Jem mało, a tyję czyli o diecie w okresie menopauzy



Kiedyś jadłam więcej, ale figurę miałam idealną. Staram się jeść zdrowo, ale po wejściu w okres menopauzy tyję właściwie samoistnie. Ograniczam cukier i tłuszcze, a oponka na brzuchu jak była tak nadal nie schodzi. Prawie 70% kobiet w wieku okołomenopauzalnym zmaga się z nadmierną masą ciała. Dzieje się tak na skutek obniżania się wraz z wiekiem poziomu przemiany materii. Dodatkowo zmniejszenie poziomu estrogenów powoduje, odkładnie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, a nie jak dotychczas w biodrach i udach. Czy to czas na dietę, a jeśli tak, to jaką?

Dieta idealna nie istnieje

Nie ma jednej ustalonej diety, która znajduje zastosowanie w trakcie przechodzenia przez menopauzę. Każda kobieta w tym okresie ma bowiem inne potrzeby. Dlatego należy dostosować ją do aktualnej sytuacji zdrowotnej (np. niskokaloryczna w przypadku nadwagi). Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które w tym czasie powinniśmy uwzględnić w naszym jadłospisie, bo poprzez dostarczenie organizmowi odpowiednio dobranych składników odżywczych możemy przyczynić się do złagodzenia jej objawów. W trakcie menopauzy zwiększa się zapotrzebowanie na wapń i witaminę D3. To pierwsze zapewni nam nabiał, drugie ryby, sery i jaja.

Zadbać należy również o odpowiednią ilość kwasów Omega3, które znajdziemy w tłustych rybach morskich, orzechach włoskich czy oleju lnianym. Witaminy B6 i B12 wpływają na zdrowy sen, a dostarczyć nam je mogą: wątróbka wołowa i cielęca, fasola, ziemniaki, marchew czy drożdże. Możemy również poprzez włączenie do naszej codziennej diety takich produktów jak nasiona lnu, dyni czy sezamu, roślin strączkowych i soi zadbać o poziom fitoestrogenów, czyli substancji, których działanie jest mocno zbliżone do hormonów.

Najlepsza #dieta to zrównoważona dieta, a wzbogacona o dodatkowe składniki odżywcze może wspomóc kobiety w przechodzeniu przez okres menopauzy i złagodzić towarzyszące jej objawy. Wymaga jednak uprzednio wyeliminowania z niej wszelkich czynników prozapalnych jak: tłuszcze trans, wysoko przetworzona żywność czy cukier. Powinna być gęsto odżywcza i dostarczać niezbędnych witamin i minerałów. Ilość spożywanych porcji to kwestia indywidualna i zależy od masy ciała czy aktualnego stanu zdrowia. Nie należy również zapominać o prawidłowym nawadnianiu w ciągu dnia. Szacunkowo powinniśmy wypijać ok. 1,5 do 2 litrów wody dziennie. –
radzi Celina Kinicka, dietetyk




Co z tym tyciem

Sama dieta to nie wszystko. Aby pozbyć się nadmiaru wagi, a także zniwelować tkankę tłuszczową z okolic brzucha, należy włączyć do samej diety aktywność fizyczną. Systematyczna aktywność ruchowa oraz wysiłek fizyczny dostosowany do wieku i stanu zdrowia to zdecydowana korzyść dla kobiecego organizmu. Nie tylko wpływa pozytywnie na psychikę zmniejszając poziom lęku czy rozładowując napięcie, ale jest w stanie opóźnić proces starzenia i pozawala zachować sprawność i wydolność fizyczną. Korzystnie wpływa również na metabolizm i gospodarkę lipidowo-węglowodanową. Poświęćmy więc na nią chociaż godzinę dziennie, a efekty mogą nas zaskoczyć.

Również suplementy diety Jasnum z kompozycją ekstraktów roślinnych i minerałów mogą wspomóc utrzymanie odpowiedniej sylwetki i prawidłowej diety. Jasnum dzień dzięki zawartości chromu przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Jasnum noc z wyciągiem z szyszek chmielu wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Jasnum Mood z witaminami B6 i B12 wspiera utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego3. Jasnum Uro z esencją z lnu zwyczajnego pomaga utrzymać wagę i kontrolować apetyt i głód.

Dbanie o swoje zdrowie i kondycję, procentuje i to bardzo szybko. Czasem wprowadzenie małych zmian w sposobie odżywiania i włączenie do codziennych aktywności tę fizyczną może przynieść dobroczynne rezultaty i realnie pomóc w przejściu przez menopauzę.

1. www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/nfz-blizej-pacjenta/9158-sroda-z-profilaktyka-profilaktyka-otylosci-w-okresie-menopauzy
2. Cunningham C, O’ Sullivan R, Caserotti P, Tully MA. Consequences of physical inactivity in older adults: A systematic review of reviews and meta-analyses. Scand J Med Sci Sports. 2020 May;30(5):816-827. doi: 10.1111/sms.13616. Epub 2020 Feb 4. PMID: 32020713.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ