Blizny – pamiątka na całe życie. Czy można je usunąć bez skalpela?



Blizny opowiadają historię każdego z nas. Te po cięciu cesarskim, wypadku, mastektomii, trądziku młodzieńczym, oparzeniach są dowodem ogromnej siły. Mimo że ich powstawanie jest naturalnym etapem gojenia się ran, to wiele osób, zwłaszcza kobiet odczuwa z tego powodu dyskomfort psychiczny i skrępowanie. W jaki sposób pozbyć się blizn? Czy jest to możliwe w sposób nieinwazyjny?

Wszyscy mamy blizny. To jeden z najczęściej spotykanych defektów skórnych. Niektóre powstały w wyniku wypadku, inne zrobiliśmy sobie sami. Blizny, które ochroniły nasze życie i te, które dały nowe życie. Cięcie cesarskie, operacje, mastektomię, trądzik młodzieńczy lub dojrzały, ślady po ospie – opowiadają nasze historie, są symbolem tego co doświadczyliśmy i co jest już dawno za nami. A przynajmniej powinno…

Dla wielu blizny lub zrosty to powód dyskomfortu, lęków czy wstydu. Szacuje się, że co roku na świecie około 100 milionów ludzi nabywa blizny tylko w wyniku planowanych zabiegach chirurgicznych (z całą pewnością liczby te aktualnie są dużo większe – co związane jest z ogromnym rozwojem rynku usług “beauty”, ilością operacji plastycznych, jak również liczbą wykonywanych cięć cesarskich.

Blizny a brak pewność siebie

W raporcie opracowanym przez organizację British Skin Foundation ponad 72 proc. respondentów z widocznymi bliznami przyznało, że wpływają one na ich pewność siebie. Podobnie jest w przypadku większości pacjentów po mastektomii. Udowodniono również, że blizny na twarzy wpływają na funkcjonowanie społeczne, wywołując niepokój i nieśmiałość, kompleksy i traumy. Szacuje się, że od 30 do nawet 90% pacjentów skarży się na różnego rodzaju problemy związane z nieprawidłowym gojeniem blizn.

“Nasza samoocena kształtuje się najsilniej w pierwszych latach życia. W licznych badaniach naukowych wyodrębniono kilka czynników, które wpływają na taki a nie inny obraz siebie. Co ciekawe, u chłopców najważniejsze były sprawność fizyczna i umiejętności szkolne, natomiast u dziewcząt ważniejszym czynnikiem był wygląd fizyczny. Niestety więc pokazuje to, że społeczne oczekiwania wobec kobiet mocno powiązane są z ich powierzchownością. Wystarczy przyjrzeć się również wzorcom przekazywanym w bajkach i opowiadaniach – księżniczki i pozytywne bohaterki często opisywane są jako piękne, brzydkie są natomiast złe macochy i inne negatywne postacie. Dlatego taki wzorzec przekazywany międzypokoleniowo bardzo mocno wpływa na podświadomość dziewczynek a potem kobiet. Wiele z nich patrząc w lustro nie widzi pięknego uśmiechu czy ładnych oczu ale przede wszystkim bliznę, znamię czy nierówności cery i co gorsza od tego co taka kobieta w tym odbiciu zobaczy zależeć będzie to co pomyśli o sobie. Czy postrzegać się będzie jako wartościową, godną miłości, szacunku wspaniałą osobę, czy kogoś kto jest niewystarczający, niewłaściwy i nie wiele wart. Problem polega bowiem na tym, że często takie właśnie przekonania na swój temat się u kobiet pojawiają i ten nadmierny krytycyzm wobec swojego wyglądu przekłada się na problem z akceptacją siebie jako osoby, z dawaniem sobie prawa do dobrych rzeczy, z walką o siebie, w wielu codziennych drobnych sytuacjach” – tłumaczy Joanna Węglarz, ceniona psycholożka i specjalistka psychologii klinicznej, wykładowczyni akademicka i terapeutka EMDR ze Studia Psychologicznego, współautorka książki „Czas relacji, czyli wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci”.

Blizna różni się od zdrowej skóry nie tylko wyglądem. Jest tkanką bardzo bogatą we włókna kolagenowe, z niską zawartością włókien elastynowych. Charakterystyczne jest też to, że w bliźnie nie ma gruczołów potowych. Świeża blizna jest bogato unaczyniona, dlatego początkowo przybiera lekko różowy odcień, następnie ulega przebudowie, osiągając po wielu miesiącach swój ostateczny kształt i kolor zbliżony do koloru skóry, często wyróżnia się sino białym kolorem.




Na szczęście zdecydowaną większość blizn, niezależnie od rodzaju, wielkości i umiejscowienia – można skutecznie leczyć, zastępując zbliznowaconą tkankę nową, nieuszkodzoną skórą. Dynamiczny rozwój kosmetologii pozwala już nie tylko łączyć procedury i zabiegi znane od lata, ale również sięgać do świata medycyny klinicznej i łączyć technologie hi-tech, aby w nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny sposób osiągać efekty, o jakich nam się nawet nie śniło. Takie podejście przyświecało Gabrieli Szynaka przy tworzeniu autorskich zabiegów na ciało w Clinic Palace w Pałacu Mortęgi polegających na jednoczesnym zastosowaniu technologii Indiba Deep Care i Embody.

“Terapia INDIBA którą proponujemy w Clinic Palace powstała wskutek połączenia zalet nowoczesnej fizykoterapii oraz skuteczności współczesnej terapii manualnej. Wykorzystywana jest w fizjoterapii, terapii mięśni dna miednicy, regeneracji sportowej oraz medycynie estetycznej. Działanie terapii polega na zwiększeniu wymiany jonowej i poprawie funkcjonowania błony komórkowej, dzięki czemu znacznie przyspiesza naturalne procesy gojenia i regeneracji tkanek, wydobywa z nich 100% możliwości! Innowacyjny system działa na wybrane grupy białek i poprawia ich metabolizm poprzez stymulację jądra komórkowego. Taka „ulepszona” komórka wydala toksyny i produkty przemiany materii znacznie szybciej niż w standardowych warunkach. Dodatkowo pobiera bardzo dużą ilość tlenu. W wyniku przyspieszenia procesów na poziomie komórkowym, przyspieszone są procesy regeneracyjne całych tkanek objętych terapią” – opowiada Gabriela Szynaka, właścicielka Clinic Palace.

Zastosowany zakres częstotliwości fali radiowej pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów w usuwaniu blizn, w modelowaniu sylwetki, niwelowania “pomarańczowej skórki”, redukcji drugiego podbródka, ujędrnianiu skóry twarzy, szyi, dekoltu i ciała. Przełomem w technologii Indiba jest możliwość bezpiecznego wykonania zabiegu na grupach pacjentów dotąd wykluczonych. W większości dostępnych na rynku zabiegów i technologii przeciwwskazaniem do ich wykonania są choroby onkologiczne oraz choroby autoimmunologiczne – te ograniczenia nie dotyczą technologii Indiba! Jak przekonuje właścicielka Clinic Palace efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Gabriela Szynaka / Clinic Palace w Pałacu Mortęgi

Współtwórca Aesthetic Studio Szafarnia, doświadczony menadżer i absolwent Psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zafascynowana filozofią slow-life i holistycznym podejściu do zdrowia, skuteczna w dążeniu do osiągnięcia wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia.

Wszystkie zmiany zaczynają się w głowie i to zdrowie psychiczne pozwala na pełną akceptację siebie, dlatego postanowiła stworzyć miejsce, w którym poprzez niebanalne i niestandardowe podejście, przy wykorzystaniu najnowocześniej klasy sprzętu i jego technologii umożliwią wejście w proces zmiany i wzbudzając procesy ozdrowienne każdego organizmu. Zaczynając od ciała i kończąc na głowie. Piękno pochodzi z wnętrza.

Clinic Palace jest miejscem, w którym indywidualnie i holistyczne tworzone terapie, zapobiegają i likwidują problemy skóry w sposób nieinwazyjny, bez skalpela.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ