Zmieniaj świat, dbając o środowisko. Jak to robić lokalnie?



W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o konieczności wdrożenia rozwiązań, które zahamują zmiany klimatu. Zazwyczaj obejmują one systemowe rozwiązania dotyczące np. przemysłu, jednak, aby chronić klimat, niezbędne są również działania lokalne, obejmujące konkretne gminy czy miasta. W jaki sposób dbać o przyrodę w środowisku lokalnym?

Aktywność samorządów lokalnych

Dużą rolę w ochronie środowiska oraz adaptacji do zachodzących zmian klimatu odgrywają samorządy lokalne. Precyzyjne określenie potrzeb i kierunków działań jest bowiem możliwe dzięki znajomości lokalnych warunków przyrodniczych i infrastruktury, dzięki czemu stwarzane są możliwości do podejmowania prawidłowych rozwiązań. Wśród działań samorządowych, w których wiele jest obligatoryjnych dla władz lokalnych, możemy zaliczyć:

1) Budowę, urządzeń do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych.
2) Uruchomienie punktów selektywnej zbiórki odpadów.
3) Uchwalenie gminnych dokumentów dotyczących ochrony środowiska i egzekwowanie ich respektowania przez osoby fizyczne, firmy i instytucje.
4) Tworzenie użytków zielonych i ich pielęgnacja.
5) Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, prowadzenie retencji wodnej oraz zachęcanie mieszkańców do wdrażania tych rozwiązań we własnych gospodarstwach domowych.
6) Uchwalenie budżetu na działalność proekologiczną.
7) Edukowanie mieszkańców nt. konieczności ochrony klimatu.

Więcej nt. możliwości ochrony klimatu i środowiska przez gminy można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/co-moze-robic-gmina-aby-chronic-klimat-i-srodowisko–przyklady-dobrych-praktyk

Lokalne działania na rzecz ochrony klimatu

Jednak działania lokalne na rzecz ochrony środowiska to nie tylko kwestie związane z rozwiązaniami wdrażanymi przed samorządy. Bardzo ważne jest również podejmowanie inicjatyw oddolnych przez obywateli, którzy zaproponują, a następnie wdrożą je u swoich sąsiadów zamieszkujących np. tę samą ulicę. Wśród kroków, które można podjąć w tym celu, należy wymienić m.in.:

1. Zainicjowanie i realizacja inspirujących spotkań dla lokalnej społeczności z osobami, które na co dzień propagują postawy przyczyniające się do ochrony klimatu. Mogą być to zarówno osoby znane i popularne, które zgodzą się na przyjazd do danego ośrodka, jak i np. działacze samorządowi, którzy opowiedzą mieszkańcom o swojej pracy, podejmowanych krokach i zachęcą do włączania się w dane inicjatywy.

2. Podejmowanie dyskusji i wdrażanie w życie pomysłów przyczyniających się do ochrony klimatu – w wielu miastach regularnie odbywają się spotkania np. wspólnot mieszkaniowych, podczas których poruszane są ważne wątki dla lokalnych mieszkańców. Ważnym punktem tych spotkań może być np. dyskusja nt. dbania o środowisko i klimat w obrębie wspólnoty.

Warto zaznaczyć, że osoby, które swoimi działaniami inspirują innych do ochrony klimatu i środowiska są doceniane również przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W ubiegłym roku odbyła się pierwsza odsłona konkursu „Klimatyczny Człowiek Roku”, w której nagradzano i doceniano prospołeczne zaangażowanie we wdrażanie ekologicznych inicjatyw. Laureaci nie tylko samodzielnie przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego, ale również zachęcają do aktywności bliższe i dalsze otoczenie.




Jak jeszcze lokalnie mogę chronić środowisko?

Inspirowanie lokalnych społeczności i wdrażanie pomysłów na ochronę to wciąż nie wszystko. Zmiany powinniśmy zacząć od samych siebie, aby stać się zarówno dla naszych rodzin, przyjaciół, jak i sąsiadów przykładem przeniesienia teorii do praktyki. Co możemy zrobić dla klimatu w naszych domach lub miejscach pracy?

1. Rozmawiajmy w gronie najbliższych o konieczności i sposobach ochrony klimatu. Warto przede wszystkim uświadamiać najmłodszych o roli indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu. Naukę najlepiej wspierać praktyką – np. podczas mycia zębów pokażmy dzieciom, że w trakcie szczotkowania, kran powinien być zakręcony lub gdy wychodzisz z pomieszczenia, informuj swoje pociechy o konieczności wyłączenia światła czy telewizora.

2. Jeżeli jesteś nauczycielem, zachęcaj swoich podopiecznych do proekologicznej aktywności. Uczniowie mogą m.in. włączyć się w coroczną akcję „Sprzątanie świata”. W przypadku szkół podstawowych warto skorzystać również z pakietów edukacyjnych przygotowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które wzbogacą i uatrakcyjnią lekcje związane z ochroną środowiska.

3. Segreguj odpady i zachęcaj do tego domowników
– warto w kuchni wygospodarować miejsce na pojemniki, które ułatwią nam podział odpadów na: metale, papier, bio i zmieszane. Warto również zapoznać się z regułami dotyczącymi poszczególnych pojemników, tak, aby być przygotowanym na ewentualne pytania np. naszych dzieci. Wszystkie reguły można odnaleźć na stronie internetowej www.naszesmieci.pl.

4. Rozsądnie planuj i dokonuj zakupów – racjonalne zakupy, choć na pierwszy rzut oka trudno utożsamiać je z dbaniem o klimat, również zaliczają się do tych działań. Warto bowiem zaznaczyć, że do wytwarzania wszystkich produktów niezbędna jest… woda. Przyczyniając się do marnowania żywności, pośrednio doprowadzamy do zużywania zasobów wody, które zostały w procesie produkcyjnym wykorzystane niepotrzebnie.

Warto o tych zależnościach poinformować również naszych najbliższych.

Ważne jest także budowanie wiedzy i świadomości społecznej nt. zmian klimatu i konsekwencji z nimi związanych. Zadanie to powinny spełniać zarówno podmioty rządowe (np. poprzez kampanie klimatyczne i edukacyjne, takie jak kampania Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nasz Klimat”), jak i przedstawiciele władzy lokalnej, liderzy opinii oraz szkoły.

Lokalne działania dotyczące ochrony klimatu obejmują kilka istotnych obszarów – aktywność samorządów, środowisko pracy czy nauki – w którym na co dzień funkcjonujemy. Dlatego działanie proekologiczne w każdym z nich jest tak ważne – przynosi bowiem wiele korzyści związane ze środowiskiem. Ochrona klimatu jest bardzo prosta, a zmiany warto zacząć od nas samych – w swoim najbliższym środowisku, bo Klimat Tworzą Ludzie.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ