To alergia czy COVID-19?



Objawy zakażenia wariantem Omikron mogą być mylone z alergią wziewną. Katar, ból zatok, łzawiące oczy to symptomy charakterystyczne dla obu przypadłości. Jak rozróżnić alergię od COVID-19? Radzi alergolog.

Dominujący aktualnie wariant Omikron wywołuje łagodniejsze dolegliwości niż poprzednie wersje koronawirusa SARS-CoV2. Najczęściej powoduje katar, zmęczenie, ból gardła, ból głowy i kichanie, czyli dokładnie te objawy, na które skarżą się też alergicy. Osoby uczulone na pyłki roślin mogą także narzekać na poranne uciążliwości: zalegającą wydzielinę, a nawet kaszel. Ten zestaw dolegliwości może również oznaczać infekcję wirusową. Jak więc rozróżnić alergię od COVID-19?

Jeśli dodatkowo występuje ból mięśni i gorączka to pacjent raczej może być pewny, że nie jest to „tylko alergia”. – Rzeczywiście wariant Omikron może być mylony z alergią, szczególnie teraz, gdy wchodzimy w szczyt sezonu alergicznego, a jednocześnie utrzymuje się dość wysoki stopień zachorowań na COVID-19 – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii edukacyjnej

„Otwórz oczy na alergię”.

Istnieje sposób na skuteczną diagnozę: – Z pewnością podstawą powinny być testy na COVID-19, nawet te podstawowe, antygenowe, dostępne w aptekach i drogeriach do użytku domowego, choć wyższą skuteczność wykazują testy PCR – informuje ekspertka. – W przypadku wyniku negatywnego warto wybrać się do lekarza POZ w celu dalszej diagnostyki. Jeśli lekarz rodzinny będzie podejrzewać alergię, skieruje do specjalisty.

Gdy pacjent trafi do alergologa, lekarz dokona diagnozy na podstawie wywiadu, objawów i badania fizykalnego – oceni m.in. czy występuje obrzęk błon śluzowych w obrębie jamy nosowo-gardłowej. Powinien również sprawdzić spojówki – gdy te również wykazują cechy stanu zapalnego, a pacjent skarży się na łzawienie, świąd oczu i uczucie piasku pod powiekami, to już prawie pewne, że to alergia.




Alergia? Ale jak to?

Wielu dorosłych Polaków nie przyjmuje do wiadomości, że może nagle zacząć zmagać się z alergią. A to niestety możliwe i – co gorsza – coraz bardziej prawdopodobne. – Rzeczywiście wielokrotnie w gabinecie pacjenci po usłyszeniu diagnozy dziwią się i nie wierzą, że np. w podeszłym wieku mogą stać się alergikami – potwierdza ekspertka kampanii edukacyjnej „Otwórz oczy na alergię”.

Dlaczego tak się dzieje? Na wystąpienie alergii składają się czynniki wrodzone oraz środowiskowe. W ostatnich latach dużo większą uwagę zwraca się na warunki życia i ich wpływ na wystąpienie alergii. Zgodnie z tymi hipotezami większe ryzyko rozwinięcia alergii występuje u mieszkańców krajów rozwiniętych, osób mających mniejszą styczność ze środowiskiem naturalnym, czyli chociażby mieszkańców dużych polskich miast.

Okazuje się, że nie bez znaczenia jest też codzienna dieta i higieniczny tryb życia. Ryzyko wystąpienia alergii jest większa u tych osób, u których przeważa spożywanie produktów wysoce przetworzonych, a brak jest potraw na bazie produktów poddanych procesom fermentacji, zapewniających właściwą florę bakteryjną. – Czynnikiem ryzyka rozwoju alergii jest też częste stosowanie antybiotyków, zwłaszcza
w okresie dzieciństwa, gdy flora bakteryjna dopiero się formuje. Do czynników uwarunkowanych genetycznie zaliczamy choroby alergiczne występujące w najbliższej spokrewnionej rodzinie –
tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont.

Jak łagodzić dolegliwości alergiczne?

Sukces w walce z alergią uwarunkowany jest kilkoma kluczowymi czynnikami. Jeśli alergia jest potwierdzona, to dorośli pacjenci niezależnie od wieku otrzymają te same zalecenia: leki przeciwhistaminowe miejscowe i doustne, glikokortykosteroidy donosowe, a przy objawach oskrzelowych również wziewne. Jeśli objawy zaczną się niespodziewanie i na wizytę u alergologa musimy poczekać, to warto skorzystać z leków i preparatów dostępnych w aptece bez recepty np. ze sprayów donosowych na bazie soli morskiej, które rozrzedzą wydzielinę i pomogą oczyścić nos.

Łagodząc objawy alergii nie należy zapominać o narządzie wzroku – ulgę podrażnionym oczom przyniosą krople. Najlepiej wybierać te z kwasem hialuronowym i ektoiną (np. EKTIN), które nawilżają oko, wypłukują alergeny, a dodatkowo, za sprawą ektoiny – tworzą niewidzialną tarczę na oku, chroniącą przed wnikaniem czynników drażniących.

Po ustąpieniu objawów, warto wrócić do alergologa, by rozpocząć pogłębioną diagnostykę.


dr n. med. Marta Kołacińska-Flont

Wyrób medyczny EKTIN to innowacyjne krople do oczu stworzone z myślą o alergikach. Pomagają zapobiegać objawom uczulenia i wspomagają leczenie alergicznego zapalenia spojówek. Krople zawierają unikatową substancję: Ectoin® oraz kwas hialuronowy. Ectoin® to naturalna cząsteczka, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Wspólnie z kwasem hialuronowym tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów. Dzięki bezpiecznemu składowi bez konserwantów oraz naturalnym substancjom aktywnym, EKTIN może być stosowany u kobiet w ciąży, małych dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami.

Krople chronią oko przed szkodliwym wpływem alergenów, a także wspierają proces regeneracji podrażnionej i wrażliwej spojówki. Przynoszą natychmiastową ulgę swędzącym, podrażnionym, suchym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom. Preparat dostępny bez recepty.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ