Blizny – pamiątka na całe życie. Czy można je usunąć bez skalpela?



Blizny opowiadają historię każdego z nas. Te po cięciu cesarskim, wypadku, mastektomii, trądziku młodzieńczym, oparzeniach są dowodem ogromnej siły. Mimo że ich powstawanie jest naturalnym etapem gojenia się ran, to wiele osób, zwłaszcza kobiet odczuwa z tego powodu dyskomfort psychiczny i skrępowanie. W jaki sposób pozbyć się blizn? Czy jest to możliwe w sposób nieinwazyjny?

Wszyscy mamy blizny. To jeden z najczęściej spotykanych defektów skórnych. Niektóre powstały w wyniku wypadku, inne zrobiliśmy sobie sami. Blizny, które ochroniły nasze życie i te, które dały nowe życie. Cięcie cesarskie, operacje, mastektomię, trądzik młodzieńczy lub dojrzały, ślady po ospie – opowiadają nasze historie, są symbolem tego co doświadczyliśmy i co jest już dawno za nami. A przynajmniej powinno…

Dla wielu blizny lub zrosty to powód dyskomfortu, lęków czy wstydu. Szacuje się, że co roku na świecie około 100 milionów ludzi nabywa blizny tylko w wyniku planowanych zabiegach chirurgicznych (z całą pewnością liczby te aktualnie są dużo większe – co związane jest z ogromnym rozwojem rynku usług “beauty”, ilością operacji plastycznych, jak również liczbą wykonywanych cięć cesarskich.

Blizny a brak pewność siebie

W raporcie opracowanym przez organizację British Skin Foundation ponad 72 proc. respondentów z widocznymi bliznami przyznało, że wpływają one na ich pewność siebie. Podobnie jest w przypadku większości pacjentów po mastektomii. Udowodniono również, że blizny na twarzy wpływają na funkcjonowanie społeczne, wywołując niepokój i nieśmiałość, kompleksy i traumy. Szacuje się, że od 30 do nawet 90% pacjentów skarży się na różnego rodzaju problemy związane z nieprawidłowym gojeniem blizn.

“Nasza samoocena kształtuje się najsilniej w pierwszych latach życia. W licznych badaniach naukowych wyodrębniono kilka czynników, które wpływają na taki a nie inny obraz siebie. Co ciekawe, u chłopców najważniejsze były sprawność fizyczna i umiejętności szkolne, natomiast u dziewcząt ważniejszym czynnikiem był wygląd fizyczny. Niestety więc pokazuje to, że społeczne oczekiwania wobec kobiet mocno powiązane są z ich powierzchownością. Wystarczy przyjrzeć się również wzorcom przekazywanym w bajkach i opowiadaniach – księżniczki i pozytywne bohaterki często opisywane są jako piękne, brzydkie są natomiast złe macochy i inne negatywne postacie. Dlatego taki wzorzec przekazywany międzypokoleniowo bardzo mocno wpływa na podświadomość dziewczynek a potem kobiet. Wiele z nich patrząc w lustro nie widzi pięknego uśmiechu czy ładnych oczu ale przede wszystkim bliznę, znamię czy nierówności cery i co gorsza od tego co taka kobieta w tym odbiciu zobaczy zależeć będzie to co pomyśli o sobie. Czy postrzegać się będzie jako wartościową, godną miłości, szacunku wspaniałą osobę, czy kogoś kto jest niewystarczający, niewłaściwy i nie wiele wart. Problem polega bowiem na tym, że często takie właśnie przekonania na swój temat się u kobiet pojawiają i ten nadmierny krytycyzm wobec swojego wyglądu przekłada się na problem z akceptacją siebie jako osoby, z dawaniem sobie prawa do dobrych rzeczy, z walką o siebie, w wielu codziennych drobnych sytuacjach” – tłumaczy Joanna Węglarz, ceniona psycholożka i specjalistka psychologii klinicznej, wykładowczyni akademicka i terapeutka EMDR ze Studia Psychologicznego, współautorka książki „Czas relacji, czyli wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci”.

Blizna różni się od zdrowej skóry nie tylko wyglądem. Jest tkanką bardzo bogatą we włókna kolagenowe, z niską zawartością włókien elastynowych. Charakterystyczne jest też to, że w bliźnie nie ma gruczołów potowych. Świeża blizna jest bogato unaczyniona, dlatego początkowo przybiera lekko różowy odcień, następnie ulega przebudowie, osiągając po wielu miesiącach swój ostateczny kształt i kolor zbliżony do koloru skóry, często wyróżnia się sino białym kolorem.




Na szczęście zdecydowaną większość blizn, niezależnie od rodzaju, wielkości i umiejscowienia – można skutecznie leczyć, zastępując zbliznowaconą tkankę nową, nieuszkodzoną skórą. Dynamiczny rozwój kosmetologii pozwala już nie tylko łączyć procedury i zabiegi znane od lata, ale również sięgać do świata medycyny klinicznej i łączyć technologie hi-tech, aby w nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny sposób osiągać efekty, o jakich nam się nawet nie śniło. Takie podejście przyświecało Gabrieli Szynaka przy tworzeniu autorskich zabiegów na ciało w Clinic Palace w Pałacu Mortęgi polegających na jednoczesnym zastosowaniu technologii Indiba Deep Care i Embody.

“Terapia INDIBA którą proponujemy w Clinic Palace powstała wskutek połączenia zalet nowoczesnej fizykoterapii oraz skuteczności współczesnej terapii manualnej. Wykorzystywana jest w fizjoterapii, terapii mięśni dna miednicy, regeneracji sportowej oraz medycynie estetycznej. Działanie terapii polega na zwiększeniu wymiany jonowej i poprawie funkcjonowania błony komórkowej, dzięki czemu znacznie przyspiesza naturalne procesy gojenia i regeneracji tkanek, wydobywa z nich 100% możliwości! Innowacyjny system działa na wybrane grupy białek i poprawia ich metabolizm poprzez stymulację jądra komórkowego. Taka „ulepszona” komórka wydala toksyny i produkty przemiany materii znacznie szybciej niż w standardowych warunkach. Dodatkowo pobiera bardzo dużą ilość tlenu. W wyniku przyspieszenia procesów na poziomie komórkowym, przyspieszone są procesy regeneracyjne całych tkanek objętych terapią” – opowiada Gabriela Szynaka, właścicielka Clinic Palace.

Zastosowany zakres częstotliwości fali radiowej pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów w usuwaniu blizn, w modelowaniu sylwetki, niwelowania “pomarańczowej skórki”, redukcji drugiego podbródka, ujędrnianiu skóry twarzy, szyi, dekoltu i ciała. Przełomem w technologii Indiba jest możliwość bezpiecznego wykonania zabiegu na grupach pacjentów dotąd wykluczonych. W większości dostępnych na rynku zabiegów i technologii przeciwwskazaniem do ich wykonania są choroby onkologiczne oraz choroby autoimmunologiczne – te ograniczenia nie dotyczą technologii Indiba! Jak przekonuje właścicielka Clinic Palace efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Gabriela Szynaka / Clinic Palace w Pałacu Mortęgi

Współtwórca Aesthetic Studio Szafarnia, doświadczony menadżer i absolwent Psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zafascynowana filozofią slow-life i holistycznym podejściu do zdrowia, skuteczna w dążeniu do osiągnięcia wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia.

Wszystkie zmiany zaczynają się w głowie i to zdrowie psychiczne pozwala na pełną akceptację siebie, dlatego postanowiła stworzyć miejsce, w którym poprzez niebanalne i niestandardowe podejście, przy wykorzystaniu najnowocześniej klasy sprzętu i jego technologii umożliwią wejście w proces zmiany i wzbudzając procesy ozdrowienne każdego organizmu. Zaczynając od ciała i kończąc na głowie. Piękno pochodzi z wnętrza.

Clinic Palace jest miejscem, w którym indywidualnie i holistyczne tworzone terapie, zapobiegają i likwidują problemy skóry w sposób nieinwazyjny, bez skalpela.

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ

Wpływ urbanizacji na wrażliwość miast wobec zmian klimatu. 
Przykład województwa śląskiego

31 października obchodzony jest Światowy Dzień Miast. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Act Local to Go Global”,…
CZYTAJ

Jakie znaczenie ma wsparcie dietetyczne w terapii onkologicznej? Lekarz onkolog odpowiada

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce ponad 1,31 miliona osób zmaga się z chorobą onkologiczną, a rocznie diagnozuje się ponad…
CZYTAJ

Intensywny trening i wymagania organizmu

Osoby prowadzące aktywny tryb życia często stają przed wyzwaniem związanym z utrzymaniem odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych w organizmie.…
CZYTAJ

Nie-zwykły ból głowy, czyli 5 mitów na temat migreny

Migrena to jedna z najbardziej powszechnych, a jednocześnie najmniej zrozumianych chorób neurologicznych. Wciąż powielane na jej temat mity utrudniają pacjentom…
CZYTAJ

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej trafił pacjent z podejrzeniem zawału serca. Mężczyzna został…
CZYTAJ

Jesień w odcieniach ziemi – torebki PANNA w najmodniejszych kolorach sezonu

Tegoroczne jesienne trendy to triumf naturalnych, stonowanych barw, które od lat królują w modzie jako symbol elegancji i harmonii z…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale niestety także podwyższone ryzyko zdrowotne. Według kardiologów, w…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi wiele pytań u pacjentów. Czy rzeczywiście warto ją…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich działanie jest szczególnie cenione w fitoterapii kobiecej. Rosemary…
CZYTAJ

Żywność do odpadów? To odpada!

Światowy Dzień Żywności (ang. World Food Day) obchodzony jest co roku 16 października. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o czym wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy. Farmaceutyki,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i…
CZYTAJ

Jakie znaczenie ma wsparcie dietetyczne w terapii onkologicznej? Lekarz onkolog odpowiada

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce ponad 1,31 miliona osób zmaga się…
CZYTAJ

Nie-zwykły ból głowy, czyli 5 mitów na temat migreny

Migrena to jedna z najbardziej powszechnych, a jednocześnie najmniej zrozumianych chorób neurologicznych.…
CZYTAJ

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale…
CZYTAJ