Zabiegi medycyny estetycznej – jak zadbać o bezpieczeństwo?



Chociaż scenariusz znany z filmu „Wiek Adaline”, w którym główna bohaterka przestaje się starzeć, jest marzeniem wielu osób, bardziej realną opcją jest skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Wbrew utartym schematom zabiegi te nie tylko poprawiają niedoskonałości, ale też pomagają wyeliminować problemy zdrowotne. Jednak planując wizytę w klinice, kluczowym aspektem jest zwrócenie na bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów. Czym powinniśmy się kierować?

Medycyna estetyczna cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem. Z roku na rok oferty w klinikach poszerzają się o kolejne zabiegi na różne partie ciała. Coraz więcej problemów skórnych da się rozwiązać, a metody są zdecydowanie mniej inwazyjne niż w przypadku chirurgii plastycznej. Jednak najważniejsze przy wybieraniu odpowiedniej kliniki jest zwrócenie uwagi na kluczowe standardy bezpieczeństwa.

Odpowiednia konsultacja

Każdy, nawet w teorii prosty zabieg z zakresu medycyny estetycznej powinien być poprzedzony szczegółową konsultacją z ekspertem. Tylko rzetelnie przeprowadzony wywiad pozwala postawić odpowiednią diagnozę, dobrać parametry oraz zakwalifikować pacjenta do danego zabiegu. Dzięki temu łatwiej też omówić z pacjentem proces rekonwalescencji po zabiegu, gdyż znane są jego indywidualne predyspozycje.

Wybór sprawdzonego specjalisty medycyny estetcznej

Warunkiem bezpiecznego przeprowadzenia zabiegów medycyny estetycznej jest wybór profesjonalnej kliniki, w której praktykują doświadczeni specjaliści. Wówczas, nawet w przypadku wystąpienia sporadycznych działań niepożądanych profesjonalny personel jest w stanie błyskawicznie zareagować i pomóc pacjentowi.

Specjalista, który będzie przeprowadzać zabieg, powinien mieć odpowiednie wykształcenie – w zależności od wykonywanego zabiegu może to być specjalizacja kosmetologiczna czy nawet chirurgiczna. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej często polegają na podaniu bądź wstrzyknięciu odpowiedniej substancji, która wchodzi w reakcję z organizmem. Zawsze wiąże się to z ryzykiem choćby wystąpienia reakcji alergicznej, a nie każda kosmetyczka posiada odpowiednią wiedzę, by w takiej sytuacji odpowiednio zareagować – mówi dr n. med. Joanna Wiśniewska-Goryń, specjalista chirurgii plastycznej, lekarz medycyny estetycznej, konsultant ds. medycyny estetycznej w CMD.

Sprzęt wysokiej jakości

W sprawdzonych klinikach specjaliści pracują na sprzęcie najwyższej jakości, który posiada wszelkie niezbędne patenty i certyfikaty. Część urządzeń, aby mogła zostać dopuszczona do użytkowania, musi zostać zarejestrowana jako produkt medyczny. Wybierając profesjonalną i sprawdzoną klinikę, otrzymujemy pewność, że specjaliści będą pracować z wykorzystaniem najwyższej jakości sprzętu.




Czy zima to dobry czas na wykonywanie zabiegów?

Często zadajemy sobie pytanie czy zimą można wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. O tej porze roku zdecydowanie warto zainteresować się wszelkimi zabiegami, które wymagają użycia lasera. Brak promieni słonecznych sprzyja depilacjom oraz zabiegom na twarz, chociaż wciąż warto pamiętać o korzystaniu z filtra UV, który powinien być stosowany przez cały rok. Ze względów komfortu pacjenta właśnie w tym czasie można rozważyć wszelkie zabiegi, które mogą pozostawić po sobie delikatny obrzęk (jak np. profhilo). Ostatnie miesiące roku są też dobrą opcją na rozpoczęcie serii zabiegów modelujących sylwetkę – komentuje dr n. med. Joanna Wiśniewska-Goryń, specjalista chirurgii plastycznej, lekarz medycyny estetycznej, konsultant ds. medycyny estetycznej w CMD.

Wybór odpowiedniego zabiegu zawsze powinien odbyć się po konsultacji ze specjalistą. Kluczowe jest również pamiętanie o wszelkich środkach ostrożności związanych z dezynfekcją zarówno w trakcie zabiegu, jak i podczas etapu rekonwalescencji.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ