Dlaczego nasz klimat się zmienia? Poznaj przyczyny globalnego ocieplenia



Globalne ocieplenie – z jednej strony wszyscy znają to pojęcie, jednak czy dokładnie wiemy, co konkretnie oznacza? Jaka jest jego przyczyna i jakie mogą być skutki globalnego ocieplenia?

W sierpniu 2021 r. została opublikowana pierwsza część szóstego Raportu Oceniającego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w którym lata 2011-2020 zostały uznane za najcieplejszą dekadę w historii. Tylko w Polsce w tym okresie odnotowywano rocznie średnio 13 dni z temperaturą min. 30 stopni, podczas gdy jeszcze w latach 70. były to zaledwie 4 dni.

Główną przyczyną globalnego ocieplenia jest działalność człowieka – obecnie średnia temperatura na świecie jest statystycznie blisko o 1,1 stopnia wyższa niż przed rozpoczęciem tzw. epoki przemysłowej. To wówczas rozwój technologiczny po raz pierwszy zaczął tak znacząco wpływać na przyspieszenie zmian klimatu. Obecnie wpływ działalności człowieka (przemysłu, transportu czy rolnictwa) na środowisko przynosi widoczne konsekwencje, tym samym zwracając uwagę na konieczność stosowania zasad zrównoważonego rozwoju.

Skutki globalnego ocieplenia

W ciągu ostatnich lat kwestia ocieplenia klimatu stała się poważnym problemem i wyzwaniem dla całego świata – oznacza już nie tylko wyższą temperaturę powietrza. Wśród widocznych skutków globalnego ocieplenia należy wymienić m.in.:

• topnienie naturalnych lądolodów i lodowców,
• wzrost poziomu wód w morzach i ocenach,
• większą częstotliwość i natężenie występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych (np. długotrwałych upałów, gwałtownych opadów i burz, silnych huraganów),
• zaburzenia obiegu wody w przyrodzie (susze i powodzie, w tym powodzie błyskawiczne),
• wydłużenie okresu wegetacyjnego flory,
• stepowienie obszarów porośniętych dotychczas regularną roślinnością oraz wzrost częstotliwości i zasięgu pożarów lasów,
• zmiany zasięgu występowania gatunków flory i fauny, w tym szkodników i wektorów chorób zakaźnych.




Między tymi zjawiskami mogą zachodzić tzw. dodatnie sprzężenia zwrotne, które oznaczają pogłębienie się negatywnych zjawisk klimatycznych w następstwie innych czynników środowiskowych. Jednym z przykładów może być topnienie lodowców, które odsłania ziemię i naraża ją na większe oddziaływanie promieni słonecznych, powodując tym samym podnoszenie się temperatury gleby. To z kolei przyczynia się do jeszcze szybszego zjawiska topnienia lodowców.

Jak zatrzymać globalne ocieplenie?

Powstrzymanie zmian klimatu jest zadaniem kluczowym, którego sukces jest uzależniony nie tylko od decyzji politycznych i gospodarczych, ale również od działania każdego z nas. Najważniejszym działaniem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Dlatego jednym z istotnych elementów jest zmiana kierunku polityki energetycznej – przejście od tradycyjnych paliw kopalnych w kierunku zeroemisyjnych źródeł energii. Decyzje te dotyczą zarówno wielkich koncernów, firm i fabryk, jak i pojedynczych gospodarstw domowych. Wielu Polaków w ostatnim czasie zdecydowało się m.in. na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, produkując za ich pomocą niezbędną energię.

Do indywidualnych działań powinny należeć również sukcesywna wymiana szkodliwych dla klimatu i zdrowia źródeł ciepła (np. pieców opalanych węglem) w domach, ograniczenie zużycia prądu poprzez zasady racjonalnej konsumpcji czy też termomodernizacja budynków.

Ważne jest także budowanie wiedzy i świadomości społecznej nt. zmian klimatu i konsekwencji z nimi związanych. Zadanie to powinny spełniać zarówno podmioty rządowe (np. poprzez kampanie klimatyczne i edukacyjne, takie jak kampania Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nasz Klimat”), jak i przedstawiciele władzy lokalnej, liderzy opinii oraz szkoły.

Tylko od nas zależy tempo zmian klimatu. Warto każdego dnia angażować się w ochronę środowiska naturalnego, które stanowi dobro nas wszystkich.

Więcej informacji na stronie naszklimat.gov.pl.

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa…
CZYTAJ

Jakość powietrza a czystość ulic: wpływ otoczenia miejskiego na zdrowie publiczne

Jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych rozważanych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego w XXI wieku. W miarę jak świadomość…
CZYTAJ

Otyłość – poważny problem współczesnego społeczeństwa. Czy można zapobiec tej chorobie?

4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. To schorzenie jest jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi dzisiejsze społeczeństwo. Otyłość…
CZYTAJ

4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwestią genów?…
CZYTAJ

Nawilżenie, antyoksydacja i odmłodzenie 3 potrzeby cery w oczekiwaniu na wiosnę

Koniec zimy to moment, w którym najbardziej pragniemy nowości w beauty-rutynie. Obserwujemy kondycję skóry, robimy podsumowania, ustalamy kosmetyczne strategie. Przygotowujemy…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat. Choć jeszcze niedawno była to…
CZYTAJ

Temperatura powietrza a jego jakość

W ostatnich dniach w Polsce odnotowano znaczne spadki temperatur, a miejscami nawet rekordowo niskie wartości. Inwersje temperatury, niskie prędkości wiatru…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na nowoczesne i alternatywne metody wspierania…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by…
CZYTAJ

Bezpieczne sporty zimowe – o czym pamiętać, by uniknąć kontuzji i cieszyć się dobrą kondycją?

Aktywność fizyczna to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Sporty zimowe to doskonały sposób…
CZYTAJ