Postcovidowe wypadanie włosów – jak je powstrzymać?



Jeśli widzisz, że podczas codziennego czesania włosów coraz więcej zostaje ich na szczotce, a gdy je myjesz z przerażeniem stwierdzasz, że wychodzą niemal garściami – to może oznaczać, że dotyczy Cię problem nadmiernego wypadania włosów. Zakola u mężczyzn lub coraz cieńszy kucyk u kobiet i utrata objętości mogą budzić obawy, ale nie jest to sytuacja bez wyjścia. Zacznij od poszukania przyczyny – winowajców może być wielu – począwszy od złej diety, stresu, a nawet przechorowania COVID-19.

Choć o COVID-19 słyszymy obecnie coraz mniej, nie oznacza to, że #koronawirus zniknął z naszego życia. Wiele osób chorobę przeszło świadomie, jednak część, nie mając objawów – nie wiedziała, że zmaga się z wirusem Sars-CoV-2. Nawet jeśli samo zakażenie mija w kilka dni, konsekwencje zdrowotne mogą pozostać z nami dłużej, a także pojawić się zupełnie niespodziewanie.

Dokładnie taki scenariusz może dotyczyć wypadania włosów. Problem zazwyczaj nie zaczyna się podczas choroby, ale kilka tygodni, a nawet 2-3 miesiące po jej zakończeniu, kiedy już zupełnie nie pamiętamy, że byliśmy chorzy. Wypadanie włosów po COVID-19 może dotyczyć nawet połowy ozdrowieńców . A biorąc pod uwagę fakt, że nie każdy wiedział o swoim zakażeniu, stanowi to duży problem na tle całej populacji.
Wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym. Sytuacja przestaje być normą, gdy ubywa ich około 200-300 na dobę – to jest już ilość zauważalna gołym okiem, a z takimi problemami mierzy się nawet co druga osoba, która przechorowała COVID-19. Mieszek włosowy jest bardzo delikatny, dlatego silnie reaguje na osłabienie organizmu. Liczne badania i doświadczenia pokazują, że nawet osoby, które przeszły zakażenie łagodnie, mogą do tej pory odczuwać jego negatywne konsekwencje. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że infekcja koronawirusowa jest poważną chorobą całego organizmu i niekiedy pozostawia po sobie niemałe spustoszenie –
komentuje dr Marzena Wieczorkowska, dyrektor ds. badań i rozwoju marki Dermena.




Tracę włosy. Co robić?

Gdy włosy wypadają nadmiernie, warto rozpocząć proces ich regeneracji. Istnieje co najmniej kilka sposobów, które przyniosą odpowiedni efekt, jednak najlepsze będzie połączenie ich wszystkich. Oto kilka wskazówek, do których warto się zastosować.

1. Stosuj masaże głowy
– brzmi prosto, a przy tym może być przyjemne i przynieść efekt w postaci zdrowszych i silniejszych włosów. Masowanie głowy – czy to za pomocą specjalnego grzebienia, czy po prostu palcami podczas mycia albo oglądania ulubionego serialu, pobudza skórę głowy, sprawia, że staje się ona bardziej dotleniona i lepiej ukrwiona. Właśnie te czynniki powodują, że włosy regenerują się, a dzięki temu – są zdrowsze. Jedyne wyzwanie? Potrzebujesz systematyczności 🙂

2. Szampon ma znaczenie – jeśli dotyczy Cię problem wypadania włosów, musisz odpowiednio o nie zadbać i zregenerować. Nie bez przyczyny na rynku dostępnych jest wiele szamponów, odżywek czy ampułek, których zadaniem jest hamowanie wypadania włosów. Np. polska linia szamponów Dermena zawiera w swoim składzie unikalną molekułę REGEN 7. Jej najważniejszą cechą jest to, że przyspiesza aktywną fazę wzrostu włosa w mieszku włosowym. Sprawdza się przede wszystkim jako substancja hamująca utratę włosów, a także w pielęgnacji rzęs i brwi oraz skóry wrażliwej.

– Molekuła REGEN7 ma witaminowe pochodzenie – jest aktywnym metabolitem witaminy B3, która odpowiada m.in. za stan skóry i włosów. To także fizjologiczna substancja czynna, która poprawia mikrokrążenie skóry głowy i wzmacnia mieszek włosowy. Wpływa na jego odżywienie, wydłuża cykl życia włosa w fazie anagenu i stymuluje odrastanie włosów. Jej działanie zostało potwierdzone w badaniach aplikacyjnych – dodaje dr Marzena Wieczorkowska.

3. Jedz z drowo – zbilansowana dieta obfitująca w warzywa, owoce, kasze i nasiona wpływa nie tylko na zdrowie całego organizmu, ale także na włosy, skórę i paznokcie. Pamiętaj jednak, że organizm powracający do zdrowia po infekcji najpierw regeneruje organy wewnętrzne, a dopiero potem włosy. Zadbaj więc, aby w Twojej diecie znalazło się dużo niezbędnych włosom witamin B, D i E, a także kwasu foliowego i cynku.

4. Odżywiaj włosy od zewnątrz – domowymi sposobami także możesz zadbać o swoje włosy. Sprawdzą się takie sposoby jak olejowanie, dzięki któremu włosy stają się błyszczące i łatwiej się rozczesują czy stosowanie serum, które stymuluje odrastanie włosów i działania łagodząco na skórę głowy (np. serum Dermena Sensitive).

Pamiętaj, że problem wypadania włosów warto skonsultować także z trychologiem. Specjalista może zlecić odpowiednie badania (np. hormonalne, badania krwi), dzięki czemu oceni, które parametry Twojego zdrowia wymagają szczególnej uwagi.


dr Marzena Wieczorkowska, dyrektor ds. badań i rozwoju marki Dermena

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ