Higiena oczu w zależności od wieku. Czy oczy się starzeją?



Upływający czas i starzenie się to proces naturalny – zmienia się skóra, siwieją włosy, zwalania metabolizm. Z wiekiem coraz bardziej musimy dbać o swoje zdrowie, wykonywać badania, w tym mierzyć ciśnienie tętnicze. Także psychicznie stajemy się bardziej dojrzali i doświadczeni. Zmieniamy swoje nawyki, przyzwyczajenia i dostosowujemy je do nowych potrzeb. A czy oczy starzeją się tak samo jak ciało? Jak o nie zadbać w tym procesie?

Młodym wolno więcej?

W młodości nasz organizm więcej wybacza. Nieprzespane noce, długie i częste spotkania ze znajomymi, łączenie pracy ze studiami, niekoniecznie zdrowa dieta. A mimo to mamy siłę i energię, by każdego dnia korzystać z życia pełnymi garściami. W dzisiejszych czasach – szczególnie młode pokolenia– żyją często w dwóch światach – tym realnym i wirtualnym.

Media społecznościowe, telefony komórkowe, długie noce poświęcone oglądaniu seriali – to ich codzienność. Młody organizm często nie daje po sobie poznać, że czuje się przemęczony. Ponadto szybko się regeneruje. A co z oczami, które kilkanaście godzin dziennie muszą mierzyć się z trudnymi wyzwaniami i szkodliwym światłem niebieskim? Czy to oznacza, że nie musimy o nie dbać?

Osoby, które bardzo dużo czasu spędzają przed telefonem, tabletem lub komputerem, szczególną uwagę powinny zwrócić na nawilżanie swoich oczu. Podstawową kwestią jest… mruganie, o którym często zapominamy, skupiając się na treściach wyświetlanych na ekranie. Bardzo ważne jest również stosowanie kropli nawilżających, które polecane są w sytuacji, gdy odczuwasz symptomy tzw. suchego oka, czyli: dyskomfort, zaczerwienienie, uczucie „piasku” pod powiekami, ból czy łzawienie – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

Upływające lata – nowe problemy?


W wieku 40+ można zauważyć u siebie pierwszy objawy starczowzroczności, czyli tzw. presbiopii. To naturalny proces, który polega na zmianach w obrębie soczewki oka. Wpływa on na osłabienie ostrości widzenia z bliska. Jeżeli dostrzegamy u siebie takie symptomy, udajmy się do okulisty, aby profesjonalnie skontrolować swój wzrok –
dodaje dr n. med. Anna Groblewska. – Oczy ulegają bowiem naturalnemu procesowi starzenia, dlatego tak istotne jest dbanie o ich sprawność. Częściej występują również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, które mogą prowadzić do uszkodzenia narządu wzroku.




Zmniejszenie nawilżenia, czyli problemy z zespołem suchego oka

Z wiekiem oczy stają się także słabiej nawilżone, ponieważ dochodzi między innymi do spadku produkcji łez. W takiej sytuacji często pojawić się może dyskomfort oczu, ich suchość, pieczenie, łzawienie czy uczucie piasku pod powiekami – wtedy warto sięgnąć po nawilżające krople do oczu np. Hyal-Drop multi, które pozwolą zminimalizować uciążliwe dolegliwości.

Warto zwrócić uwagę na ogólny stan swojego organizmu. Także dieta jest niezwykle istotna dla zdrowia i kondycji naszych oczu i musi dostarczać składniki, niezbędne do jego właściwego funkcjonowania. W kontekście zdrowia oczu kluczowe są: luteina (zawarta m.in. w szpinaku czy dyni), beta-karoten, a także witaminy z grupy C i E, kwasy omega-3 i omega-6, miedź, cynk, mangan i selen.

Bibliografia:
1 www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/hyal-dropr-multi/
2 Materiały prasowe Hyal-Drop multi

Hyal-Drop® multi
Wyrób medyczny Hyal-Drop® multi zapewnia natychmiastowe nawilżenie i odświeżenie oczu, dobrze sprawdzając się w środowiskach dla nich nieprzyjaznych (np. w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach czy podczas długotrwałej pracy przy komputerze).
Produkt Hyal-Drop® multi to klarowny roztwór kropli do oczu, nie zawiera środków konserwujących.
Produkt Hyal-Drop® multi zawiera naturalny polimer, kwas hialuronowy (w postaci hialuronianu sodu), który występuje w strukturach zdrowego oka ludzkiego oraz w naturalnym filmie łzowym.
Produkt Hyal-Drop® multi można stosować w celu nawilżania i zwilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia, co znacznie poprawia komfort ich stosowania w trakcie całego dnia.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ