diagnozujemy tzw. wiosenne zapalenie spojówek i rogówki, czyli najcięższą postać alergicznego zapalenia spojówek, w którym na skutek bardzo nasilonego stanu chorobowego dochodzi do uszkodzenia rogówki, czasami z wytworzeniem trwałych blizn. By do tego nie dopuścić, trzeba zgłosić się wcześniej d specjalisty przestrzega dr M. Kołacińska-Flont.




Co więc powinno skłonić alergika do pilnej wizyty?

kiedy oczy są mocno przekrwione przez kilka dni
kiedy każde mrugnięcie sprawia ból
kiedy pacjent odczuwa światłowstręt
kiedy pacjent ma problemy z ostrością widzenia
kiedy powieki są tak mocno obrzęknięte, że nie można otworzyć oka
kiedy codziennie rano powieki sklejone są bardzo gęstą, lepką, ciągnącą się wydzieliną.

Na szczęście takie sytuacje są niezwykle rzadkie, jednak warto być czujnym i w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistą.

1: Badanie „Chroń oczy przed alergią” Zymetria, marzec 2021

Wyrób medyczny EKTIN to innowacyjne krople do oczu stworzone z myślą o alergikach. Pomagają zapobiegać objawom uczulenia i wspomagają leczenie alergicznego zapalenia spojówek. Krople zawierają unikatową substancję: Ectoin® oraz kwas hialuronowy. Ectoin® to naturalna cząsteczka, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Wspólnie z kwasem hialuronowym tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów. Dzięki bezpiecznemu składowi bez konserwantów oraz naturalnym substancjom aktywnym, EKTIN może być stosowany u kobiet w ciąży, małych dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami.

Krople chronią oko przed szkodliwym wpływem alergenów, a także wspierają proces regeneracji podrażnionej i wrażliwej spojówki. Przynoszą natychmiastową ulgę swędzącym, podrażnionym, suchym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom. Preparat dostępny bez recepty

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ