Co jedli Polacy w 2021? Podsumowanie trendów żywieniowych



Podobnie jak w modzie, także w kulinariach pojawiają się pewne nurty i trendy. W 2021 roku to głównie domowe kuchnie tętniły życiem. Pomimo pandemicznej rzeczywistości Polacy eksperymentowali z różnymi smakami. Gdy nie dało się odwiedzić lokali, królowało jedzenie na wynos. Jednak śmiałkowie, pasjonaci, ale również nowicjusze postawili na gotowanie samemu. To właśnie przy wspólnych stołach gromadziły się całe rodziny, tocząc pojedynek o tytuł najlepszego domowego kucharza. Po jakie produkty wtedy najczęściej sięgali?

W branży spożywczej, jak w każdej innej, obecne są pewne trendy. Wynikają one z przyzwyczajeń Polaków, ale także rosnącej świadomości dotyczącej żywienia czy otwartości na nowe doznania smakowe. Chociaż wydawałoby się, że moda była już na wszystko, to tegoroczne odkrycia pokazują, że w parze z nią idzie także… odpowiedzialność. Oto grupy produktów i rozwiązania, po które Polacy wybierali najchętniej.

Więcej warzyw i owoców

Pandemia wywarła wpływ na wszystkie aspekty naszego życia – w tym i na sposób żywienia. W tym czasie więcej osób decydowało się na urozmaicenie posiłków świeżymi warzywami i owocami. Wśród ulubionych śniadań na podium królowały dobrze znane już smoothie bowle. Co je wyróżnia? Zdecydowanie lekkość i duża zawartość składników odżywczych. Owoce, orzechy i pełnoziarniste płatki, które są bogate w błonnik, najczęściej łączono z maślanką, kefirem lub jogurtem naturalnym. Fermentowane produkty wzbogacały śniadanie o cenne probiotyki.

Naturalne probiotyki

Produkty fermentowane to doskonały pokarm dla naszych jelit ze względu na obecność dobrych bakterii. Zawarte w nich probiotyki nie bez powodu są nazywane „dobrymi bakteriami”, ponieważ mają one zbawienny wpływ na naszą florę bakteryjną. Wiedziały o tym już babcie, które doceniały dobroczynne działanie maślanek i kefirów. Te napoje w tym roku wypierały słodzone wersje ze sztucznymi dodatkami. Rośnie popyt na żywność i napoje z lepszymi wartościami odżywczymi i dodatkową funkcjonalnością dla zdrowia. Polacy wybierają produkty, które mają prosty skład wyrażony za pomocą czystej etykiety i są stworzone z najlepszych surowców.

Deski serów

Wywodzący się z Francji sposób podawania przystawek już kilka lat temu podbił serca Polaków, jednak w tym roku fenomen desek został wyjątkowo doceniony przez organizatorów domówek. W 2021 zdecydowanie częściej spotykaliśmy się w domach niż „na mieście”, a to wiązało się z wyzwaniem zaskoczenia swoich gości. Na stołach coraz częściej pojawiały się wyjątkowe kompozycje serów o różnych teksturach i smakach (dobrze sprawdza się ser Gouda z pieprzem czy ser Jantar z Mlekpolu).

Niektórzy twierdzą, że skomponowanie takiej deski jest dużym wyzwaniem, jednak wystarczy różnorodność serów i dużo dodatków, takich jak orzechy, winogrona, pieczywo czy świeże warzywa. Ich dobór zależy od rodzaju sera – przykładowo długodojrzewający ser typu włoskiego w kategorii premium, czyli Jantar jest twardy, o ziarnistej konsystencji oraz głębokim wyrazistym, dojrzałym smaku. Dlatego będzie wyśmienicie smakować z orzechami, natomiast łagodny smak sera Gouda dobrze jest podkreślić na przykład oliwkami.




Podróże palcem (nie tylko) po mapie

Przez cały rok tęskniliśmy za podróżami, ale mogliśmy zapewnić sobie niesamowite kulinarne wycieczki. Inspirowaliśmy się kuchnią francuską, która jest uznawana za kolebkę sztuki kulinarnej. Do przyrządzenia potraw w wykwintnym stylu chętnie wybierane były crème fraiche, czyli dipy na bazie lekko ukwaszonej śmietany, nadającej daniom wyjątkowego charakteru. Natomiast kiedy marzyły nam się włoskie wakacje, sięgaliśmy po tradycyjne makarony z dużą ilością mozzarelli. Poza dalekimi wojażami, podróżowaliśmy kulinarnie również regionalnie – w tym roku wyjątkową popularnością cieszyły się rodzime produkty, które bezapelacyjnie kojarzą nam się z gwarancją najwyższej jakości. Coraz bardziej doceniane są znane, lokalne marki i artykuły powstałe na bazie polskiego surowca – cenimy lokalność.

Rok 2021 stał pod znakiem odpowiedzialności. O ile we wcześniejszych latach w zestawieniu trendów dominowały tzw. superfoods, to w tym roku Polacy postawili na ograniczenie mięsa, pełnowartościowy nabiał oraz wzmacniające odporność napoje fermentowane. To wybory, które nie są podyktowane chwilową modą, ale troską o własne zdrowie, która już najprawdopodobniej na stałe zagościła w naszym podejściu do codziennego menu.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ