Co jedli Polacy w 2021? Podsumowanie trendów żywieniowych



Podobnie jak w modzie, także w kulinariach pojawiają się pewne nurty i trendy. W 2021 roku to głównie domowe kuchnie tętniły życiem. Pomimo pandemicznej rzeczywistości Polacy eksperymentowali z różnymi smakami. Gdy nie dało się odwiedzić lokali, królowało jedzenie na wynos. Jednak śmiałkowie, pasjonaci, ale również nowicjusze postawili na gotowanie samemu. To właśnie przy wspólnych stołach gromadziły się całe rodziny, tocząc pojedynek o tytuł najlepszego domowego kucharza. Po jakie produkty wtedy najczęściej sięgali?

W branży spożywczej, jak w każdej innej, obecne są pewne trendy. Wynikają one z przyzwyczajeń Polaków, ale także rosnącej świadomości dotyczącej żywienia czy otwartości na nowe doznania smakowe. Chociaż wydawałoby się, że moda była już na wszystko, to tegoroczne odkrycia pokazują, że w parze z nią idzie także… odpowiedzialność. Oto grupy produktów i rozwiązania, po które Polacy wybierali najchętniej.

Więcej warzyw i owoców

Pandemia wywarła wpływ na wszystkie aspekty naszego życia – w tym i na sposób żywienia. W tym czasie więcej osób decydowało się na urozmaicenie posiłków świeżymi warzywami i owocami. Wśród ulubionych śniadań na podium królowały dobrze znane już smoothie bowle. Co je wyróżnia? Zdecydowanie lekkość i duża zawartość składników odżywczych. Owoce, orzechy i pełnoziarniste płatki, które są bogate w błonnik, najczęściej łączono z maślanką, kefirem lub jogurtem naturalnym. Fermentowane produkty wzbogacały śniadanie o cenne probiotyki.

Naturalne probiotyki

Produkty fermentowane to doskonały pokarm dla naszych jelit ze względu na obecność dobrych bakterii. Zawarte w nich probiotyki nie bez powodu są nazywane „dobrymi bakteriami”, ponieważ mają one zbawienny wpływ na naszą florę bakteryjną. Wiedziały o tym już babcie, które doceniały dobroczynne działanie maślanek i kefirów. Te napoje w tym roku wypierały słodzone wersje ze sztucznymi dodatkami. Rośnie popyt na żywność i napoje z lepszymi wartościami odżywczymi i dodatkową funkcjonalnością dla zdrowia. Polacy wybierają produkty, które mają prosty skład wyrażony za pomocą czystej etykiety i są stworzone z najlepszych surowców.

Deski serów

Wywodzący się z Francji sposób podawania przystawek już kilka lat temu podbił serca Polaków, jednak w tym roku fenomen desek został wyjątkowo doceniony przez organizatorów domówek. W 2021 zdecydowanie częściej spotykaliśmy się w domach niż „na mieście”, a to wiązało się z wyzwaniem zaskoczenia swoich gości. Na stołach coraz częściej pojawiały się wyjątkowe kompozycje serów o różnych teksturach i smakach (dobrze sprawdza się ser Gouda z pieprzem czy ser Jantar z Mlekpolu).

Niektórzy twierdzą, że skomponowanie takiej deski jest dużym wyzwaniem, jednak wystarczy różnorodność serów i dużo dodatków, takich jak orzechy, winogrona, pieczywo czy świeże warzywa. Ich dobór zależy od rodzaju sera – przykładowo długodojrzewający ser typu włoskiego w kategorii premium, czyli Jantar jest twardy, o ziarnistej konsystencji oraz głębokim wyrazistym, dojrzałym smaku. Dlatego będzie wyśmienicie smakować z orzechami, natomiast łagodny smak sera Gouda dobrze jest podkreślić na przykład oliwkami.




Podróże palcem (nie tylko) po mapie

Przez cały rok tęskniliśmy za podróżami, ale mogliśmy zapewnić sobie niesamowite kulinarne wycieczki. Inspirowaliśmy się kuchnią francuską, która jest uznawana za kolebkę sztuki kulinarnej. Do przyrządzenia potraw w wykwintnym stylu chętnie wybierane były crème fraiche, czyli dipy na bazie lekko ukwaszonej śmietany, nadającej daniom wyjątkowego charakteru. Natomiast kiedy marzyły nam się włoskie wakacje, sięgaliśmy po tradycyjne makarony z dużą ilością mozzarelli. Poza dalekimi wojażami, podróżowaliśmy kulinarnie również regionalnie – w tym roku wyjątkową popularnością cieszyły się rodzime produkty, które bezapelacyjnie kojarzą nam się z gwarancją najwyższej jakości. Coraz bardziej doceniane są znane, lokalne marki i artykuły powstałe na bazie polskiego surowca – cenimy lokalność.

Rok 2021 stał pod znakiem odpowiedzialności. O ile we wcześniejszych latach w zestawieniu trendów dominowały tzw. superfoods, to w tym roku Polacy postawili na ograniczenie mięsa, pełnowartościowy nabiał oraz wzmacniające odporność napoje fermentowane. To wybory, które nie są podyktowane chwilową modą, ale troską o własne zdrowie, która już najprawdopodobniej na stałe zagościła w naszym podejściu do codziennego menu.

Instrukcja obsługi malkontenta – jak nie dać się jesienno-zimowej chandrze

Spadek energii, obniżony nastrój, senność – to tylko kilka charakterystycznych objawów, które często pojawiają się na przełomie jesieni i zimy.…
CZYTAJ

Nie daj się zimie – zatroszcz się o dłonie 
z nowym kremem do rąk z serii Epoch od Nu Skin®

Zima to trudny czas dla naszych dłoni. Mróz, wiatr, różnice temperatur i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach powodują, że skóra…
CZYTAJ

OnlyBio otworzyła strefę fryzjerską w Be Happy Museum w Warszawie 
i Krakowie

Gdzie marzenia stają się rzeczywistością? Gdzie możemy poczuć się jak w świecie szczęścia i iluzji? Na kulturalnej mapie Warszawy i…
CZYTAJ

Nagłe Zatrzymanie Krążenia – śmiertelne niebezpieczeństwo. Jakie mogą być przyczyny? Kto jest narażony? Jak działać w krytycznej chwili?

Szacuje się, że każdego dnia w Polsce aż 90 osób traci życie z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Na temat…
CZYTAJ

Mapa do lepszej przyszłości

Jak grupa rodziców tworzy system wsparcia dla ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami i ich bliskich, pomagając im odnaleźć się w Polsce.…
CZYTAJ

Niedobory witamin i minerałów

Czy odpowiednio dużo przebywałeś na słońcu? Czy wystarczająco korzystałeś z dobrodziejstw sezonowych warzyw i owoców? Słońce stymuluje produkcję witaminy D,…
CZYTAJ

Czy można pozbyć się blizny? Rodzaje blizn i sposoby ich leczenia

Blizny są powszechnym problemem skórnym, który będąc defektem wizualnym może wpływać na poczucie pewności siebie, ale często także wiązać się…
CZYTAJ

Rehabilitacja onkologiczna – istotny etap powrotu do zdrowia

Leczenie nowotworowe niesie ze sobą znaczne obciążenia dla organizmu pacjenta, porównywalne do intensywnego wysiłku fizycznego, towarzyszącego maratonowi. Proces terapeutyczny jest…
CZYTAJ

Ponad 60% Polek nie monitoruje swojego cyklu menstruacyjnego. Co to oznacza dla ich zdrowia?

– Aż 40% polskich kobiet nie zna dokładnej daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki, a 63% w ogóle nie monitoruje swojego cyklu…
CZYTAJ

Na co zwrócić uwagę przy wyborze metody spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci?

Nawet połowa światowej populacji do 2050 roku będzie zmagała się z krótkowzrocznością – wadą wzroku, która w skrajnych przypadkach może…
CZYTAJ

Proteiny i wysoka jakość odżywcza. Specyfika suplementów diety

Dwie trzecie młodych Polaków uznaje swoje nawyki żywieniowe za zdrowe, a jednocześnie tylko co czwarty Polak odżywia się zgodnie z…
CZYTAJ

Rozmowa z Dr Franciszkiem Strzałkowskim, założycielem Kliniki Strzałkowski

DR FRANCISZEK STRZAŁKOWSKI - po powrocie z zagranicy 5 lat temu , założył Klinikę Strzałkowski. Lekarz medycyny estetycznej, anestezjolog, członek…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Instrukcja obsługi malkontenta – jak nie dać się jesienno-zimowej chandrze

Spadek energii, obniżony nastrój, senność – to tylko kilka charakterystycznych objawów, które…
CZYTAJ

Nagłe Zatrzymanie Krążenia – śmiertelne niebezpieczeństwo. Jakie mogą być przyczyny? Kto jest narażony? Jak działać w krytycznej chwili?

Szacuje się, że każdego dnia w Polsce aż 90 osób traci życie…
CZYTAJ

Niedobory witamin i minerałów

Czy odpowiednio dużo przebywałeś na słońcu? Czy wystarczająco korzystałeś z dobrodziejstw sezonowych…
CZYTAJ

Rehabilitacja onkologiczna – istotny etap powrotu do zdrowia

Leczenie nowotworowe niesie ze sobą znaczne obciążenia dla organizmu pacjenta, porównywalne do…
CZYTAJ

Ponad 60% Polek nie monitoruje swojego cyklu menstruacyjnego. Co to oznacza dla ich zdrowia?

– Aż 40% polskich kobiet nie zna dokładnej daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki,…
CZYTAJ