Czym jest onycholiza i jak ją leczyć? Ekspert radzi!



Zauważyłaś odklejający się paznokieć, jego zmieniony kolor, strukturę lub nieprzyjemny zapach? Mogą być to pierwsze objawy onycholizy! Czym jest ta coraz częściej pojawiająca się choroba paznokci i jak ją leczyć? Wyjaśnia podolog Andrzej Piotrowski.

Czym jest #onycholiza?

Onycholiza to stan, w którym płytka paznokcia nie przykleja się do łożyska. To pusta przestrzeń widoczna między paznokciem a palcem. Przyczyn powstania onycholizy może być wiele, najczęściej jednak wynika ona z uszkodzeń mechanicznych – ostrych lub przewlekłych. – Ostre, to różnego rodzaju uderzenia i kontuzje. Z przewlekłymi mamy do czynienia w momencie długotrwałego, niefizjologicznego nacisku na płytkę paznokcia. Pojawiają się wskutek noszenia zbyt obcisłego obuwia lub posiadania zbyt długich paznokci – mówi Andrzej Piotrowski, podolog, ekspert futopia.pl. Onycholiza może pojawić się również jako efekt infekcji grzybiczych i bakteryjnych – paznokcie zmieniają kolor, strukturę, niekiedy pojawia się nieprzyjemny zapach.

Wylecz onycholizę!

Każdy przypadek pojawienia się onycholizy wymaga wizyty u specjalisty podologa, który postawi diagnozę i dostosuje odpowiednią kurację. Leczenie onycholizy powinno rozpocząć się od rozpoznania przyczyn powstania choroby paznokcia i zminimalizowania niekorzystnych czynników oddziaływujących na stopy.

– Warto zmienić obuwie na luźniejsze przy palcach, żeby nie odczuwać kontaktu palców z cholewką buta. Powinno się wykonać analizę obciążeń występujących na stopach i dopasować odpowiednie wkładki ortopedyczne. Wszystko po to, aby poprawić mechanikę chodu. W przypadku podejrzenia infekcji wykonać badania na obecność patogenów. Leczenie w gabinecie polega na dokładnym oczyszczeniu płytki ze zmienionych fragmentów, natomiast w domu powinno się stosować preparaty lecznicze oraz wspomagające odrastanie zdrowej płytki np. Onygen set ochrona paznokci – dodaje specjalista podolog.

Prawidłowa pielęgnacja stóp

Jeśli jesteś posiadaczką kruchych, twardych lub rozdwajających się paznokci to wiesz, że są one bardziej podatne na urazy i infekcje. Aby wzmocnić paznokcie, powinno się stosować dedykowane preparaty, które poprawią ich wygląd i strukturę. Tylko kompleksowe podejście do leczenia onycholizy gwarantuje skuteczne wyleczenie.

– Często przyczyny powstania onycholizy są różne i nakładają się na siebie. Weźmy przykład paznokcia, który na skutek urazów od zbyt ciasnych butów odszedł od łożyska, a wtórnie został zainfekowany dermatofitami. Jedynie kompleksowe podejście i zajęcie się wszystkimi czynnikami wpływającymi na stan paznokcia gwarantuje sukces terapii. Podsumowując, należy jednocześnie zająć się doborem odpowiedniego obuwia, leczeniem infekcji i edukacją w zakresie prawidłowego skracania paznokci i higieny stóp –
kontynuuje Andrzej Piotrowski, ekspert futopia.pl.




Pamiętaj o profilaktyce!

Po wyleczeniu onycholizy należy zadbać o szczególną pielęgnację paznokci. Warto zainwestować w bezpieczne i skuteczne preparaty, które stymulują odrastanie paznokci i regenerują łożysko np. Onygen krem – produkt polskiej marki Podopharm. Aby problem nie nawracał, ważne są regularne wizyty w gabinecie u profesjonalisty oraz odpowiedni dobór produktów do codziennej pielęgnacji.

Onygen set ochrona paznokci (krem Onygen + Mykobooster) do stosowania, gdy przyczyną onycholizy są zakażenia grzybicze, 100 zł

Ongen set wzmocnienie paznokci (krem Onygen + intensywnie wzmacniające serum) do stosowania w przypadku onycholizy, w celu szybszej regeneracji i odbudowy paznokci, 97 zł

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ