Co jedli Polacy w 2021? Podsumowanie trendów żywieniowych



Podobnie jak w modzie, także w kulinariach pojawiają się pewne nurty i trendy. W 2021 roku to głównie domowe kuchnie tętniły życiem. Pomimo pandemicznej rzeczywistości Polacy eksperymentowali z różnymi smakami. Gdy nie dało się odwiedzić lokali, królowało jedzenie na wynos. Jednak śmiałkowie, pasjonaci, ale również nowicjusze postawili na gotowanie samemu. To właśnie przy wspólnych stołach gromadziły się całe rodziny, tocząc pojedynek o tytuł najlepszego domowego kucharza. Po jakie produkty wtedy najczęściej sięgali?

W branży spożywczej, jak w każdej innej, obecne są pewne trendy. Wynikają one z przyzwyczajeń Polaków, ale także rosnącej świadomości dotyczącej żywienia czy otwartości na nowe doznania smakowe. Chociaż wydawałoby się, że moda była już na wszystko, to tegoroczne odkrycia pokazują, że w parze z nią idzie także… odpowiedzialność. Oto grupy produktów i rozwiązania, po które Polacy wybierali najchętniej.

Więcej warzyw i owoców

Pandemia wywarła wpływ na wszystkie aspekty naszego życia – w tym i na sposób żywienia. W tym czasie więcej osób decydowało się na urozmaicenie posiłków świeżymi warzywami i owocami. Wśród ulubionych śniadań na podium królowały dobrze znane już smoothie bowle. Co je wyróżnia? Zdecydowanie lekkość i duża zawartość składników odżywczych. Owoce, orzechy i pełnoziarniste płatki, które są bogate w błonnik, najczęściej łączono z maślanką, kefirem lub jogurtem naturalnym. Fermentowane produkty wzbogacały śniadanie o cenne probiotyki.

Naturalne probiotyki

Produkty fermentowane to doskonały pokarm dla naszych jelit ze względu na obecność dobrych bakterii. Zawarte w nich probiotyki nie bez powodu są nazywane „dobrymi bakteriami”, ponieważ mają one zbawienny wpływ na naszą florę bakteryjną. Wiedziały o tym już babcie, które doceniały dobroczynne działanie maślanek i kefirów. Te napoje w tym roku wypierały słodzone wersje ze sztucznymi dodatkami. Rośnie popyt na żywność i napoje z lepszymi wartościami odżywczymi i dodatkową funkcjonalnością dla zdrowia. Polacy wybierają produkty, które mają prosty skład wyrażony za pomocą czystej etykiety i są stworzone z najlepszych surowców.

Deski serów

Wywodzący się z Francji sposób podawania przystawek już kilka lat temu podbił serca Polaków, jednak w tym roku fenomen desek został wyjątkowo doceniony przez organizatorów domówek. W 2021 zdecydowanie częściej spotykaliśmy się w domach niż „na mieście”, a to wiązało się z wyzwaniem zaskoczenia swoich gości. Na stołach coraz częściej pojawiały się wyjątkowe kompozycje serów o różnych teksturach i smakach (dobrze sprawdza się ser Gouda z pieprzem czy ser Jantar z Mlekpolu).

Niektórzy twierdzą, że skomponowanie takiej deski jest dużym wyzwaniem, jednak wystarczy różnorodność serów i dużo dodatków, takich jak orzechy, winogrona, pieczywo czy świeże warzywa. Ich dobór zależy od rodzaju sera – przykładowo długodojrzewający ser typu włoskiego w kategorii premium, czyli Jantar jest twardy, o ziarnistej konsystencji oraz głębokim wyrazistym, dojrzałym smaku. Dlatego będzie wyśmienicie smakować z orzechami, natomiast łagodny smak sera Gouda dobrze jest podkreślić na przykład oliwkami.




Podróże palcem (nie tylko) po mapie

Przez cały rok tęskniliśmy za podróżami, ale mogliśmy zapewnić sobie niesamowite kulinarne wycieczki. Inspirowaliśmy się kuchnią francuską, która jest uznawana za kolebkę sztuki kulinarnej. Do przyrządzenia potraw w wykwintnym stylu chętnie wybierane były crème fraiche, czyli dipy na bazie lekko ukwaszonej śmietany, nadającej daniom wyjątkowego charakteru. Natomiast kiedy marzyły nam się włoskie wakacje, sięgaliśmy po tradycyjne makarony z dużą ilością mozzarelli. Poza dalekimi wojażami, podróżowaliśmy kulinarnie również regionalnie – w tym roku wyjątkową popularnością cieszyły się rodzime produkty, które bezapelacyjnie kojarzą nam się z gwarancją najwyższej jakości. Coraz bardziej doceniane są znane, lokalne marki i artykuły powstałe na bazie polskiego surowca – cenimy lokalność.

Rok 2021 stał pod znakiem odpowiedzialności. O ile we wcześniejszych latach w zestawieniu trendów dominowały tzw. superfoods, to w tym roku Polacy postawili na ograniczenie mięsa, pełnowartościowy nabiał oraz wzmacniające odporność napoje fermentowane. To wybory, które nie są podyktowane chwilową modą, ale troską o własne zdrowie, która już najprawdopodobniej na stałe zagościła w naszym podejściu do codziennego menu.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ