Dzieci na Ukrainie pilnie potrzebują pomocy, apeluje UNICEF Polska



Działania wojenne na Ukrainie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia 7,5 mln dzieci w tym kraju. UNICEF od ośmiu lat działa na terenie wschodniej Ukrainy. Obecne wsparcie obejmuje transport czystej wody oraz pomoc medyczną, higieniczną i edukacyjną dla poszkodowanej społeczności.

W ciągu ostatnich kilku dni potrzeby dzieci i rodzin dramatycznie wzrosły. Ataki w Kijowie wywołały panikę wśród ludności – przerażone rodziny przenoszą się wraz z dziećmi do metra i schronów. Ewakuacja rozpoczęła się w Doniecku i trwa w obwodzie ługańskim. Potrzeby są ogromne i cały czas rosną. Niezbędne są produkty higieniczne, ręczniki, koce, paliwo czy apteczki pierwszej pomocy.

Pracownicy UNICEF są obecni w pięciu lokalizacjach. Mobilne zespoły organizacji zapewniają wsparcie psychologiczne dzieciom, które ucierpiały na skutek traumy, lęku i niepewności. Zespoły te reagują m.in. na przypadki przemocy, nadużyć, rozdzielenia z rodziną czy wykorzystania seksualnego.

UNICEF apeluje do stron konfliktu o nieustanną ochronę wszystkich dzieci oraz umożliwienie organizacjom humanitarnym bezpiecznego i szybkiego dotarcia do potrzebujących dzieci, gdziekolwiek się znajdują. Organizacja wzywa wszystkie strony do powstrzymania się od niszczenia podstawowej infrastruktury, w tym wodociągów, placówek ochrony zdrowia i szkół. Otrzymujemy liczne doniesienia o poważnych niedoborach wody i szybko rosnącej liczbie próśb o pomoc psychologiczną.






W nadchodzących dniach będziemy współpracować z UNHCR i innymi agencjami ONZ nad planem działania dla krajów sąsiadujących. Aktywowaliśmy również tzw. Blue Dots, czyli punkty wsparcia dla dziecka i rodziny. Z tego mechanizmu korzystaliśmy już podczas kryzysu uchodźczego i migracyjnego w Europie w latach 2015-2016, zapewniając podstawową pomoc przemieszczającym się dzieciom i rodzinom. Liczymy na wspólne wysiłki całej rodziny ONZ, aby razem odpowiedzieć na tę sytuację
, powiedziała Afshan Khan, Regionalna Dyrektor UNICEF ds. Europy i Azji Środkowej.

UNICEF apeluje o 66,4 mln dolarów, aby zapewnić dostęp do czystej wody, urządzeń sanitarnych, szczepień, opieki zdrowotnej, edukacji, wsparcia psychologicznego oraz finansowego dla 7,5 mln dzieci na Ukrainie.

Pomóc można wspierając zbiórkę funduszy uruchomioną przez UNICEF Polska na stronie: unicef.pl/ukraina.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ