Iga Świątek – polska tenisistka, która przejdzie do historii



Iga Świątek swoją karierę rozpoczęła już w młodym wieku, a pierwszy raz na kort trafiła jako pięciolatka. Iga szybko dostała się do reprezentacji Polski w tenisie do lat 16. Jej karierę możemy obserwować na bieżąco, bo nie słabną słowa zachwytu w kierunku jej osoby. Zwyciężczyni wielu turniejów, finalista i liderka turniejów WTA.

Złoty medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Buenos Aires

Iga Świątek swoją przygodę z tenisem rozpoczęła jeszcze jako młoda dziewczynka i bardzo szybko osiągnęła sukces występując w reprezentacji Polski w tenisie do lat 16. Iga może pochwalić się dużą kolekcją medali i tytułów, a już w 2015 roku zdobyła tytuł mistrzyni Europy w parze z Mają Chwalińską w grze podwójnej. Na kolejny sukces pary nie trzeba było długo czekać, ponieważ już rok później mogły pochwalić się sukcesem w kategorii kadetów. Niedługo później, obie tenisistki zakwalifikowały się do Australian Open, jednak zostały w nim pokonane.

Porażka nie zatrzymała Igi i już w 2018 roku osiągnęła wielki triumf w konkurencji gry podwójnej w finale wielkoszlemowego French Open. Jednak to nie był ostatni sukces Igi w 2018 roku. Iga poświęciła lata przygotowań i wykonała ciężką pracę, aby w tak młodym wieku zdobyć złoty medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Buenos Aires. Medal zdobyła w grze podwójnej w parze z Kają Juvan, a później podjęła decyzję o zakończeniu kariery juniorskiej, aby budować swój ranking #WTA.

Najpierw trzeba upaść, żeby móc wstać, czyli kolejny ogromny sukces Igi

Sezon 2019 rozpoczęła od jej pierwszego turnieju WTA, co ustabilizowało jej pozycje w rankingu i pozwoliło wystartować w Australian Open. Rozegrała kilka meczów wykorzystując wszystkie swoje umiejętności, jednak niejednokrotnie została pokonana. Zawodniczka nie zniechęciła się do dalszego rozwoju, osiągania sukcesów i korzystając z pomocy psycholożki dokończyła sezon ucząc się czerpać radość nie tylko z wygranych, ale także z samej gry w tenisa.

Sezon 2019 zakończyła z powodu kontuzji stopy i postanowiła poświęcić czas na regenerację. Tenisistka powróciła na sezon 2020, jednak nie wszystkie mecze zostały rozegrane tak, jakby chciała. Kilka porażek poprzedziło wielkie osiągnięcie triumfu na French Open. Dotarcie do finału, było na tyle ogromnym osiągnięciem, że sama Iga nie spodziewała się takiego sukcesu. Początkowo nie była wymieniana nawet jako faworytka do wygranej.




10 października 2020 odbył się finał French Open, w którym tenisistka pokonała Sofię Kenin 6:4, 6:1. Dzięki temu, Iga Świątek, została pierwszą w historii Polką, której udało się wygrać wielkoszlemowy turniej seniorski. Sukces ten pozwolił jej na awans w rankingu WTA na 17 miejsce. Iga uważa, że jej sukces był zasługą mentalnego wsparcia, przygotowania fizycznego i pracy całego zespołu. Końcem 2020 roku WTA przyznała Idze dwie, spośród najważniejszych dorocznych nagród: dla ulubionej zawodniczki z punktu widzenia kibiców oraz dla zawodniczki, która w ciągu minionego sezonu uczyniła największy postęp w swoim poziomie gry.

Nie zatrzymuje się, sięgając po kolejne szanse

Iga Świątek wykorzystuje każdy mecz, aby dać z siebie jak najwięcej. Sezon 2021 rozpoczęła od turnieju w Melbourne, następnie był Australian Open i zawody w Adelaide, gdzie w meczu mistrzowskim triumfowała nad Madison Brengle sięgając po tytuł zawodów cyklu WTA Tour.

Tego samego roku wzięła udział w turnieju w Dubaju i Madrycie, gdzie sukcesy mieszały się z porażkami, które nie wpływały negatywnie na zawodniczkę. Madryt przyniósł ze sobą tytuł rangi WTA 1000 i trzeci tytuł zawodów cyklu WTA Tour. Kolejne turnieje przynosiły sukcesy i punkty rankingowe, a ich ilość pozwoliła Idze wystąpić w WTA Finals, jako drugiej Polce w historii.

Rok 2022 przynosi kolejne sukcesy, a nazwisko Igi staje się coraz popularniejsze. Jej kariera jest bardzo dynamiczna i spektakularna, a jej kibice mogą rozpływać się w dumie. Polska zyskała świetną tenisistkę, zaangażowaną, pracowitą z ogromnym talentem. Prawdopodobnie jej kariera będzie się nadal rozwijać, bo zawodniczka wkłada w grę tenisa całe swoje serce i siłę.

Autor artykułu
Autorem artykułu jest Tennis & Country Club Hotel – nowoczesny hotel dla osób aktywnych zlokalizowany pod Krakowem.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ