Specjalny Program Wsparcia Medycznego i Zawodowego Grupy LUX MED i Bupa dla uchodźców z Ukrainy



Grupa LUX MED, która jest częścią Bupa, międzynarodowej firmy z obszaru ochrony zdrowia, zainaugurowała specjalny Program Wsparcia Medycznego i Zawodowego dla uchodźców z Ukrainy. Program oparty jest na trzech filarach – pomocy doraźnej, leczeniu szpitalnym i rozwoju zawodowym. Grupa oficjalnie otworzyła też Centrum Medyczne dla Uchodźców, które mieści się w budynku Marriott w centrum Warszawy. Program będzie finansowany przez Bupa, globalnego brytyjskiego ubezpieczyciela, międzynarodową firmę medyczną z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który w Polsce jest właścicielem Grupy LUX MED.

– Już w niespełna po 24 godzinach od ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę podjęliśmy decyzję, że nasze placówki będą dostępne bezpłatnie dla uchodźców potrzebujących pomocy medycznej. Oferujemy usługi wynikające z pilnej potrzeby medycznej, ale także w zakresie niezbędnej kontynuacji leczenia. Nasz zespół jest też w miejscach, w których skupia się większa liczba osób uciekających przed wojną, jak np. w Ptak Warsaw Expo, gdzie przy współpracy z innymi organizacjami i wolontariuszami koordynujemy duży punkt medyczny. Jesteśmy też na Dworcu Centralnym i wielu podobnych miejscach na terenie kraju. Codziennie z naszej pomocy korzysta ponad 1 000 pacjentów, którzy uciekli z Ukrainy – mówi Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED.

– Jesteśmy wstrząśnięci wojną, która ma obecnie miejsce w Ukrainie i robimy co w naszej mocy, aby pomóc uchodźcom w każdy możliwy sposób. Zespół Grupy LUX MED i Bupa od samego początku był gotowy zapewnić osobom uciekającym przed wojną niezbędną pomoc medyczną i włączył się też w inne działania humanitarne. Dziś m.in. otwieramy w ważnym punkcie na mapie Warszawy Centrum Medyczne dla Uchodźców, które jest dowodem naszego stałego zaangażowania w pomoc uchodźcom. Zapewnimy potrzebującym długofalowe wsparcie – mówi Iñaki Ereño, Bupa CEO.

LUX MED w ramach pomocy doraźnej świadczy pomoc w swoich ponad 270 centrach medycznych na terenie całego kraju. Teraz otwiera też Centrum Medyczne dla Uchodźców zlokalizowane na Al. Jerozolimskich 65/67 w Warszawie. Znajdą się w nim m.in. gabinety pediatrii, internistyczne, ginekologiczne, zabiegowe czy opieki psychologicznej. W centrum zatrudnienie znajdzie również personel medyczny z Ukrainy.

W ramach drugiego filaru Grupa LUX MED udziela pomocy w swoich szpitalach. Obecnie jest to 13 placówek, m.in. w Warszawie, Gdańsku czy Toruniu. To właśnie tam pacjenci z Ukrainy mogą kontynuować np. leczenie onkologiczne czy skorzystać ze specjalistycznej pomocy okulistycznej czy ortopedycznej. Przy Szpitalu LUX MED Onkologia w Warszawie na ul. Szamockiej powstał wiodący Oddział Pomocy Doraźnej obsługujący Uchodźców.

Grupa zapewnia też wsparcie zawodowe pracownikom z Ukrainy. Pomaga im w przygotowaniu się do pełnienia roli w polskim systemie ochrony zdrowia zgodnej z kwalifikacjami, kiedy uwarunkowania prawne na to pozwolą. Firma zapewnia dodatkowe szkolenia medyczne, organizuje naukę języka polskiego i pomaga w kwestiach administracyjno-prawnych. Zatrudnienie mogą znaleźć m.in. lekarze, pielęgniarki i pozostały personel medyczny, a także pracownicy administracyjni. Grupa zebrała już kilkaset zgłoszeń rekrutacyjnych, a pierwsi pracownicy znaleźli już zatrudnienie w strukturach firmy. Działania realizowane będą głównie przez Fundację LUX MED im. dr Joanny Perkowicz.




LUX MED tuż po wybuchu wojny na Ukrainie wprowadził na rynek pakiet „Pomoc dla Ukrainy”. Do tej pory skorzystało z niego ponad 21 000 osób, zrealizowaliśmy 37 000 usług. Pomoc jest realizowana we wszystkich placówkach Grupy w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED. Lekarze i ratownicy medyczni LUX MED wspierają działania Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz osób potrzebujących przebywających w bezpośredniej bliskości granicy. LUX MED zapewnia także wsparcie przy relokacji rodzin pracowników z terenu Ukrainy do Polski, zapewniając pomoc finansową i prawną.

Dzięki kontaktom ukraińskich lekarzy pracujących dotychczas w Grupie LUX MED, przy pomocy wyspecjalizowanych instytucji, firma podejmuje starania by przekazywać niezbędne wsparcie materiałowe i sprzętowe dla szpitali prowadzących działania na terenie konfliktu. Grupa przekazała m.in. karetkę z pełnym wyposażeniem od szpitala Swissmed Grupy LUX MED dla Kliniki Uniwersyteckiej we Lwowie.

Więcej o Grupie LUX MED:

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa (od 2013), która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat. Podczas pandemii COVID – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 270 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 13 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 19 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

O Bupa:

Celem Bupa jest pomaganie ludziom w dłuższym, zdrowszym i szczęśliwszym życiu oraz czynienie świata lepszym. Bupa to międzynarodowa firma z branży medycznej obsługująca ponad 38 milionów klientów na całym świecie. Bupa nie ma udziałowców, przez co reinwestuje zyski w zapewnianie większej i lepszej opieki zdrowotnej z korzyścią dla obecnych i przyszłych klientów.
Bupa zatrudnia około 84 000 osób, głównie w Wielkiej Brytanii, Australii, Hiszpanii, Chile, Polsce, Nowej Zelandii, SRA Hongkong, Turcji, Brazylii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie i w Irlandii. Bupa ma również spółki współpracujące w Arabii Saudyjskiej i Indiach. Więcej informacji na www.bupa.com.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ