Jak zacząć chcieć, czyli kilka słów o motywacji – AKCJA MOTYWACJA rusza już 10 styczniaPlany, pomysły, noworoczne obietnice zmian – wszystko już jest pewnie wymyślone? Ale… jak jest u was z motywacją? Czy jest czymś, czego wam permanentnie brakuje? Beata Pawlikowska, znana podróżniczka, myślicielka, inspiratorka i autorka książek, zastanawia się nad definicją tego zjawiska, przekonuje, że motywacji można się nauczyć i proponuje kilka sposobów na jej odnalezienie w ramach wyzwania AKCJA MOTYWACJA, które rusza już 10 stycznia.

Czy motywacja jest potrzebna do tego, żeby rozpocząć jakiekolwiek działanie?

To pozornie słuszne założenie jest nie tylko błędne, ale i bardzo utrudnia życie – stwierdza Beata Pawlikowska. Motywacja nie jest czymś, co trzeba zdobyć z zewnątrz, żeby umożliwić sobie zrealizowanie określonego celu.

Jest raczej naturalnym procesem wewnętrznym, który uruchamia się w momencie podjęcia działania wraz z rozpoczęciem wydzielania dopaminy, neuroprzekaźnika regulującego poczucie nagrody i przyjemności.

Kiedy nic ci się nie chce

Zdaniem Beaty Pawlikowskiej każdy doświadczył tego choćby raz w życiu: nie miałeś ochoty wyjść z domu, nie chciało ci się wkładać zimowego ubrania i ciepłych butów, ale ktoś tak skutecznie nalegał, że w końcu się zgodziłeś. Niechętnie sięgnąłeś po płaszcz i czapkę, z niezadowolonym wyrazem twarzy stanąłeś przy drzwiach, wyszliście na zewnątrz. Poczułeś wiatr, rześkie powietrze i nagle pomyślałeś, że to właściwie był dobry pomysł. Ze świeżą energią ruszyłeś naprzód.

To właśnie dopamina. Neuroprzekaźnik wydzielany w mózgu w odpowiedzi na ruch i podążanie naprzód, dosłownie i w przenośni. Za każdym razem, kiedy mózg identyfikuje coś jako krok w pożądanym kierunku, wydziela się dopamina odczuwana jako przyjemność i motywacja, żeby zapamiętać i powtarzać tę czynność – wyjaśnia podróżniczka. Mógłbyś siedzieć w fotelu przez całe popołudnie i słuchać opowieści o tym, jak przyjemnie byłoby wyjść na spacer, ile to przyniesie korzyści dla zdrowia, jak miło będzie iść w twoim towarzystwie, jak bardzo ktoś liczy na twoją obecność i ciebie tam potrzebuje, w rezultacie mogłoby się pojawić uczucie powinności lub empatii, ale nie miałyby one raczej nic wspólnego z lekkim, radosnym uczuciem, które pojawia się wtedy, kiedy chcesz coś zrobić. Masz na to wielką ochotę. Czujesz, że to będzie coś dobrego, przyjemnego i wartościowego. Kiedy ktoś cię namawia i prosi, czujesz opór zamiast motywacji. Bo motywacja pojawi się dopiero wtedy, kiedy wstaniesz i ruszysz przed siebie.

Zdaniem Beaty Pawlikowskiej motywacji można się nauczyć. Sekret polega na tym, żeby umiejętnie balansować dwa pozornie sprzeczne mechanizmy, istniejące w mózgu: oporu przed wysiłkiem oraz skłonności do rozwoju.

#Motywacja jest nawykiem

Bez motywacji życie traci sens. Pamiętam jak kiedyś bezskutecznie czekałam, aż przypłynie fala natchnienia i inspiracji, dzięki której będę miała chęć do pracy, tworzenia, dbania o zdrowie, uprawiania sportu. Myślałam, że może to stanie się jutro. Ale jutro nigdy nie nadchodziło. Zawsze było to samo „dzisiaj” z tym samym uczuciem niechęci, zmęczenia, rozleniwienia. Myślałam wtedy: powinnam wziąć się za siebie! Powinnam coś zrobić! Powinnam mieć ochotę, żeby wyjść z domu, czytać książkę, uczyć się, rozwijać!

W oczekiwaniu aż pojawi się ochota, zajmowałam się rzeczami, które sprawiały mi przyjemność: oglądaniem seriali, szukaniem wyprzedaży, surfowaniem w internecie, spotkaniami z przyjaciółmi.

Z czasem zauważyłam, że cieszy mnie to coraz mniej. Znów zastanawiałam się, co zrobić, żeby wykrzesać w sobie chęć na coś, co da mi trwałe poczucie sensu. I wtedy odkryłam coś zaskakującego.

Motywacja nie jest darem, który spada na osoby posiadające wyjątkowe szczęście. Motywacja jest nawykiem, który można w sobie wypracować. Przestałam czekać aż pojawi się we mnie ochota na słuszne, racjonalne działanie. Ja raczej świadomie podejmuję je niezależnie od tego, czy mam na to ochotę czy nie i wraz z podjęciem działania pojawia się motywacja i chęć na więcej.
Zacznij o świcie

Beata Pawlikowska od wielu lat zaczyna dzień wcześnie rano i zawsze tak samo. Budzę się, ubieram i wychodzę na dwór. Niezależnie od pogody idę przed siebie albo biegnę. Patrzę w niebo, słucham wiatru i ptaków, witam się ze światem. Nie myślę o niczym szczególnym, nie układam planu dnia, nie rozwiązuję problemów. Nie słucham muzyki, nie sprawdzam wiadomości, nie robię zdjęć. Po prostu zmierzam naprzód. Wystarczy kilka minut. Natychmiast pojawia się ciekawość, szybciej krąży krew, mocniej bije serce, mózg się dotlenia, wszystkie komórki ciała zostają pobudzone.

Z mojego doświadczenia wynika, że jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na wygenerowanie motywacji na resztę dnia i dobre życie. Sekret jego skuteczności polega na jednoczesnym uruchomieniu kilku ważnych procesów fizjologicznych. Swobodny ruch naprzód uspokaja i neutralizuje stres, świeże powietrze dotlenia i dodaje energii, lekki wysiłek fizyczny generuje wydzielanie dopaminy, która działa mobilizująco, i endorfin dających poczucie radości.

Zdaniem pisarki, najważniejsze jest to, żeby nie zastanawiać się nad tym, czy mam ochotę dzisiaj to zrobić, tylko przyjąć nadrzędne założenie, że ROBIĘ TO CODZIENNIE NIEZALEŻNIE OD TEGO CZY MAM NA TO OCHOTĘ, CZY NIE. Dlaczego? Ponieważ motywacja pojawia się dopiero po rozpoczęciu działania, a nie podczas rozmyślania, czy to ma sens. Wstaję rano i wychodzę na dwór. Nie pytam siebie o zgodę ani czy mam na to chęć. Po prostu robię to na mocy wcześniej przyjętego zobowiązania wobec samej siebie, a zobowiązanie powstało na bazie praktycznie dowiedzionej skuteczności. Nie pytaj siebie czy masz na to ochotę. Po prostu zrób to. Wtedy pojawi się ochota i motywacja do życia.

Akcja motywacja!

Zapraszamy do udziału w wyzwaniu autorstwa Beaty Pawlikowskiej „Akcja motywacja!”. Małe codzienne decyzje stają się nawykami, a nawyki zmieniają całe życie – stwierdza Beata.

Jeżeli z przyzwyczajenia codziennie po obiedzie zjadasz słodkie ciastko, to na bieżąco niewiele się zmienia. Wyglądasz dzisiaj tak samo jak wczoraj, podobnie się czujesz, masz taki sam poziom energii. Ale po roku, czyli 365 ciastek później, z całą pewnością zauważysz zmianę, bo wraz z dodatkowymi kilogramami pojawi się zmęczenie, brak energii i problemy jelitowe.

TAKĄ SIŁĘ MAJĄ NIEWIELKIE PRZYZWYCZAJENIA – ZARÓWNO TE DOBRE, JAK I ZŁE.

Wyobraźmy sobie odwrotną sytuację. Jesteś przyzwyczajony do tego, że codziennie po obiedzie wychodzisz na spacer. Jeden spacer niewiele zmienia, ale co stanie się 365 spacerów później? Po roku na pewno twoje ciało będzie wyglądało inaczej – będziesz miał mocniejsze mięśnie, większą wydolność serca, lepszy wygląd skóry, więcej zapału do działania.

MAŁYMI CODZIENNYMI NAWYKAMI ZMIENIA SIĘ CAŁE ŻYCIE.

BEATA PAWLIKOWSKA NAMAWIA CIĘ ZATEM DO PODJĘCIA JEDNEGO MAŁEGO POZYTYWNEGO DZIAŁANIA CODZIENNIE:

• codziennie podejmij świadomą decyzję o zrobieniu przynajmniej jednej rzeczy, która jest dla ciebie dobra, bo przynosi długofalowe korzyści mentalne, zdrowotne lub/i duchowe
• codziennie dzięki temu uczynisz mały, ale skuteczny krok do poprawienia jakości twojego życia
• codziennie w ten sposób udowodnisz sobie, że jesteś dyrektorem swojego życia i świadomie nim zarządzasz
• dzięki temu codziennie będzie rosło poczucie twojej wartości, wiara w siebie i wewnętrzna siła
• nie pytaj siebie czy masz ochotę to zrobić, tylko po prostu to zrób
• nawet jeżeli będziesz to robił tylko przez jedną minutę, to wystarczy, żeby wypełnić zobowiązanie i dotrzymać słowa, jakie dałeś samemu sobie.

AKCJA MOTYWACJA zaczyna się 10 stycznia. Codziennie rano będę do Ciebie wysyłać list. W każdym liście będę zachęcać cię do podjęcia co najmniej jednego pozytywnego działania. Codziennie dostaniesz do wyboru trzy pozytywne nawyki, które wzmacniają umysł, ciało i duszę. Twoje zadanie polega na tym, żeby wybrać jedną z tych czynności i zrealizować ją tego samego dnia.

Zapisz się do Akcji Motywacji na stronie beatapawlikowska.com: podaj swoje imię oraz adres mailowy. W każdym momencie możesz zrezygnować z otrzymywania listów.

Początek już 10 stycznia. Zapraszamy!

Beata Pawlikowska – autorka książek, podróżniczka, fotografka, dziennikarka, inspiratorka pozytywnego myślenia.
Jej najnowszy kalendarz z serii ROK DOBRYCH MYŚLI to 365 stron z pozytywnymi przesłaniami na każdy dzień w roku, przepisami kulinarnymi, a także – po raz pierwszy – z żółtymi kartkami, afrykańskimi przysłowiami i fragmentami książek do poczytania. Więcej na beatapawlikowska.com

Na co zwrócić uwagę przy wyborze metody spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci?

Nawet połowa światowej populacji do 2050 roku będzie zmagała się z krótkowzrocznością – wadą wzroku, która w skrajnych przypadkach może…
CZYTAJ

Proteiny i wysoka jakość odżywcza. Specyfika suplementów diety

Dwie trzecie młodych Polaków uznaje swoje nawyki żywieniowe za zdrowe, a jednocześnie tylko co czwarty Polak odżywia się zgodnie z…
CZYTAJ

Rozmowa z Dr Franciszkiem Strzałkowskim, założycielem Kliniki Strzałkowski

DR FRANCISZEK STRZAŁKOWSKI - po powrocie z zagranicy 5 lat temu , założył Klinikę Strzałkowski. Lekarz medycyny estetycznej, anestezjolog, członek…
CZYTAJ

Jesienne obniżenie nastroju – jak sobie z nim radzić? Niezawodne źródła wsparcia

Po intensywnym lecie, kiedy jesteśmy pełni aktywności i pozytywnej motywacji, chłodniejsza pogoda może wpłynąć na naszą psychikę. Czy jednak winna…
CZYTAJ

Kluczowe trendy w dietetyce a dieta idealna

Globalne trendy żywieniowe, mimo że zmieniają się dość dynamicznie, to jednak konsekwentnie ewoluują w jednym kierunku – dążymy do tego,…
CZYTAJ

Wyjazd do uzdrowiska po zdrowie!

Wyjazd do uzdrowiska to dla wielu osób doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie, odprężyć się i cieszyć wspaniałym wypoczynkiem.…
CZYTAJ

Odmłodzenie i odświeżenie – Dwa wyzwania dla skóry wokół oczu

Delikatna skóra wokół oczu – szczególnie ta dojrzała – wymaga spersonalizowanej pielęgnacji nastawionej jednocześnie na kilka obszarów. Najważniejsze z nich…
CZYTAJ

„Wspólnie rozgrzewamy serca seniorów” Knorr wspiera Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

Obecność drugiego człowieka, chęć rozmowy, otwartość, ciepły posiłek - mają moc, by odmienić choć na chwilę życie osamotnionych, starszych osób.…
CZYTAJ

Antybiotykooporność – cicha pandemia XXI wieku. Bezpieczne stosowanie antybiotyków

Sezon jesienno-zimowy sprzyja wzrostowi zachorowań, a leczenie różnych grup wiekowych, od dzieci po seniorów, często wymaga zastosowania antybiotyków. Z okazji…
CZYTAJ

Dowiedz się więcej o swojej odporności!

#Katar, #kichanie, #kaszel i ból gardła to poza kolorowymi liśćmi drzew charakterystyczne oznaki mokrej i zimnej jesieni. Za wymienione objawy…
CZYTAJ

Wpływ konieczności przesiedlenia na zdrowie psychiczne i dobrostan psychospołeczny dzieci

„Bez wątpienia jest tu fajnie; ale prawdziwy dom, to własny dom...” - Badanie subiektywnego dobrostanu dzieci i młodzieży mieszkających w…
CZYTAJ

Rola białka w zrównoważonej diecie

Białko stanowi około 20% masy ciała człowieka, z czego mniej więcej 300 g ulega wymianie w ciągu doby. Ten niezbędny…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Wyjazd do uzdrowiska po zdrowie!

Wyjazd do uzdrowiska to dla wielu osób doskonała okazja, aby zadbać o…
CZYTAJ

Antybiotykooporność – cicha pandemia XXI wieku. Bezpieczne stosowanie antybiotyków

Sezon jesienno-zimowy sprzyja wzrostowi zachorowań, a leczenie różnych grup wiekowych, od dzieci…
CZYTAJ

Dowiedz się więcej o swojej odporności!

#Katar, #kichanie, #kaszel i ból gardła to poza kolorowymi liśćmi drzew charakterystyczne…
CZYTAJ

Cukrzyca: znaj ryzyko – bądź odpowiedzialny. Kto jest na nią szczególnie narażony? Czy można obniżyć ryzyko zachorowania? Co jeść przy cukrzycy?

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. W tym roku hasłem przewodnim…
CZYTAJ

Samobadanie piersi ratuje życie

Rak piersi to choroba podstępna, gdyż początkowo nie daje symptomów, a pierwszym…
CZYTAJ