Zabiegi medycyny estetycznej – jak zadbać o bezpieczeństwo?



Chociaż scenariusz znany z filmu „Wiek Adaline”, w którym główna bohaterka przestaje się starzeć, jest marzeniem wielu osób, bardziej realną opcją jest skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Wbrew utartym schematom zabiegi te nie tylko poprawiają niedoskonałości, ale też pomagają wyeliminować problemy zdrowotne. Jednak planując wizytę w klinice, kluczowym aspektem jest zwrócenie na bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów. Czym powinniśmy się kierować?

Medycyna estetyczna cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem. Z roku na rok oferty w klinikach poszerzają się o kolejne zabiegi na różne partie ciała. Coraz więcej problemów skórnych da się rozwiązać, a metody są zdecydowanie mniej inwazyjne niż w przypadku chirurgii plastycznej. Jednak najważniejsze przy wybieraniu odpowiedniej kliniki jest zwrócenie uwagi na kluczowe standardy bezpieczeństwa.

Odpowiednia konsultacja

Każdy, nawet w teorii prosty zabieg z zakresu medycyny estetycznej powinien być poprzedzony szczegółową konsultacją z ekspertem. Tylko rzetelnie przeprowadzony wywiad pozwala postawić odpowiednią diagnozę, dobrać parametry oraz zakwalifikować pacjenta do danego zabiegu. Dzięki temu łatwiej też omówić z pacjentem proces rekonwalescencji po zabiegu, gdyż znane są jego indywidualne predyspozycje.

Wybór sprawdzonego specjalisty medycyny estetcznej

Warunkiem bezpiecznego przeprowadzenia zabiegów medycyny estetycznej jest wybór profesjonalnej kliniki, w której praktykują doświadczeni specjaliści. Wówczas, nawet w przypadku wystąpienia sporadycznych działań niepożądanych profesjonalny personel jest w stanie błyskawicznie zareagować i pomóc pacjentowi.

Specjalista, który będzie przeprowadzać zabieg, powinien mieć odpowiednie wykształcenie – w zależności od wykonywanego zabiegu może to być specjalizacja kosmetologiczna czy nawet chirurgiczna. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej często polegają na podaniu bądź wstrzyknięciu odpowiedniej substancji, która wchodzi w reakcję z organizmem. Zawsze wiąże się to z ryzykiem choćby wystąpienia reakcji alergicznej, a nie każda kosmetyczka posiada odpowiednią wiedzę, by w takiej sytuacji odpowiednio zareagować – mówi dr n. med. Joanna Wiśniewska-Goryń, specjalista chirurgii plastycznej, lekarz medycyny estetycznej, konsultant ds. medycyny estetycznej w CMD.

Sprzęt wysokiej jakości

W sprawdzonych klinikach specjaliści pracują na sprzęcie najwyższej jakości, który posiada wszelkie niezbędne patenty i certyfikaty. Część urządzeń, aby mogła zostać dopuszczona do użytkowania, musi zostać zarejestrowana jako produkt medyczny. Wybierając profesjonalną i sprawdzoną klinikę, otrzymujemy pewność, że specjaliści będą pracować z wykorzystaniem najwyższej jakości sprzętu.




Czy zima to dobry czas na wykonywanie zabiegów?

Często zadajemy sobie pytanie czy zimą można wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. O tej porze roku zdecydowanie warto zainteresować się wszelkimi zabiegami, które wymagają użycia lasera. Brak promieni słonecznych sprzyja depilacjom oraz zabiegom na twarz, chociaż wciąż warto pamiętać o korzystaniu z filtra UV, który powinien być stosowany przez cały rok. Ze względów komfortu pacjenta właśnie w tym czasie można rozważyć wszelkie zabiegi, które mogą pozostawić po sobie delikatny obrzęk (jak np. profhilo). Ostatnie miesiące roku są też dobrą opcją na rozpoczęcie serii zabiegów modelujących sylwetkę – komentuje dr n. med. Joanna Wiśniewska-Goryń, specjalista chirurgii plastycznej, lekarz medycyny estetycznej, konsultant ds. medycyny estetycznej w CMD.

Wybór odpowiedniego zabiegu zawsze powinien odbyć się po konsultacji ze specjalistą. Kluczowe jest również pamiętanie o wszelkich środkach ostrożności związanych z dezynfekcją zarówno w trakcie zabiegu, jak i podczas etapu rekonwalescencji.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ