Higiena oczu w zależności od wieku. Czy oczy się starzeją?



Upływający czas i starzenie się to proces naturalny – zmienia się skóra, siwieją włosy, zwalania metabolizm. Z wiekiem coraz bardziej musimy dbać o swoje zdrowie, wykonywać badania, w tym mierzyć ciśnienie tętnicze. Także psychicznie stajemy się bardziej dojrzali i doświadczeni. Zmieniamy swoje nawyki, przyzwyczajenia i dostosowujemy je do nowych potrzeb. A czy oczy starzeją się tak samo jak ciało? Jak o nie zadbać w tym procesie?

Młodym wolno więcej?

W młodości nasz organizm więcej wybacza. Nieprzespane noce, długie i częste spotkania ze znajomymi, łączenie pracy ze studiami, niekoniecznie zdrowa dieta. A mimo to mamy siłę i energię, by każdego dnia korzystać z życia pełnymi garściami. W dzisiejszych czasach – szczególnie młode pokolenia– żyją często w dwóch światach – tym realnym i wirtualnym.

Media społecznościowe, telefony komórkowe, długie noce poświęcone oglądaniu seriali – to ich codzienność. Młody organizm często nie daje po sobie poznać, że czuje się przemęczony. Ponadto szybko się regeneruje. A co z oczami, które kilkanaście godzin dziennie muszą mierzyć się z trudnymi wyzwaniami i szkodliwym światłem niebieskim? Czy to oznacza, że nie musimy o nie dbać?

Osoby, które bardzo dużo czasu spędzają przed telefonem, tabletem lub komputerem, szczególną uwagę powinny zwrócić na nawilżanie swoich oczu. Podstawową kwestią jest… mruganie, o którym często zapominamy, skupiając się na treściach wyświetlanych na ekranie. Bardzo ważne jest również stosowanie kropli nawilżających, które polecane są w sytuacji, gdy odczuwasz symptomy tzw. suchego oka, czyli: dyskomfort, zaczerwienienie, uczucie „piasku” pod powiekami, ból czy łzawienie – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

Upływające lata – nowe problemy?


W wieku 40+ można zauważyć u siebie pierwszy objawy starczowzroczności, czyli tzw. presbiopii. To naturalny proces, który polega na zmianach w obrębie soczewki oka. Wpływa on na osłabienie ostrości widzenia z bliska. Jeżeli dostrzegamy u siebie takie symptomy, udajmy się do okulisty, aby profesjonalnie skontrolować swój wzrok –
dodaje dr n. med. Anna Groblewska. – Oczy ulegają bowiem naturalnemu procesowi starzenia, dlatego tak istotne jest dbanie o ich sprawność. Częściej występują również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, które mogą prowadzić do uszkodzenia narządu wzroku.




Zmniejszenie nawilżenia, czyli problemy z zespołem suchego oka

Z wiekiem oczy stają się także słabiej nawilżone, ponieważ dochodzi między innymi do spadku produkcji łez. W takiej sytuacji często pojawić się może dyskomfort oczu, ich suchość, pieczenie, łzawienie czy uczucie piasku pod powiekami – wtedy warto sięgnąć po nawilżające krople do oczu np. Hyal-Drop multi, które pozwolą zminimalizować uciążliwe dolegliwości.

Warto zwrócić uwagę na ogólny stan swojego organizmu. Także dieta jest niezwykle istotna dla zdrowia i kondycji naszych oczu i musi dostarczać składniki, niezbędne do jego właściwego funkcjonowania. W kontekście zdrowia oczu kluczowe są: luteina (zawarta m.in. w szpinaku czy dyni), beta-karoten, a także witaminy z grupy C i E, kwasy omega-3 i omega-6, miedź, cynk, mangan i selen.

Bibliografia:
1 www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/hyal-dropr-multi/
2 Materiały prasowe Hyal-Drop multi

Hyal-Drop® multi
Wyrób medyczny Hyal-Drop® multi zapewnia natychmiastowe nawilżenie i odświeżenie oczu, dobrze sprawdzając się w środowiskach dla nich nieprzyjaznych (np. w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach czy podczas długotrwałej pracy przy komputerze).
Produkt Hyal-Drop® multi to klarowny roztwór kropli do oczu, nie zawiera środków konserwujących.
Produkt Hyal-Drop® multi zawiera naturalny polimer, kwas hialuronowy (w postaci hialuronianu sodu), który występuje w strukturach zdrowego oka ludzkiego oraz w naturalnym filmie łzowym.
Produkt Hyal-Drop® multi można stosować w celu nawilżania i zwilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia, co znacznie poprawia komfort ich stosowania w trakcie całego dnia.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ