Rezonans całego ciała



Czy wiesz, że pierwsze badania rezonansem magnetycznym w Polsce wykonano dopiero w 1991 roku? Choć od tego momentu minęło nieco ponad 30 lat, ta metoda badania na stałe zagościła w nowoczesnej medycynie. Nic w tym bynajmniej dziwnego, w końcu rezonans magnetyczny uważany jest za jedną z najdokładniejszych metod obrazowania ludzkiego ciała. Wykorzystuje się go obecnie w niemal każdej dziedzinie medycyny, gdyż znacznie ułatwia diagnostykę i monitorowanie licznych schorzeń. W poniższym artykule omawiamy szerzej temat rezonansu całego ciała.

Rezonans całego ciała – dlaczego warto wykonać to badanie?

Badanie rezonansem magnetycznym zwykle wykonywane jest w obrębie określonej części ciała, co pozwala na uzyskanie maksymalnej rozdzielczości. Możliwe jest jednak zbadanie tą metodą całego ciała i uzyskanie około 2 tysięcy wysokiej rozdzielczości skanów. Kiedy warto sięgnąć po to rozwiązanie?

Głównym celem rezonansu magnetycznego całego ciała jest wykrycie zmian w obrębie narządów miąższowych, układu naczyniowego, a także układu kostno-mięśniowego. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj diagnostyka zmian nowotworowych i ewentualnych przerzutów, ponieważ ich lokalizacja często jest nieznana.

Warto jednak podkreślić, że rezonans całego ciała znajduje zastosowanie w diagnostyce ponad 300 schorzeń. Za pomocą tego badania można wykryć nawet wczesne zmiany zachodzące w takich chorobach jak:

• stwardnienie rozsiane;
• kamica nerkowa;
• endometrioza;
• tętniaki mózgu;
• zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Należy zaznaczyć, że rezonans magnetyczny całego ciała jest badaniem przeglądowym.

Zmiany wykryte podczas badania MRI całego ciała wymagają potwierdzenia
w dodatkowych, bardziej szczegółowych badaniach diagnostycznych takich jak: USG, TK czy MRI konkretnej partii ciała.




Co warto wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym całego ciała?

Rezonans magnetyczny całego ciała nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Należy jednak pamiętać, aby przed badaniem zdjąć z ciała wszelkie metalowe przedmioty, takie jak biżuteria czy zegarek.

Choć badanie rezonansem magnetycznym jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Badania tego nie powinny wykonywać osoby, które:

• posiadają wszczepiony rozrusznik serca;
• posiadają implanty ślimakowe starej generacji;
• posiadają w ciele kawałki lub drobinki metali;
• korzystają z pompy insulinowej;
• posiadają tatuaże wykonane barwnikami zawierającymi drobinki metalu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto wcześniej skonsultować zaplanowane badanie ze specjalistą radiologiem.

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ