Cała prawda o zawodzie fryzjera – co warunkuje powodzenie stylisty? Podpowiada Łukasz Szymczak



Fryzjerstwo to wyzwanie. Dla klientów to czas na relaks i self-time. Rzadko jednak zagląda się za kulisy salonów fryzjerskich, żeby dowiedzieć się – jak naprawdę wygląda codzienność fryzjera. Prowadzenie działalności oraz ciągły kontakt z ludźmi to wyzwanie fizyczne i psychiczne. Kultura osobista, wytrwałość w dążeniu do celu i szeroko pojęta estetyka, to tylko część cech, które determinują zostanie stylistą fryzur.

Rzemiosło, a styl

Znalezienie pracownika, który jest fachowcem bywa wyzwaniem. System edukacji w Polsce według specjalistów branży jest przereklamowany. Paroletnia szkoła w połączeniu z późniejszymi praktykami to około siedmiu lat przygotowywania się do roli fryzjera. Należy nadmienić, że podobny czas do swojego zawodu przygotowują się… lekarze. Czy tyle lat nauki faktycznie jest potrzebne do tego, aby zostać najlepszym fryzjerem?

– System szkolnictwa fryzjerów nie ewoluuje i nie jest dopasowany do obecnych technik wykorzystywanych w salonach – mówi Łukasz Szymczak, stylista fryzur i właściciel sieci salonów Luisse.

Wielu stylistów przebranżowiło się z innych zawodów, co wskazuje na to, że nie trzeba mieć skończonej szkoły fryzjerskiej, aby zostać fachowcem. Dobrego fryzjera można wyszkolić w rok, jeśli tylko posiada ten wyjątkowy pierwiastek i osobowość, która jest w tym zawodzie niezbędna.

– Czas, który można poświęcić na szkolenia pod okiem specjalisty jest dużo bardziej efektywny i skondensowany do 2-3 lat nauki, oczywiście w przypadku ludzi z pasją i faktorem X, który jest bardzo ważny w tej branży – dodaje Łukasz Szymczak. Podstawy chemii, higiena zawodowa czy technologia fryzjerstwa to kwestie, których można się uczyć od razu w praktyce, mając dostęp do najlepszych specjalistów działających w zawodzie.

#Fryzjerstwo to także ciągła nauka i szkolenia. Rynek kosmetyków fryzjerskich rozwija się. Powstają produkty, które z coraz większą dbałością traktują włosy. Kosmetyki dobierane są na przykład pod typ czy porowatość włosa, a to niezmiernie ważne, jeśli chodzi o ich zdrowie. To wszystko jednak spada na dalszy plan, jeśli fryzjer nie posiada zmysłu estetycznego.

Aby osiągnąć sukces w tym zawodzie i dawać radość klientkom, nie wystarczy poprzestać na byciu dobrym rzemieślnikiem i należy ciągle się rozwijać – dodaje Łukasz Szymczak.

Z badania dotyczącego motywowania pracowników prowadzonych przez zespół Anna Niemczyk, Andrzej Niemczyk, Jan Mądry wynika, że jednymi z najważniejszych kwestii w pracy jest nie tylko dobra atmosfera, ale przede wszystkim – jasno i konkretnie określone cele, pewność zatrudnienia i możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji.

– Każdy fryzjer podejmujący pracę w moim salonie ma jasno określony plan kariery, włącznie z systemem szkoleń, które są dużą inwestycją w jego rozwój – podkreśla stylista fryzur.

Remedium na przestarzały system kształcenia zawodowego fryzjerów jest nauka pod okiem specjalisty, który polegając na własnym doświadczeniu szybko jest w stanie ocenić fakt, czy dana osoba nadaje się do tego zawodu. – Dla mnie najważniejsze jest to, aby fryzjerzy, których zatrudniam mieli stały dostęp do szkoleń. Każdemu z nich oferuję nie tylko naukę, ale również wsparcie i jasno wytyczoną ścieżkę rozwoju. Za dobrym fryzjerem zawsze stoi doświadczony stylista, pod którego okiem nabywa się wprawę –</em> dodaje.

Opanowana technika, pewna ręka fryzjera oraz dobry sprzęt to istotne kwestie w tym zawodzie. Co jednak kieruje klienta do konkretnego stylisty? Na co dzień można spotkać wielu dobrych fryzjerów, jednak klienci poszukują dzisiaj czegoś więcej niż tylko dobrze wykonanej usługi. – Klienci pragną odnalezienia własnego, indywidualnie dobranego stylu, a nie ukierunkowywania na trendy, które niekoniecznie pasują do ich urody – podkreśla Szymczak.




Osobowość fryzjera ma znaczenie

Bardzo ważna jest pracowitość oraz dyspozycyjność. Klientki umawiają się na wizyty przed pracą czy ważnymi uroczystościami, a więc usługa wykonana na czas ma ogromne znaczenie. Niemniej ważny jest zmysł estetyczny i dbałość o własną osobę. Wygląd fryzjera to wizytówka nie tylko własny image, ale także salonu, w którym pracuje.

– Spostrzegawczość, pozytywne nastawienie do ludzi, podzielność uwagi to tylko kilka z cech, które bezwarunkowo każdy fryzjer powinien spełnić. Ale czy to wystarczy? Niestety nie. Niezmiernie ważna jest także dyplomacja, kultura osobista, cierpliwość i takt, a także po prostu frajda z wykonywania tego zawodu – dodaje stylista.

Plan pracy fryzjera wypełniony jest praktycznie przez cały dzień. Często jest to praca stojąca, trwająca wiele godzin, wymagająca sporej odporności psychicznej i fizycznej. Osoby cierpiące z powodu wad postawy czy problemów ze stawami mogą odczuwać dużą niedogodność, a tym samym – bardzo szybko odczuwać także psychiczne zmęczenie z wykonywanej pracy. Tak więc nie tylko osobowość ma znaczenie.

Praca z klientem to wyzwanie

Długie godziny spędzone na fotelu w salonie podczas dekoloryzacji czy innych zabiegów upiększających umożliwiają prowadzenie pogłębionych, inteligentnych dyskusji. Ogólna wiedza i kultura osobista znacznie to ułatwiają. A praca z klientem to często także możliwość rozwoju dla samego stylisty, co nie często jest doceniane przez salony fryzjerskie.

– Każde spotkanie z klientem to dla mnie wyjątkowy moment ze względu na szczególną relację, która się między nami rodzi. Nic nie sprawia mi większej radości niż uśmiech na twarzy klienta, błysk w jego oku i widok rozpromienionej twarzy, gdy wstaje z fotela – podsumowuje Łukasz Szymczak.

Poznaj bliżej Łukasza Szymczaka – stylistę fryzur oraz jego autorski koncept Luisse.

Wszystko zaczęło się właściwie od marzeń. Już w szkole wiedziałem, że chcę zostać fryzjerem. Często swoje wolne popołudnia spędzałem w zaprzyjaźnionym salonie. Sama tam obecność, klimat miejsca, atmosfera i ludzie sprawiły, że moje marzenie stało się czymś realnym i prawdziwym. Rozbudziło też we mnie myśl, aby pewnego dnia stworzyć miejsce, które będzie wyrażało moją miłość do piękna, odzwierciedlało mój styl oraz przywiązanie do detalu i wysmakowanych wnętrz. Tak właśnie narodziło się Luisse.

Moje marzenie udało się spełnić jedenaście lat temu. Przy ul. Kilińskiego 25 w Łodzi założyłem pierwszy Salon fryzjerski. Luisse symbolizuje lekkość, różnorodność, subtelność, ale też indywidualizm i perfekcjonizm. Łączymy tu klasyczny fryzjerski warsztat z nowoczesnymi technikami. Stawiamy na edukację, poznawanie trendów i korzystanie z najnowszych rozwiązań w dziedzinie fryzjerstwa i pielęgnacji włosów. Nasze usługi i kosmetyki to wyselekcjonowana gama najlepszych produktów dopasowanych do potrzeb klientów i ich włosów. Zdobyte doświadczenie i wyznawane przez nas wartości sprawiły, że powstały kolejno trzy nowe Salony dla kobiet i mężczyzn w Łodzi i Zgierzu.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ