Czym jest onycholiza i jak ją leczyć? Ekspert radzi!



Zauważyłaś odklejający się paznokieć, jego zmieniony kolor, strukturę lub nieprzyjemny zapach? Mogą być to pierwsze objawy onycholizy! Czym jest ta coraz częściej pojawiająca się choroba paznokci i jak ją leczyć? Wyjaśnia podolog Andrzej Piotrowski.

Czym jest #onycholiza?

Onycholiza to stan, w którym płytka paznokcia nie przykleja się do łożyska. To pusta przestrzeń widoczna między paznokciem a palcem. Przyczyn powstania onycholizy może być wiele, najczęściej jednak wynika ona z uszkodzeń mechanicznych – ostrych lub przewlekłych. – Ostre, to różnego rodzaju uderzenia i kontuzje. Z przewlekłymi mamy do czynienia w momencie długotrwałego, niefizjologicznego nacisku na płytkę paznokcia. Pojawiają się wskutek noszenia zbyt obcisłego obuwia lub posiadania zbyt długich paznokci – mówi Andrzej Piotrowski, podolog, ekspert futopia.pl. Onycholiza może pojawić się również jako efekt infekcji grzybiczych i bakteryjnych – paznokcie zmieniają kolor, strukturę, niekiedy pojawia się nieprzyjemny zapach.

Wylecz onycholizę!

Każdy przypadek pojawienia się onycholizy wymaga wizyty u specjalisty podologa, który postawi diagnozę i dostosuje odpowiednią kurację. Leczenie onycholizy powinno rozpocząć się od rozpoznania przyczyn powstania choroby paznokcia i zminimalizowania niekorzystnych czynników oddziaływujących na stopy.

– Warto zmienić obuwie na luźniejsze przy palcach, żeby nie odczuwać kontaktu palców z cholewką buta. Powinno się wykonać analizę obciążeń występujących na stopach i dopasować odpowiednie wkładki ortopedyczne. Wszystko po to, aby poprawić mechanikę chodu. W przypadku podejrzenia infekcji wykonać badania na obecność patogenów. Leczenie w gabinecie polega na dokładnym oczyszczeniu płytki ze zmienionych fragmentów, natomiast w domu powinno się stosować preparaty lecznicze oraz wspomagające odrastanie zdrowej płytki np. Onygen set ochrona paznokci – dodaje specjalista podolog.

Prawidłowa pielęgnacja stóp

Jeśli jesteś posiadaczką kruchych, twardych lub rozdwajających się paznokci to wiesz, że są one bardziej podatne na urazy i infekcje. Aby wzmocnić paznokcie, powinno się stosować dedykowane preparaty, które poprawią ich wygląd i strukturę. Tylko kompleksowe podejście do leczenia onycholizy gwarantuje skuteczne wyleczenie.

– Często przyczyny powstania onycholizy są różne i nakładają się na siebie. Weźmy przykład paznokcia, który na skutek urazów od zbyt ciasnych butów odszedł od łożyska, a wtórnie został zainfekowany dermatofitami. Jedynie kompleksowe podejście i zajęcie się wszystkimi czynnikami wpływającymi na stan paznokcia gwarantuje sukces terapii. Podsumowując, należy jednocześnie zająć się doborem odpowiedniego obuwia, leczeniem infekcji i edukacją w zakresie prawidłowego skracania paznokci i higieny stóp –
kontynuuje Andrzej Piotrowski, ekspert futopia.pl.




Pamiętaj o profilaktyce!

Po wyleczeniu onycholizy należy zadbać o szczególną pielęgnację paznokci. Warto zainwestować w bezpieczne i skuteczne preparaty, które stymulują odrastanie paznokci i regenerują łożysko np. Onygen krem – produkt polskiej marki Podopharm. Aby problem nie nawracał, ważne są regularne wizyty w gabinecie u profesjonalisty oraz odpowiedni dobór produktów do codziennej pielęgnacji.

Onygen set ochrona paznokci (krem Onygen + Mykobooster) do stosowania, gdy przyczyną onycholizy są zakażenia grzybicze, 100 zł

Ongen set wzmocnienie paznokci (krem Onygen + intensywnie wzmacniające serum) do stosowania w przypadku onycholizy, w celu szybszej regeneracji i odbudowy paznokci, 97 zł

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ