Dlaczego nasz klimat się zmienia? Poznaj przyczyny globalnego ocieplenia



Globalne ocieplenie – z jednej strony wszyscy znają to pojęcie, jednak czy dokładnie wiemy, co konkretnie oznacza? Jaka jest jego przyczyna i jakie mogą być skutki globalnego ocieplenia?

W sierpniu 2021 r. została opublikowana pierwsza część szóstego Raportu Oceniającego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w którym lata 2011-2020 zostały uznane za najcieplejszą dekadę w historii. Tylko w Polsce w tym okresie odnotowywano rocznie średnio 13 dni z temperaturą min. 30 stopni, podczas gdy jeszcze w latach 70. były to zaledwie 4 dni.

Główną przyczyną globalnego ocieplenia jest działalność człowieka – obecnie średnia temperatura na świecie jest statystycznie blisko o 1,1 stopnia wyższa niż przed rozpoczęciem tzw. epoki przemysłowej. To wówczas rozwój technologiczny po raz pierwszy zaczął tak znacząco wpływać na przyspieszenie zmian klimatu. Obecnie wpływ działalności człowieka (przemysłu, transportu czy rolnictwa) na środowisko przynosi widoczne konsekwencje, tym samym zwracając uwagę na konieczność stosowania zasad zrównoważonego rozwoju.

Skutki globalnego ocieplenia

W ciągu ostatnich lat kwestia ocieplenia klimatu stała się poważnym problemem i wyzwaniem dla całego świata – oznacza już nie tylko wyższą temperaturę powietrza. Wśród widocznych skutków globalnego ocieplenia należy wymienić m.in.:

• topnienie naturalnych lądolodów i lodowców,
• wzrost poziomu wód w morzach i ocenach,
• większą częstotliwość i natężenie występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych (np. długotrwałych upałów, gwałtownych opadów i burz, silnych huraganów),
• zaburzenia obiegu wody w przyrodzie (susze i powodzie, w tym powodzie błyskawiczne),
• wydłużenie okresu wegetacyjnego flory,
• stepowienie obszarów porośniętych dotychczas regularną roślinnością oraz wzrost częstotliwości i zasięgu pożarów lasów,
• zmiany zasięgu występowania gatunków flory i fauny, w tym szkodników i wektorów chorób zakaźnych.




Między tymi zjawiskami mogą zachodzić tzw. dodatnie sprzężenia zwrotne, które oznaczają pogłębienie się negatywnych zjawisk klimatycznych w następstwie innych czynników środowiskowych. Jednym z przykładów może być topnienie lodowców, które odsłania ziemię i naraża ją na większe oddziaływanie promieni słonecznych, powodując tym samym podnoszenie się temperatury gleby. To z kolei przyczynia się do jeszcze szybszego zjawiska topnienia lodowców.

Jak zatrzymać globalne ocieplenie?

Powstrzymanie zmian klimatu jest zadaniem kluczowym, którego sukces jest uzależniony nie tylko od decyzji politycznych i gospodarczych, ale również od działania każdego z nas. Najważniejszym działaniem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Dlatego jednym z istotnych elementów jest zmiana kierunku polityki energetycznej – przejście od tradycyjnych paliw kopalnych w kierunku zeroemisyjnych źródeł energii. Decyzje te dotyczą zarówno wielkich koncernów, firm i fabryk, jak i pojedynczych gospodarstw domowych. Wielu Polaków w ostatnim czasie zdecydowało się m.in. na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, produkując za ich pomocą niezbędną energię.

Do indywidualnych działań powinny należeć również sukcesywna wymiana szkodliwych dla klimatu i zdrowia źródeł ciepła (np. pieców opalanych węglem) w domach, ograniczenie zużycia prądu poprzez zasady racjonalnej konsumpcji czy też termomodernizacja budynków.

Ważne jest także budowanie wiedzy i świadomości społecznej nt. zmian klimatu i konsekwencji z nimi związanych. Zadanie to powinny spełniać zarówno podmioty rządowe (np. poprzez kampanie klimatyczne i edukacyjne, takie jak kampania Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nasz Klimat”), jak i przedstawiciele władzy lokalnej, liderzy opinii oraz szkoły.

Tylko od nas zależy tempo zmian klimatu. Warto każdego dnia angażować się w ochronę środowiska naturalnego, które stanowi dobro nas wszystkich.

Więcej informacji na stronie naszklimat.gov.pl.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ