Wiosny jeszcze nie widać, ale alergicy już czują, że nadchodzi!



Choć jeszcze wiele osób nosi zimowe kurtki i czapki, a niskie temperatury nadal są normą, to wielu alergików już musi sobie radzić z uciążliwymi objawami sezonowych alergii wziewnych. Problemy alergików zaczynają się na długo przed pojawieniem się zielonych listków na drzewach. – W tym roku pierwsi pacjenci trafili do nas w połowie lutego – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalistka alergologii, ekspertka kampanii edukacyjnej „Otwórz oczy na alergię”.

Wodnisty katar, swędzące oczy czy uporczywe kichanie to najpopularniejsze objawy alergii wziewnych, czyli na pyłki roślin czy zarodniki grzybów mikroskopowych.

Co roku najwcześniej zaczynają cierpieć pacjenci uczuleni na olchę i leszczynę. – Olcha zaczyna pylenie w zależności od temperatury i nasłonecznienia. Był rok, gdy w grudniu było znacząco powyżej zera i wówczas pierwsze osoby z objawami alergii trafiały do nas jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia informuje dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalistka alergologii, ekspertka kampanii edukacyjnej „Otwórz oczy na alergię”.

Wcześnie objawy alergii mogą obserwować u siebie osoby uczulone na brzozę – choć ta pyli dopiero w kwietniu, to budowa pyłków olchy, leszczyny i brzozy jest do siebie bardzo zbliżona, działają tu podobne mechanizmy, więc również ta grupa alergików może narzekać na wodnisty katar, uporczywe kichanie, zatkany nos oraz łzawienie i pieczenie oczu. Jak podkreślają pacjenci, w tym roku objawy są wyjątkowo uciążliwe. Eksperci tłumaczą to stosunkowo łagodną i krótką zimą.

Jak pomóc alergikom?

Najwięcej osób zgłasza się do lekarzy alergologów wraz z pojawieniem się uciążliwych objawów alergii. Wówczas eksperci mają ograniczone możliwości diagnostyczne: – Testy skórne są najbardziej czułym narzędziem wykrywania alergii wziewnej, ale ze względów bezpieczeństwa z zasady wykonuje się je w okresie wyciszenia objawów. W przypadku uczulenia na pyłki drzew i traw najlepiej wykonać je na przełomie jesieni i zimy, kiedy drzewa i trawy nie pylą, a w powietrzu znajduje się mało alergenów. Dodatkowo, gdy pacjent przyjmuje leki przeciwhistaminowe, wynik testów będzie niemiarodajny, a często nie ma możliwości ich odstawienia – wyjaśnia alergolog.

Gdy pacjent zmaga się z objawami alergii, stosuje się leczenie objawowe – podstawą są glikokortykosteroidy miejscowe w postaci sprayu donosowego oraz wspomniane wcześniej leki przeciwhistaminowe. Dodatkowo warto szukać prostych i skutecznych rozwiązań: na rynku dostępne są wyroby medyczne, które łagodzą objawy alergii. Oczy potrzebują ochrony przed atakiem alergenów i tu z pomocą idzie ektoina – naturalna i bezpieczna substancja, która nawilża powierzchnie błon komórkowych oraz zmniejsza stan zapalny. Stosując krople do oczu z ektoiną i dodatkiem kwasu hialuronowego (np. EKTIN), stabilizuje się naturalny film łzowy na dwa sposoby: kwas hialuronowy korzystnie wpływa na jego fazę wodną, a ektoina wzmacnia warstwę lipidową. Ten podwójny sposób działania chroni oko przed szkodliwym wpływem alergenów i innych czynników zewnętrznych. Krople są dostępne bez recepty i warto zacząć je stosować jeszcze przed pojawieniem się dolegliwości alergicznych, ale są równie skuteczne, gdy zaaplikuje się je w trakcie wystąpienia łzawienia, podrażnienia i pieczenia narządu wzroku.




Czy to alergia?

Wiele osób jest zaskoczonych, że objawy przypominające przeziębienie to jednak alergia. – Pacjenci powołują się na fakt, że przecież nigdy nie mieli na nic alergii, więc skąd nagle taka przypadłość. Niestety, alergia to choroba cywilizacyjna, wpływ na jej rozwój mają m.in. czynniki środowiskowe, a to oznacza, że alergików będzie przybywać we wszystkich grupach wiekowych – ostrzega dr Marta Kołacińska-Flont, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”.

Jak rozpoznać u siebie objawy alergiczne?
Z pewnością należą do nich: wodnisty katar, salwy kichania, a także łzawiące, piekące oczy. Katar i kichanie nie są powiązane z gorączką i ogólnym osłabieniem organizmu, typowym dla infekcji wirusowych. Z kolei w przypadku oczu, objawem swoistym dla alergii jest świąd i łzawienie – to odróżnia alergiczne zapalenie spojówek od np. zespołu suchego oka, gdzie charakterystyczne jest również zaczerwienienie i uczucie piasku pod powiekami, ale oczy nie swędzą.

Z objawami alergii warto zwrócić się do specjalisty (potrzebne jest skierowanie od lekarza POZ), a także korzystać z dostępnych rozwiązań, gdyż sezon alergii wziewnych trwa długo, nawet do końca września. Nie ma więc powodów, by skazywać się na dyskomfort przez długie miesiące.


dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalistka alergologii, ekspertka kampanii edukacyjnej „Otwórz oczy na alergię”


Wyrób medyczny EKTIN to innowacyjne krople do oczu stworzone z myślą o alergikach. Pomagają zapobiegać objawom uczulenia i wspomagają leczenie alergicznego zapalenia spojówek. Krople zawierają unikatową substancję: Ectoin® oraz kwas hialuronowy. Ectoin® to naturalna cząsteczka, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Wspólnie z kwasem hialuronowym tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów. Dzięki bezpiecznemu składowi bez konserwantów oraz naturalnym substancjom aktywnym, EKTIN może być stosowany u kobiet w ciąży, małych dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami.

Krople chronią oko przed szkodliwym wpływem alergenów, a także wspierają proces regeneracji podrażnionej i wrażliwej spojówki. Przynoszą natychmiastową ulgę swędzącym, podrażnionym, suchym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom. Preparat dostępny bez recepty.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ