Jakiego rodzaju defekty można skorygować za pomocą korekcji uszu i jak wygląda sam przebieg zabiegu?Uszy to jedna z tych części naszego ciała, która na co dzień nie zwraca naszej uwagi. Sytuacja zmienia się, gdy pewnego dnia zauważymy, że z jakiegoś powodu uszy te zaczynają się zbyt mocno rzucać w oczy. Mogą być zbyt duże, odstające lub niesymetryczne i nieforemne. Budzi to spory dyskomfort i sprawia, że uszy zaczynają stanowić główne źródło naszych kompleksów rzutujących na niską samoocenę oraz obniżone chęci do kontaktów z innymi ludźmi.

Dodatkowo bardzo często posiadacz lub posiadaczka „nieidealnych” uszu ma wrażenie ciągłej obserwacji przez innych, co jeszcze bardziej potęguje wstyd i stres i może silnie odbić się na psychice. Na szczęście rozwój medycyny i technik plastycznych pozwalają na walkę z różnorodnymi defektami uszu.

Defekty, które można korygować przy pomocy korekcji uszu

Korekta uszu to zabieg mający głównie przeznaczenie estetyczne, a także wpływające na samoocenę pacjenta. Niewielka i stosunkowo mało inwazyjna operacja pozwala na pozbycie się wielu defektów w wyglądzie uszu, tym samym eliminując złożone emocje i poprawiając stan ogólny pacjenta oraz jego pewność siebie. Najpowszechniejsza z wad, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarzy i klinik medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej są wystające małżowiny uszne. W tym przypadku zbyt duży kąt pomiędzy małżowiną uszną a głową sprawia, że uszy nieestetycznie odstają, prowadząc do powstawania frustracji swoim wyglądem. Problem ten najczęściej dotyczy kobiet, które za wszelką cenę wadę tę próbują ukryć pod nieustannie rozpuszczonymi włosami.

Odstające uszy nie są jednak jedynym defektem, który można korygować za pomocą zabiegów skierowanych na małżowiny uszne. Wśród innych wskazań do korekcji możemy wymienić jeszcze szereg innych problemów, które dzielimy na wady wrodzone oraz nabyte.

Wady wrodzone oraz nabyte uszu:

Anotia oraz mikrotia – są to wady natury genetycznej obejmujące całkowity brak ucha lub znaczną deformację niektórych struktur wewnętrznych małżowiny usznej. Jest to dosyć skomplikowana wada, którą eliminuje się poprzez wszczepienie specjalnego implantu wytworzonego najczęściej z kości pobranej z innej części ciała pacjenta.

Guzek Darwina oraz ucho satyra – są to kolejne wady wrodzone. Pierwsza z nich charakteryzuje się wystąpieniem guzka w górnej, tylnej części ucha. Ucho satyra z kolei wyróżnia występowaniem spiczastej końcówki ucha.

Zapadnięcie się małżowiny usznej – jest to kolejna wada genetyczna, która wyróżnia się nieprawidłową strukturą małżowiny usznej, z powodu której ucho zawija się do wewnątrz lub na zewnątrz.

Ucho zapaśnika – ten defekt jest już wada nabytą, bardzo często spotykana u sportowców uprawiających takie sporty kontaktowe jak MMA czy boks. Wada ta powstaje poprzez mechaniczne uszkodzenie ucha podczas treningu, czego efektem jest zmiana kształtu małżowiny na przypominający kalafior.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących tego rodzaju zabiegu, odwiedź stronę https://derm-estetyka.pl/korekta-uszu-gdansk.html – treści tam się znajdujące, z pewnością rozwieją wszystkie twoje wątpliwości i dadzą odpowiedź na nurtujące pytania.
Odstawanie uszu u dzieci

Jak już wiemy, odstawanie uszu może być wadą wrodzoną lub nabytą. Z tego powodu może występować nawet u noworodków. Przyczyny możemy szukać wtedy w nieprawidłowym ułożeniu dziecka w łonie matki lub zmianami zachodzącymi w trakcie rozwoju płodowego. Często zdarza się, że ucho samoistnie powraca do odpowiedniej pozycji. Ważne jest, by stało się to do osiągnięcia przez malucha 6 roku życia. Do tego czasu małżowiny uszne nieustannie rosną i się zmieniają. Z tego powodu u młodszych dzieci nie powinno się nawet rozważać żadnych korekcji. Bardzo ważne jest również to, by wiedzieć, że zmuszanie dziecka do noszenia opasek i innych nakryć głowy nie zniweluje problemu, a jedyne co może przynieść to uczucie dyskomfortu u małego pacjenta.

Kto jest odpowiednim kandydatem do zabiegu korekcji uszu?

Z uwagi na fakt, iż korekta uszu jest zabiegiem czysto estetycznym, nie ma ona wskazań zdrowotnych. Decyzja o podjęciu się tego zabiegu powinna być osobistym zdaniem pacjenta, pojętym świadomie i samodzielnie. Najlepszy czas na wykonywanie korekty uszu, to według lekarzy wiek zaraz po skończeniu przez pacjenta 6 roku życia, kiedy to całe nasze ciało jest bardzo plastyczne i szybciej się regeneruje.

Oczywiście nie ma przeciwwskazań, by zabiegowi poddawane były osoby dorosłe. W klinice Derm-Estetyka Medycyna Estetyczna, znajdującej się na ul. Stefana Batorego 7/35, 81-366 Gdynia (Tel: 500 430 484), zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego istotne jest, by dziecko było świadome przebiegu operacji i współpracowało z lekarzem.

Jak przebiega korekcja uszu?

Zabieg korekty uszu nie jest inwazyjny, jednak jak w przypadku każdej tego typu procedury, warto zadbać o odpowiedni dobór profesjonalnej placówki. Dla osób z Trójmiasta i okolic takim miejscem będzie gabinet chirurgii plastycznej Derm – Estetyka w Gdyni. Oferuje on wysokiej jakości usługi, nowoczesny sprzęt oraz wyspecjalizowaną kadrę lekarską.

Sam zabieg otoplastyki, czyli korekty uszu nie jest skomplikowany i trwa około godziny. Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia tuż za uchem, w celu dostania się do chrząstki. Istotą dalszego postępowania jest odpowiednie jej wymodelowanie lub rekonstrukcja, by nadać jej pożądany kształt oraz stopień nachylenia względem głowy. Następnie rana zaszywana jest niezwykle cienkimi szwami.

Nie należy również zapominać, że przed każdym zabiegiem tego typu konieczna jest konsultacja lekarska, która polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz zleceniu wykonania takich badań jak morfologia krwi, układ krzepnięcia czy też anty-HCV i anty-HBs.

Rekonwalescencja po zabiegu

Szwy założone w trakcie zabiegu zdejmuje się po około 7 – 14 dniach od zabiegu. Dodatkowo przez 2 dni konieczne jest noszenie opatrunku wykonanego z opaski elastycznej, który gwarantuje odpowiednią pozycję uszom oraz zapobiega ich drażnieniu w trakcie snu. Po upływie tego czasu opatrunek można zamienić na małą opaskę elastyczną i małe opatrunki zakładane jedynie na tylną powierzchnię uszu.

Należy również pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu otoplastyki okolica operowana może być obolała, obrzęknięta oraz zasiniona. Objawy te mijają zazwyczaj w przeciągu tygodnia i można je łagodzić ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi. Z uwagi na małą inwazyjność zabiegu nie ma potrzeby rehabilitacji oraz dłuższej rekonwalescencji. Jedyne, o co trzeba zadbać, to unikanie intensywnego wysiłku fizycznego oraz pływania w basenie przez okres około miesiąca po zabiegu.

Źródło dyskomfortu i wyzwanie estetyczne. Sprawdzone sposoby na trądzik

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale również źródło dyskomfortu, a nawet obniżenia samooceny i zmniejszenia…
CZYTAJ

Składnik, który wspiera foto protekcję-Super-moc kwasu ferulowego

Kwas ferulowy to substancja o wielu właściwościach. Działa antyoksydacyjnie, przeciwdziała objawom starzenia, zwalcza przebarwienia i… pochłania pewien zakres promieni UV,…
CZYTAJ

5 naturalnych sposobów na zdrowe i piękne włosy

Mieć zdrowe i lśniące włosy to marzenie wielu kobiet, niestety nie każda z nas dostała taki prezent od matki natury.…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20% kobiet i 40% mężczyzn nie zdaje sobie z…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków! Niestety leczy się tylko 1/3 z nich. Nadciśnienie…
CZYTAJ

Jak spowolnić wskazówki zegara? Duet: ceramidy i peptydy dla odmłodzenia skóry

Jednym z najważniejszych wyzwań dla skóry o każdej porze roku zdecydowanie jest zapobieganie objawom upływającego czasu. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczowa…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym – ale czy na pewno? Mimo że sytuacja…
CZYTAJ

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20%…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków!…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ