Przełomowa i małoinwazyjna metoda leczenia otyłości



#Otyłość nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku i stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że dotyczy od 10 do 30% obywateli Unii Europejskiej i liczba ta z roku na rok rośnie. Sytuacji nie ułatwia współczesny styl życia – do powstania otyłości przyczynia się wiele różnych czynników, a leczenie jest procesem trudnym i wieloetapowym, wymagającym indywidualnego dopasowania terapii do danego pacjenta. Jedną z metod chirurgii otyłości jest zabieg zmniejszenia żołądka, zwany endoskopową plastyką żołądka (ESG). Na czym polega ta metoda i dlaczego otyłość trzeba leczyć?

Najpowszechniejszą przyczyną otyłości jest nadmiar dostarczanej do organizmu energii wobec jej wydatku. Coraz częściej sięgamy po przetworzone produkty, zawierające duże ilości cukrów czy tłuszczów zwierzęcych, a dodatkowo praca siedząca czy stres, to czynniki, które prowadzą do podjadania i nie sprzyjają utrzymaniu zdrowej sylwetki. Ponadto, wiele osób zmaga się z problemami hormonalnymi czy chorobami metabolicznymi, które również prowadzić mogą do wystąpienia otyłości.

Nieleczona choroba, może z kolei być przyczyną groźnych konsekwencji zdrowotnych, wśród których należy wymienić przede wszystko zwiększone ryzyko wystąpienia innych chorób m.in. nowotworów, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, nadciśnienia, zaburzeń hormonalnych, zwyrodnień stawów i kości, bezdechu sennego. Leczenie uzależnione jest w dużej mierze od stopnia otyłości.

Gdy dieta i aktywność fizyczna nie wystarczą

Pierwszym etapem leczenia jest zmiana stylu życia i nawyków, dotyczących diety i aktywności fizycznej. Niestety, istnieją przypadki, że zmiana jadłospisu nie wystarczy, aby poradzić sobie z problemem. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że nowoczesnym i skutecznym sposobem leczenia otyłości jest Overstich, czyli endoskopowa plastyka żołądka (ESG). To innowacyjna procedura bariatryczna pozwalająca na zmniejszenie objętości żołądka nawet o 80%.


#ESG to technika redukcji żołądka za pomocą endoskopu, która oferuje szereg zalet w porównaniu z tradycyjnym chirurgicznym zmniejszeniem żołądka. Wśród korzyści możemy wyróżnić: bezpieczeństwo, brak blizn czy krótszy czas rekonwalescencji. W trakcie zabiegu za pomocą gastroskopu wprowadza się poprzez gardło do żołądka pacjenta specjalistyczny system szyjący Overstich, za pomocą którego żołądek zostaje pomniejszony. Jest to nieoperacyjny, małoinwazyjny zabieg, prowadzący do znacznej utraty wagi poprzez ograniczenie ilości spożywanego jedzenia. Szwy zmieniają strukturę żołądka, odpowiednio zmniejszając go. W wyniku zabiegu zostaje znacznie ograniczenie możliwości przyjmowania pokarmów przez pacjenta.
dr Ewa Kalinowska z Centrum Medycznego Damiana

Warto podkreślić, że ESG to metoda odwracalna, nie wpływająca na anatomię przewodu pokarmowego. Jest ona przeznaczona dla osób, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi powyżej 30, którym nie udało się utrzymać utraty wagi poprzez samą modyfikację stylu życia i które nie kwalifikują się lub nie chcą się poddać tradycyjnemu chirurgicznemu zabiegowi bariatrycznemu.




Kiedy można zdecydować się na ten zabieg?

Kwalifikację do zabiegu przeprowadza zawsze lekarz prowadzący i decyduje, czy procedura ESG jest dla danego pacjenta wskazana i korzystna. Sam zabieg nie jest jednak gwarancją sukcesu – pacjent musi zobowiązać się do zmiany stylu życia – regularnie uczęszczać na badania, wykonywać zalecone przez specjalistę ćwiczenia fizyczne i stosować się do zasad zbilansowanej, racjonalnej diety. Tylko w ten sposób utrata wagi będzie trwała.

Przeprowadzenie zabiegu ESG jest z kolei przeciwskazane u pacjentów u których zostanie stwierdzona duża przepuklina rozworu przełykowego, krwawienie z przewodu pokarmowego, zapalenie żołądka lub choroba wrzodowa. Przeciwwskazaniami są również anomalie strukturalne przełyku lub gardła a także zmiany nowotworowe.

Zabieg zmniejszenia żołądka zwany endoskopową plastyką żołądka (ESG) można wykonać w Szpitalu Damiana przy ul. Wałbrzyskiej 46.

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ