Kondycja rynku medycyny estetycznej okiem lekarzy. Co czeka nas w kolejnych latach?



W 2021 roku Polacy jeszcze chętniej niż w poprzednich latach odwiedzali gabinety medycyny estetycznej, by zadbać o urodę i zdrowie. Z badania przeprowadzonego przez Laboratoires Vivacy Polska wynika, że niemal 83% ankietowanych lekarzy odnotowało wzrost zainteresowania zabiegami wśród pacjentów. To niemal 50 pp. więcej niż w roku poprzednim (2020: 38% zainteresowania). Najczęściej na zabiegi decydowały się osoby w wieku 31-45 lat, jako główną motywację wskazując chęć uzyskania młodszego wyglądu (74%), poprawę urody (72%) oraz zwiększoną troskę o siebie (54%). Największą popularnością cieszyły się zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej (92%) oraz kwasu hialuronowego (76%). Co to w praktyce oznacza dla rynku medycyny estetycznej? Czy takie same trendy będą nam towarzyszyć w 2022 roku? Odpowiedzi prezentujemy poniżej.

Wśród zabiegów na twarz, cieszących się największym zainteresowaniem pacjentów, znalazły się procedury przeprowadzane z wykorzystaniem toksyny botulinowej (92%) i kwasu hialuronowego (76%), w tym zabiegi mezoterapii (38%), a także zabiegi przy użyciu stymulatorów tkankowych (43%) W przypadku zabiegów na bazie preparatów z kwasem hialuronowym, zanotowano wzrost o niemal 6 pp. w stosunku do roku poprzedniego.

– Obserwujemy stały wzrost zainteresowania zabiegami medycyny estetycznej. Pacjenci, zwłaszcza najmłodsi, często w ramach pierwszego zabiegu decydują się na korekcję ust. Daje on widoczne efekty już po pierwszej iniekcji, a pacjenci często wracają ponownie go wykonać – komentuje Joanna Szendzielorz, prezes zarządu Laboratoires VIVACY Polska, dodając: – Wraz z upływem czasu nasza skóra wymaga dodatkowej uwagi. Pacjenci chcąc zatrzymać naturalne piękno i zdrowo wyglądającą skórę chętnie wybierają zabiegi wolumetrii, wypełniania zmarszczek czy mezoterapii.

Potwierdzają to wyniki ankiety, w których aż 74% pytanych lekarzy wskazało, że dla ich pacjentów głównym motywatorem wizyty w gabinecie jest chęć uzyskania młodszego wyglądu. 72% z nich przyznało, że pacjenci chcą poprawić swoją urodę, a 54% odnotowało, że pacjenci odczuwają zwiększoną potrzebę troski o samych siebie.

W badaniu zaobserwowano również, że zabiegi dot. poprawy kondycji ust to najczęściej wybierany zabieg przez najmłodszą grupę pacjentów (18-30 lat). Z wiekiem zainteresowanie to spada, na rzecz wolumetrii i zabiegu konturowania twarzy. Wypełnieniem zmarszczek pacjenci zaczynają interesować się w wieku 31-45 lat. Zainteresowanie to tylko wzmacnia się wraz z upływem czasu. Najbardziej uniwersalnym zabiegiem wśród wszystkich grup wiekowych jest mezoterapia, zabieg mający na celu poprawę ogólnej kondycji skóry.

– Pacjenci, którzy zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej przychodzą również z obawami. Rolą lekarza jest nie tylko wykonanie zabiegu zgodnie z najwyższymi standardami sztuki lekarskiej, ale również otoczenie ich troską i udzielenie odpowiedzi na wszystkie podnoszone przez pacjentów kwestie – dodaje Joanna Szendzielorz.




Czego obawiają się Polacy? Lekarze wskazali, że wśród obaw najczęściej wskazywanych przez pacjentów był nienaturalny, wręcz przerysowany wygląd (70%) czy ból (49,5%). Dla znacznej części z nich powodem do obaw były również ewentualne powikłania po zabiegu (43%) oraz koszt jego wykonania (45%).

Wśród największych hitów tego roku w zakresie poprawy kondycji i wyglądu ust lekarze zgodnie wskazali, że pacjenci będą dokonywali powiększania ust metodą „na płasko” (63%) i „French Kiss” (55%).

Ankietowani lekarze podkreślali również, że większość pacjentów, by zachować efekty zabiegu, regularnie odwiedza ich gabinety. Ponad 78% z nich przyjmuje pacjentów na wizycie co kilka miesięcy, z kolei prawie 12% z nich robi to zdecydowanie częściej – raz lub kilka razy w miesiącu.

*W odniesieniu do badania Laboratoires Vivacy Polska z roku ubiegłego.

O badaniu 2022:

Badanie własne, zrealizowane w lutym 2022 roku, na próbie 204 lekarzy specjalistów w zakresie medycyny estetycznej w całej Polsce, w tym ponad 38,2% prowadzących swoją praktykę lekarską powyżej 10 lat. Badanie zrealizowane metodą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

O VIVACY:
Laboratoires VIVACY to francuski producent specjalizujący się w rozwoju, produkcji i dystrybucji wyrobów medycznych na bazie kwasu hialuronowego do iniekcji, szeroko stosowanych w obszarze medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej. Od momentu rozpoczęcia działalności Laboratoires VIVACY jest jednym z głównych graczy na rynku medycyny estetycznej na świecie, eksportując swoje technologiczne know-how do ponad 80 krajów.
Portfolio produktów VIVACY obejmuje trzy główne marki: STYLAGE® wypełniacze dermalne, DESIRIAL® żele na bazie kwasu hialuronowego do iniekcji w okolicach intymnych kobiet oraz dermokosmetyki Laboratoires VIVACY. Firma produkuje również wiskoelastyczne wyroby medyczne na bazie kwasu hialuronowego stosowane w chirurgii okulistycznej (I.SPACE®) oraz do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów (KARTILAGE®).
Fabryka Laboratoires Vivacy znajduje się w Archamps (Francja) w dynamicznie rozwijającym się regionie Haute-Savoie, w pobliżu granicy francusko-szwajcarskiej. Fabryka jest od lat prestiżowym ośrodkiem badań i rozwoju, a marki należące do Laboratoires Vivacy synonimem beauté à la française.

Źródło dyskomfortu i wyzwanie estetyczne. Sprawdzone sposoby na trądzik

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale również źródło dyskomfortu, a nawet obniżenia samooceny i zmniejszenia…
CZYTAJ

Składnik, który wspiera foto protekcję-Super-moc kwasu ferulowego

Kwas ferulowy to substancja o wielu właściwościach. Działa antyoksydacyjnie, przeciwdziała objawom starzenia, zwalcza przebarwienia i… pochłania pewien zakres promieni UV,…
CZYTAJ

5 naturalnych sposobów na zdrowe i piękne włosy

Mieć zdrowe i lśniące włosy to marzenie wielu kobiet, niestety nie każda z nas dostała taki prezent od matki natury.…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20% kobiet i 40% mężczyzn nie zdaje sobie z…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków! Niestety leczy się tylko 1/3 z nich. Nadciśnienie…
CZYTAJ

Jak spowolnić wskazówki zegara? Duet: ceramidy i peptydy dla odmłodzenia skóry

Jednym z najważniejszych wyzwań dla skóry o każdej porze roku zdecydowanie jest zapobieganie objawom upływającego czasu. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczowa…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym – ale czy na pewno? Mimo że sytuacja…
CZYTAJ

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20%…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków!…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ