Przełomowa i małoinwazyjna metoda leczenia otyłości



#Otyłość nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku i stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że dotyczy od 10 do 30% obywateli Unii Europejskiej i liczba ta z roku na rok rośnie. Sytuacji nie ułatwia współczesny styl życia – do powstania otyłości przyczynia się wiele różnych czynników, a leczenie jest procesem trudnym i wieloetapowym, wymagającym indywidualnego dopasowania terapii do danego pacjenta. Jedną z metod chirurgii otyłości jest zabieg zmniejszenia żołądka, zwany endoskopową plastyką żołądka (ESG). Na czym polega ta metoda i dlaczego otyłość trzeba leczyć?

Najpowszechniejszą przyczyną otyłości jest nadmiar dostarczanej do organizmu energii wobec jej wydatku. Coraz częściej sięgamy po przetworzone produkty, zawierające duże ilości cukrów czy tłuszczów zwierzęcych, a dodatkowo praca siedząca czy stres, to czynniki, które prowadzą do podjadania i nie sprzyjają utrzymaniu zdrowej sylwetki. Ponadto, wiele osób zmaga się z problemami hormonalnymi czy chorobami metabolicznymi, które również prowadzić mogą do wystąpienia otyłości.

Nieleczona choroba, może z kolei być przyczyną groźnych konsekwencji zdrowotnych, wśród których należy wymienić przede wszystko zwiększone ryzyko wystąpienia innych chorób m.in. nowotworów, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, nadciśnienia, zaburzeń hormonalnych, zwyrodnień stawów i kości, bezdechu sennego. Leczenie uzależnione jest w dużej mierze od stopnia otyłości.

Gdy dieta i aktywność fizyczna nie wystarczą

Pierwszym etapem leczenia jest zmiana stylu życia i nawyków, dotyczących diety i aktywności fizycznej. Niestety, istnieją przypadki, że zmiana jadłospisu nie wystarczy, aby poradzić sobie z problemem. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że nowoczesnym i skutecznym sposobem leczenia otyłości jest Overstich, czyli endoskopowa plastyka żołądka (ESG). To innowacyjna procedura bariatryczna pozwalająca na zmniejszenie objętości żołądka nawet o 80%.


#ESG to technika redukcji żołądka za pomocą endoskopu, która oferuje szereg zalet w porównaniu z tradycyjnym chirurgicznym zmniejszeniem żołądka. Wśród korzyści możemy wyróżnić: bezpieczeństwo, brak blizn czy krótszy czas rekonwalescencji. W trakcie zabiegu za pomocą gastroskopu wprowadza się poprzez gardło do żołądka pacjenta specjalistyczny system szyjący Overstich, za pomocą którego żołądek zostaje pomniejszony. Jest to nieoperacyjny, małoinwazyjny zabieg, prowadzący do znacznej utraty wagi poprzez ograniczenie ilości spożywanego jedzenia. Szwy zmieniają strukturę żołądka, odpowiednio zmniejszając go. W wyniku zabiegu zostaje znacznie ograniczenie możliwości przyjmowania pokarmów przez pacjenta.
dr Ewa Kalinowska z Centrum Medycznego Damiana

Warto podkreślić, że ESG to metoda odwracalna, nie wpływająca na anatomię przewodu pokarmowego. Jest ona przeznaczona dla osób, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi powyżej 30, którym nie udało się utrzymać utraty wagi poprzez samą modyfikację stylu życia i które nie kwalifikują się lub nie chcą się poddać tradycyjnemu chirurgicznemu zabiegowi bariatrycznemu.




Kiedy można zdecydować się na ten zabieg?

Kwalifikację do zabiegu przeprowadza zawsze lekarz prowadzący i decyduje, czy procedura ESG jest dla danego pacjenta wskazana i korzystna. Sam zabieg nie jest jednak gwarancją sukcesu – pacjent musi zobowiązać się do zmiany stylu życia – regularnie uczęszczać na badania, wykonywać zalecone przez specjalistę ćwiczenia fizyczne i stosować się do zasad zbilansowanej, racjonalnej diety. Tylko w ten sposób utrata wagi będzie trwała.

Przeprowadzenie zabiegu ESG jest z kolei przeciwskazane u pacjentów u których zostanie stwierdzona duża przepuklina rozworu przełykowego, krwawienie z przewodu pokarmowego, zapalenie żołądka lub choroba wrzodowa. Przeciwwskazaniami są również anomalie strukturalne przełyku lub gardła a także zmiany nowotworowe.

Zabieg zmniejszenia żołądka zwany endoskopową plastyką żołądka (ESG) można wykonać w Szpitalu Damiana przy ul. Wałbrzyskiej 46.

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ