Jem mało, a tyję czyli o diecie w okresie menopauzy



Kiedyś jadłam więcej, ale figurę miałam idealną. Staram się jeść zdrowo, ale po wejściu w okres menopauzy tyję właściwie samoistnie. Ograniczam cukier i tłuszcze, a oponka na brzuchu jak była tak nadal nie schodzi. Prawie 70% kobiet w wieku okołomenopauzalnym zmaga się z nadmierną masą ciała. Dzieje się tak na skutek obniżania się wraz z wiekiem poziomu przemiany materii. Dodatkowo zmniejszenie poziomu estrogenów powoduje, odkładnie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, a nie jak dotychczas w biodrach i udach. Czy to czas na dietę, a jeśli tak, to jaką?

Dieta idealna nie istnieje

Nie ma jednej ustalonej diety, która znajduje zastosowanie w trakcie przechodzenia przez menopauzę. Każda kobieta w tym okresie ma bowiem inne potrzeby. Dlatego należy dostosować ją do aktualnej sytuacji zdrowotnej (np. niskokaloryczna w przypadku nadwagi). Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które w tym czasie powinniśmy uwzględnić w naszym jadłospisie, bo poprzez dostarczenie organizmowi odpowiednio dobranych składników odżywczych możemy przyczynić się do złagodzenia jej objawów. W trakcie menopauzy zwiększa się zapotrzebowanie na wapń i witaminę D3. To pierwsze zapewni nam nabiał, drugie ryby, sery i jaja.

Zadbać należy również o odpowiednią ilość kwasów Omega3, które znajdziemy w tłustych rybach morskich, orzechach włoskich czy oleju lnianym. Witaminy B6 i B12 wpływają na zdrowy sen, a dostarczyć nam je mogą: wątróbka wołowa i cielęca, fasola, ziemniaki, marchew czy drożdże. Możemy również poprzez włączenie do naszej codziennej diety takich produktów jak nasiona lnu, dyni czy sezamu, roślin strączkowych i soi zadbać o poziom fitoestrogenów, czyli substancji, których działanie jest mocno zbliżone do hormonów.

Najlepsza #dieta to zrównoważona dieta, a wzbogacona o dodatkowe składniki odżywcze może wspomóc kobiety w przechodzeniu przez okres menopauzy i złagodzić towarzyszące jej objawy. Wymaga jednak uprzednio wyeliminowania z niej wszelkich czynników prozapalnych jak: tłuszcze trans, wysoko przetworzona żywność czy cukier. Powinna być gęsto odżywcza i dostarczać niezbędnych witamin i minerałów. Ilość spożywanych porcji to kwestia indywidualna i zależy od masy ciała czy aktualnego stanu zdrowia. Nie należy również zapominać o prawidłowym nawadnianiu w ciągu dnia. Szacunkowo powinniśmy wypijać ok. 1,5 do 2 litrów wody dziennie. –
radzi Celina Kinicka, dietetyk




Co z tym tyciem

Sama dieta to nie wszystko. Aby pozbyć się nadmiaru wagi, a także zniwelować tkankę tłuszczową z okolic brzucha, należy włączyć do samej diety aktywność fizyczną. Systematyczna aktywność ruchowa oraz wysiłek fizyczny dostosowany do wieku i stanu zdrowia to zdecydowana korzyść dla kobiecego organizmu. Nie tylko wpływa pozytywnie na psychikę zmniejszając poziom lęku czy rozładowując napięcie, ale jest w stanie opóźnić proces starzenia i pozawala zachować sprawność i wydolność fizyczną. Korzystnie wpływa również na metabolizm i gospodarkę lipidowo-węglowodanową. Poświęćmy więc na nią chociaż godzinę dziennie, a efekty mogą nas zaskoczyć.

Również suplementy diety Jasnum z kompozycją ekstraktów roślinnych i minerałów mogą wspomóc utrzymanie odpowiedniej sylwetki i prawidłowej diety. Jasnum dzień dzięki zawartości chromu przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Jasnum noc z wyciągiem z szyszek chmielu wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Jasnum Mood z witaminami B6 i B12 wspiera utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego3. Jasnum Uro z esencją z lnu zwyczajnego pomaga utrzymać wagę i kontrolować apetyt i głód.

Dbanie o swoje zdrowie i kondycję, procentuje i to bardzo szybko. Czasem wprowadzenie małych zmian w sposobie odżywiania i włączenie do codziennych aktywności tę fizyczną może przynieść dobroczynne rezultaty i realnie pomóc w przejściu przez menopauzę.

1. www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/nfz-blizej-pacjenta/9158-sroda-z-profilaktyka-profilaktyka-otylosci-w-okresie-menopauzy
2. Cunningham C, O’ Sullivan R, Caserotti P, Tully MA. Consequences of physical inactivity in older adults: A systematic review of reviews and meta-analyses. Scand J Med Sci Sports. 2020 May;30(5):816-827. doi: 10.1111/sms.13616. Epub 2020 Feb 4. PMID: 32020713.

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi coraz częściej spotykają się z przypadkami przewlekłego bólu…
CZYTAJ

Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: - Obecnie do specjalistów trafiają…
CZYTAJ

Z Miłości do Włoch!

Warszawa, 20 stycznia 2025 r. – W wyjątkowej przestrzeni budynku Senator przy ulicy Bielańskiej w Warszawie odbył się spektakularny pokaz…
CZYTAJ

Zmysłoterapia – zapachy dobrego nastroju. Jak oddziaływają na nas zapachy?

Zapachy otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, czy podczas spacerów. Czasami są niemal niezauważalne, innym razem wywołują…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne w Klinice Urody Beleza – dlaczego warto?

Szybkie tempo życia i ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im nieco odpocząć i rozluźnić…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ